Přejít na: Obsah | Konec stránky

Hradozámecká noc ve vile Stiassni

29.8.2015 | prohlídka, prezentace ... | Brno – vila Stiassni
Hradozamecka-noc-2011 160x81
Vila Stiassni se společně s dalšími třemi brněnskými vilami připojuje k národnímu festivalu Hradozámecká noc. Návštěvníci tak mohou poslední srpnovou sobotu navštívit běžně přístupné památky v netradičním čase s netradičním programem.

(Brno 21. 8. 2015)

Program začne 29. srpna v 18 hodin příjezdem manželů Stiassni historickým vozem, který zůstane stát na nádvoří vily. Na návštěvníky dále čekají speciální komentované prohlídky vily – v případě dobrého počasí i s překvapením. Osvětlena bude více než tříhektarová zahrada, kterou si bude možné projít a prohlédnout. V lodžii vily pak bude připravena projekce fotografií v několika pásmech, přibližujících stavbu vily, život rodiny Stiassni, provoz budovy coby hotelu pro významné státní návštěvy i poslední památkovou obnovu celého areálu. Konec akce je plánován na 22. hodinu.

Přestože jde už o šestý ročník Hradozámecké noci, poprvé se bude konat v Brně. Navíc se do ní zapojí všechny čtyři brněnské vily přístupné veřejnosti (vila Stiassni, vila Tugendhat, vila Löw-Beer, Jurkovičova vila). Každá z nich nabídne komentované prohlídky společně s dalším programem.

Vila Stiassni byla postavena v letech 1927-1929 podle návrhu brněnského architekta Ernsta Wiesnera. Protikladem geometrické čistoty tvarů exteriéru je honosný, téměř zámecký, interiér. Vila je obklopena koncepčně propracovanou a rozsáhlou zahradou s plaveckým bazénem a tenisovým kurtem. Instalace vily připomíná pohnuté osudy jejích majitelů – textilního podnikatele Alfréda Stiassni, jeho ženy Hermíny a dcery Zuzany. Návštěvníci se dozvědí i to, jak fungoval objekt po válce, kdy byl znám jako „vládní vila“ a sloužil coby hotel pro významné státní návštěvy. V současnosti je vila přístupná pro návštěvníky, hostí řadu výstav a je sídlem Metodického centra moderní architektury v Brně.

Kontakty:

Hradozámecká noc je projektem Národního památkového ústavu, který akci pořádá společně s dalšími provozovateli hradů, zámků a dalších památek. Letos se koná šestý ročník. Představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na která má smysl se vracet. Každoročně je jedna památka vybrána coby hlavní stan akce – letos je jím zámek či renesanční vila Kratochvíle v jižních Čechách.

www.hradozameckanoc.czMetadata ke zprávě

Vloženo
24.8.2015 15:23
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost
číslo
17066
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit