Přejít na: Obsah | Konec stránky

Archiv článků

Letní prázdniny se nesly v duchu komentovaných prohlídek

Letní série komentovaných technologických prohlídek na již tradičních, námi oblíbených památkových objektech nemohla v programu projektu (Ne)tušené souvislosti chybět ani letošní léto. Kostel sv. Václava v Broumově se stal prvním z našich letních zastávek. Kostel byl otevřen v rámci Týdne otevřených kostelů Broumovska a kromě českých příznivců památek využila tuto mimořádnou příležitost i řada návštěvníků polských. Další naše zastávka pak v polovině července patřila vodnímu hradu Švihov a na přelomu prázdnin pak Hornímu hradu v Bečově nad Teplou. Tyto významné autentické památky jsou již našimi stálicemi. Přesto jsou ale prohlídky každý rok trochu jiné, s jinou atmosférou a především s nově objevenými souvislostmi. Unikátní objekty, kterými oba hrady jsou, nás zkrátka vždy překvapí něčím novým. Pár fotografií z prohlídek si můžete prohlédnout níže, více pak na našem Facebooku.

Poslední možnost navštívit letošní prohlídky se naskytne v pátek a sobotu 10. a 11. září, na Horním hradě v Bečov nad Teplou. Těmi letošní sezonu uzavřeme. Doporučujeme všem brzkou rezervaci vstupenek. Červencové prohlídky na tomto objektu byly zcela vyprodány. Děkujeme a těšíme se na vás.

kostel sv. Václava v Broumově

kostel sv. Václava v Broumově
kostel sv. Václava v Broumově
kostel sv. Václava v Broumově

kostel sv. Václava v Broumově

kostel sv. Václava v Broumově
kostel sv. Václava v Broumově
kostel sv. Václava v Broumově

Škola památkové technologie pro pokročilé se konala na zámku Stekník

Hned třemi prvenstvími se může pochlubit další letošní škola památkové technologie, která se konala od 18. do 20. června. Odehrála se totiž poprvé na zámku Stekník, poprvé pod vedením nových lektorů a poprvé v pokročilém programu. A že se vydařila, je patrné z přiložených fotografií. Dva dny se frekventanti školy věnovali pokročilým postupům řemeslného a uměleckořemeslného zpracování vápenných omítek – kletování, vypichování či vrstvení, nechyběla ani dílna s tažením jednoduchých profilů. To vše pod vedením pana restaurátora Miloše Gavendy a jeho kolegy Petra Řezníčka. Exkurze, které program doplňovaly, se tematicky zaměřily na technické památky, zejména na sušárny chmele, kterých je na Žatecku požehnaně. Večerní návštěva nově rekonstruovaného Chrámu chmele a piva v Žatci byla pak skvělou tečkou celé akce. I tentokrát děkujeme všem účastníkům školy a těšíme se další výzvy v příštím roce. Více fotografií naleznete na našem Facebooku.

Omítání s (Ne)tušenými souvislostmi se přesunulo na Stekník

Základy přípravy vápenné malty, přípravu zdiva před omítáním, klínování a prohozy spár, nanášení a ošetřování omítek a další dovednosti a znalosti spojené s vápennou technologií a jejím uplatněním v památkové péči si přišli ve čtvrtek 28. května vyzkoušet na státní zámek Stekník téměř dvě desítky kolegů památkářů v rámci jednodenního workshopu. Akce se i díky slunečnému počasí vydařila snad k plné spokojenosti. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na viděnou. Více fotografií naleznete na našem Facebooku.

Program workshopu

Netušené souvislosti - Stekník

Netušené souvislosti - Stekník
Netušené souvislosti - Stekník
Netušené souvislosti - Stekník

Netušené souvislosti - Stekník

Netušené souvislosti - Stekník
Netušené souvislosti - Stekník
Netušené souvislosti - Stekník

Škola památkové technologie se rozloučila s Broumovskem

V sobotu 23. května skončila letošní první Letní škola památkové technologie. Třídenní soustředění se konalo opět na Broumovsku, avšak letos naposledy. Druhou školu, která nás čeká v polovině června, již bude hostit jiný objekt, státní zámek Stekník. Na frekventanty školy čekal tradiční program v podobě přednášek, praktické části a exkurze. Nechyběl ani předvečerní společný výstup na broumovské stěny a večerní posezení. Lektorskou základnu letos obohatil Mgr. Jiří Bláha, který vedl restaurátorské dílny praktické výuky v areálu kostela sv. Jiří a Martina v Martínkovicích; další praktické části vedli prof. Václav Girsa, Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., a Mgr. Vladislava Krajčová. Do programu školy mohou ti, kteří se nezúčastnili, alespoň nahlédnout. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na viděnou. Více fotografii naleznete na našem Facebooku.

Netušené souvislosti - Broumovsko

Netušené souvislosti - Broumovsko
Netušené souvislosti - Broumovsko
Netušené souvislosti - Broumovsko

Netušené souvislosti - Broumovsko

Netušené souvislosti - Broumovsko
Netušené souvislosti - Broumovsko
Netušené souvislosti - Broumovsko

Změna místa konání červnové letní školy

Dovolujeme si vás informovat, že červnová Letní škola památkové technologie se z původně plánovaného Broumovska přesunuje na státní zámek Stekník, který leží asi km od Žatce. Důvodem je především snaha nás, pořadatelů školy, o zajištění co možná nejlepších podmínek pro praktickou výuku. Věříme také, že zejména pro frekventanty, kteří s námi již absolvovali předchozí ročník, půjde o vítanou změnu. Termín zůstává nezměněn, škola se koná od 18. do 20. června. Těšíme se na vás.  Více o objektu se dozvíte na www.zamek-steknik.cz.

Prohlídky v kostele v Heřmánkovicích otevřely novou sezonu

Otevření prohlídkové sezony (Ne)tušených souvislostí se opravdu vydařilo. Krásný slunečný den, malebná krajina a především barokní skvost v podobě kostela Všech svatých v Heřmánkovicích – to vše navozovalo povznesenou a tak trochu slavností atmosféru letošních prvních komentovaných prohlídek. Výkladu se zhostili hned tři odborní průvodci. Kromě průvodcovské stálice, vedoucí technologické laboratoře NPÚ a odborné garantky projektu Ing. Dagmar Michoinové, Ph.D, se výkladu skvěle ujali kolegové památkáři z územního odborného pracoviště v Josefově:Mgr. Petra Machová, odborná garantka broumovských kostelů, a Mgr. Pavel Mach, odborník na restaurování. Návštěvníci se tak dozvěděli nejen o stavební historii kostela, ale i o zvláštní konstrukci dřevěné klenby, unikátní freskové výzdobě, dochovaném mobiliáři či započatém procesu obnovy kostela. Nechyběla ani tradiční praktická část prohlídek. V technologické minilaboratoři bylo možné pod mikroskopem zhlédnout vzorky vzácných barokních omítek či barevných pigmentů nástěnných maleb. Kalafuna, speciální štětce, křídy, hladítka či plátky pravého zlata byly k vidění v restaurátorské minidílně, kterou vedl Mgr. Pavel Mach a v níž poutavě představil pozlacování, jednu z restaurátorských technik uplatňovaných například při restaurování mobiliáře kostela. Že se akce opravdu povedla, je zřejmé i ze zájmu místních médií. Dočíst se o nás můžete například v Náchodském deníku.

Další prohlídky z této řady se konají 11. července opět na Broumovsku, tentokrát v kostele sv. Václava v Broumově, v rámci Letní barokní školy. Těšíme se na vás.Zahajujeme sezonu komentovaných prohlídek

Národní památkový ústav pořádá již čtvrtou sezonu sérii speciálních komentovaných prohlídek autentických stavebních památek z cyklu (Ne)tušené souvislosti. Prohlídky "otevírají" jedinečné a často běžně nepřístupné památky a vedou je specialisté z oboru památkové péče. První z nich se uskuteční v sobotu 25. dubna, kdy bude mimořádně otevřen kostel Všech svatých v Heřmánkovicích na Broumovsku, jeden z barokních skvostů z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Prohlídky se zaměří na výklad stavební historie kostela, vybrané stavební postupy výstavby unikátních nástěnných maleb a otevřeny budou i běžně nepřístupné prostory kruchty. První komentovaná prohlídka v kostele Všech svatých v Heřmánkovicích začíná v 10.30, druhá ve 13 hodin. Vstupné je dobrovolné. Přijďte s námi otevřít novou sezonu, těšíme se na vás!
Informace o již proběhlých prohlídkách v archivu článků.

Kostel v Heřmánkovicích


Šonov

Letní školy památkové technologie

I letos připravily (Ne)tušené souvislosti třídenní teoretické, ale zejména praktické soustředění zaměřené na získání a prohloubení znalostí spojených se záchrannou omítek a s využitím vápna v udržitelném stavění. Tyto letní školy památkové technologie jsou určeny zejména pro vlastníky historických staveb, řemeslníky, restaurátory, projektanty a architekty působící na poli záchrany historických staveb či udržitelného stavění, dále pro výkonné i odborné památkáře, pro studenty oborů dotýkajících se ochrany stavebních památek a další zájemce, kteří se chtějí s tématem historických omítek a používání vápna ve stavebnictví  blíže seznámit a vyzkoušet si něco nového. Letos poprvé letní škola zahrnuje jak výuku pro studenty začátečníky (I. stupeň základní úroveň), tak i výuku pro studenty, kteří již mají základní znalosti v oblasti práce s vápennými materiály (II. stupeň pokročilá úroveň).Ing. Jakub Děd z Omnium, o. s. přibližuje účastníkům školy historii a krásu Broumovska u kaple Panny Marie Sněžné, zvané Hvězda, na vrcholu Broumovských stěn.

Účastníci až z Chebu hrdě pózují u svého omítkářského díla.

Takto vypadal hotový vymezený úsek, jež měl každý frekventant k dispozici.

Ukázka vyškrabávání vzoru.

První psaníčko z rukou Ing. arch. Hanzla.

Poté se frekventanti letní školy vydali na exkurzi po jedinečných barokních kostelech otce a syna Dientzenhoferů.

Předávání certifikátů o absolvování 2. Letní školy památkové technologie.

Ing. Děd, dr. Michoinová, Ing. Setunská a Mgr. Krajčová

Prohlídky hradu Švihov přilákaly i studenty odborných stavebních škol

(27. října 2014)
V příjemné říjnové atmosféře se konaly letošní poslední prohlídky z cyklu (Ne)tušené souvislosti, a to na hradě Švihov. Kromě běžných návštěvníků, jejichž počet nás letos mile překvapil, na prohlídky zavítaly také dvě skupiny studentů středních odborných škol se stavebním zaměřením. Již tradičně se za námi vypravila paní profesorka Hana Fládrová se svými studenty ze střední školy z Plzně. Dlouhou cestu na Švihov neváhali podniknout asi studenti Střední integrované školy v Chebu. Kromě plánovaného prohlídkového okruhu na návštěvníky v závěru čekalo i malé překvapení, v podobě možnosti výstupu na lešení a prohlídky právě opravované fasády hradní věže. Tento zážitek si nenechal ujít téměř žádný z návštěvníků. Přikládáme pár fotografií, děkujeme všem za návštěvu a příjemné zakončení naší prohlídkové sezóny. Tým (Ne)tušených souvislostí.

Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově
Netušené souvislosti na Švihově

Sezona (Ne)tušených souvislostí se uzavře na Švihově

(1. října 2014)
Speciální komentované technologické prohlídky vodního hradu Švihov se uskuteční příští pátek a sobotu 10. a 11. října a uzavřou celou sezonu akcí projektu (Ne)tušené souvislosti. Provázet bude již tradičně Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., vedoucí technologické laboratoře NPÚ. Na návštěvníky čeká seznámení s netušenými hodnotami dochovaných historických stavebních materiálů, se způsoby jejich zkoumání či technologiemi jejich záchrany. Prohlídky představí zcela netradiční pohledy na tuto jedinečnou středověkou památku - především krásy švihovských fasád, prostor vnitřního nádvoří či sklepení, k vidění budou i jedna z nejstarší sgrafit u nás a řada dalších zajímavostí. Začátky jsou po oba dny v 10, 12 a 15 hodin. Vstupenky si ještě můžete rezervovat zde. Těšíme se na vás.

Kostel sv. Markéty v Šonově ožil (Ne)tušenými souvislostmi

(22. září 2014)
Barokní skvost Broumovska ožil v sobotu 20. září prohlídkami (Ne)tušených souvislostí. Otevření kostela se konalo u příležitosti dokončení obnovy historického krovu a střechy kostela, které bylo i hlavním tématem výkladu. Návštěvníci se tak kromě historie kostela na příkladu této dílčí obnovy dozvěděli o obecných principech a postupech při záchraně historické nemovitosti a významu role památkáře v tomto procesu. Lektorkou prohlídek byla kromě Ing. Dagmar Michoinové, PhD., odborné garantky projektu (Ne)tušené souvislosti a hlavní lektorky všech našich prohlídek, také kolegyně z Městského úřadu v Broumově, památkářka Bc. Helena Burešová, která na obnovu kostela dohlížela. Byla také autorkou doprovodné výstavy fotografií z procesu této obnovy. Výstavu bylo možné zhlédnout přímo v obnovených prostorách krovu. V neposlední řadě pak naše poděkování patří Ing. Jakubu Dědovi, zakladateli občanského sdružení Omnium, iniciátorovi a koordinátorovi celé obnovy. Akce byla poslední letošní aktivitou projektu (Ne)tušené souvislosti na Broumovsku. Děkujeme všem za podporu a těšíme se opět příští rok v této malebné části naší země na viděnou. Tým (Ne)tušených souvislostí.

Ještě letos ale zveme naše příznivce na závěrečné komentované prohlídky, které se budou konat 10. a 11. října na státním hradě Švihov. Rezervace prohlídek zde.

Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově
Kostel sv. Markéty v Šonově

Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem

(18. září 2014)
Poslední z letošních prohlídek Horního hradu se konaly minulý týden, 12. a 13. září. Děkujeme všem, kteří přišli společně s námi navštívit tento středověký skvost a jeho neopakovatelnou atmosféru, a to i přes značnou nepřízeň počasí, která první den prohlídek panovala. Příští rok by měla hrad čekat nákladná rekonstrukce. Přesto doufáme, že se nám podaří jeho brány opět nakrátko otevřít veřejnosti a přivítat se s našimi věrnými i novými návštěvníky. Tým (Ne)tušených souvislostí.

Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem
Netušené souvislosti se rozloučily s Bečovem

Památkáři se sešli na Broumovsku

(10. září 2014)
Po prázdninách, 4. a 5. září, uspořádaly (Ne)tušené souvislosti společně se sdružením Omnium dvoudenní odborné soustředění pro kolegy z územních odborných pracovišť Národního památkového ústavu z Josefova, Liberce, Pardubic a Prahy. Podzimní technologická dílna, jak se soustředění jmenovalo, byla věnována tématu záchrany historických omítek a nesla se v obdobném duchu jako dvě předchozí Letní školy památkové technologie. Odbornými lektory dílny byli vedoucí ústavu památkové péče FA ČVUT prof. Václav Girsa, vedoucí technologické laboratoře NPÚ Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., Mgr. Vladislava Krajčová, technoložka, a BcA. Kateřina Krhánková, restaurátorka. První den byl tradičně věnován teoretické přípravě – přednáškám na téma hodnot a funkcí historických omítek, příčin jejich poškození či technologiím přípravy a výroby vápna používaného pro opravy stavebních památek. Druhý den si pak kolegové památkáři mohli sami vyzkoušet a osvojit praktické postupy přípravy malty a práce s vápnem, přípravu zdiva před omítáním a vlastní omítání. Výuka byla ale také věnována základním restaurátorským postupům používaným při záchraně historických omítek, jako jsou injektáže, tmelení uvolněných ploch či zpevňování omítek ve vápenné technologii. Z ohlasů lze soudit, že dvoudenní setkání sklidilo u kolegů památkářů úspěch, a tak se těšíme na další pokračování příští sezonu. Fotografie z akce jsou k dispozici na Facebooku.

Úchvatný výhled na Hvězdě
Důležité je správné míchání směsi
Úvodního slova se ujali ThLic. Martin Lanži, administrátor broumovské farnosti, Ing. Jakub Děd ze sdružení Omnium o. s., Dr. Dagmar Michoinová a prof. Václav Girsa
Transport malty do útrob kostela
Nejteoretičtější částí je ukázka laboratorních metod při analýzách historických stavebních materiálů
Nejteoretičtější částí je ukázka laboratorních metod při analýzách historických stavebních materiálů
BcA. Kateřina Krhánková nejprve vše důkladně vysvětlí a názorně předvede
Míchat maltu motykami museli opravdu všichni frekventanti

Velmi oblíbenou částí dílen je kurz restaurátorských technik záchranného zajištění omítek
Závěrečné zhodnocení odvedené práce a obou dnů vůbec
Každému účastníkovi bylo předáno osvědčení o absolvování podzimní technologické dílny

V září se na Bečov opět vracejí omítky - letos již naposledy

(29. srpna 2014)
Po měsíční odmlce se (Ne)tušené souvislosti opět vracejí do areálu Horního hradu v Bečově nad Teplou, kde se budou po dva dny, v pátek 12. a v sobotu 13. září, konat poslední speciální komentované prohlídky z letošní série s podtitulem Dobrodružství vápna a písku. Po mimořádném tématu dřeva a dřevěných konstrukcí, kterému se věnovaly srpnové prohlídky, se opět vracíme k našemu tradičnímu tématu – historickým omítkám. Ti z vás, kteří již s námi na prohlídkách byli, určitě tuší, že hlavní průvodkyní nebude nikdo jiný než odbornice na toto téma, Ing. Dagmar Michoinová, PhD., vedoucí technologické laboratoře Národního památkového ústavu a odborná garantka projektu (Ne)tušené souvislosti. Prohlídky jsou navíc letos poslední možností k návštěvě tohoto unikátního objektu, jenž bude poté opět pro veřejnost uzavřen. Prohlídky se konají po oba dny vždy od 10, 12 a 15 hodin. Neváhejte a prohlídky si předem rezervujte.

Srpnové prohlídky hradu Bečov budou nově na téma dřevěných prvků a konstrukcí

(21. července 2014)

Srpnové komentované prohlídky (Ne)tušených souvislostí, které se uskuteční již 1. a 2. srpna 2014 v areálu Horního hradu v Bečově nad Teplou, budou mít novou podobu. Nezaměří se tentokrát na omítky, ale na dřevěné prvky a konstrukce - zejména krovy. Důvodem je skutečnost, že pozvání od týmu (Ne)tušených souvislostí přijal odborník na toto téma, Ing. Jiří Bláha, Ph.D., pracovník laboratoře mobilní diagnostiky a podpory památkové péče z Centra excelence Telč, který bude hlavním lektorem našich prohlídek. Na srpnové prohlídky tak zveme nejen nové návštěvníky, ale i ty, kteří s námi již na Bečově byli. Věříme, že jim přineseme opět nový, (ne)tušený pohled na tuto jedinečnou autentickou památku. Těšíme se na vás!

Pozor! Provádět se bude pouze po patnáctičlenných skupinách, proto neváhejte a prohlídky si předem rezervujte.

Dobrodružství vápna a písku na Bečově

(17. července 2014)

Komentované technologické prohlídky, bezpochyby nejoblíbenější část projektu (Ne)tušených souvislostí,  se letos pro širokou veřejnost odehrály 11. a 12. července na Horním hradě v Bečově nad Teplou. Návštěvníci se mohli podívat do běžně nepřístupného areálu unikátního středověkého hradu, dozvědět se o tradičních stavebních materiálech a postupech, o jejich kráse a významu v současnosti a nahlédnout pod pokličku jejich záchrany a obnovy.

Máte-li zájem se zúčastnit příštích prohlídek, rezervujte si svůj termín. Kompletní program cyklu naleznete ZDE

Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov
Komentované prohlídky hrad Bečov

 

Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny - příběhy fasád švihovského hradu a jejich záchrany

Ve čtvrtek 10. července proběhla vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny - příběhy fasád švihovského hradu a jejich záchrany v aule chebského nádraží. Výstava zde potrvá do 8. srpna a poté se přesune do prostor františkánského kláštera v Chebu. kde ji bude možné vidět až do konce turistické sezony.

Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny

Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny
Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny
Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny
Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny
Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny
Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny
Vernisáž výstavy (Ne)nápadné proměny

Začala sezona komentovaných technologických prohlídek

(8. července 2014)

V sobotu 4. července jsme přivítali první návštěvníky letošních komentovaných prohlídek. Konaly se v kostele sv. Maří Magdaleny v Božanově, který byl pro tyto účely mimořádně otevřen veřejnosti. Průvodci, jak je na našich prohlídkách zvykem, byli památkáři, specialisté z Národního památkového ústavu - Ing. Dagmar Michoinová, PhD., specialistka na historické stavební materiály, zejména historické omítky, a Mgr. Miloš Buroň, DiS., specialista na stavebně historický průzkum. Historické omítky, principy stavění historických staveb, výpovědní hodnoty historických stavebních materiálů a konstrukcí, technologie záchrany či zásady dobré praxe při opravě historické nemovitosti i další odborná témata vedená populárně naučnou formou, otevřená atmosféra a možnost diskutovat tyto netušené souvislosti přímo s odborníky z Národního památkového ústavu – v takovém přátelském a neformální duchu se nesly božanovské prohlídky, a to i díky vám, pozorným a vnímavým návštěvníkům. Děkujeme vám. Fotografie z prohlídek naleznete na našem Facebooku.

Sezona našich prohlídek však pokračuje již tento pátek a sobotu (11. a 12. července), kdy se pro vás mimořádně otevře Horní hrad v Bečově nad Teplou, výjimečná středověká památka. Více informací a možnost rezervace vstupenek.

Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014
Prohlídky kostela v Božanově, 5. 7. 2014

Zahajujeme již čtvrtou sezonu prohlídek běžně nepřístupných památek

(30. června 2014, archivováno 22. července 2014)

Horní hrad v Bečově nad Teplou, vodní hrad Švihov či vybrané kostely na Broumovsku - mimořádně autentické památky, které mohou návštěvníci našeho projektu exkluzivně navštívit v rámci speciálních komentovaných prohlídek běžně nepřístupných památek. První z letní série se uskuteční již tuto sobotu 5. července v kostele Máří Magdaleny v Božanově na Broumovsku. Hned v dalším týdnu, 11. a 12. července, se s týmem (Ne)tušených souvislostí přesuneme na jedinečně dochovaný areál středověkého Horního hradu v Bečově nad Teplou, kde se tato akce těší mimořádnému zájmu již  čtvrtým rokem. Náplní prohlídek je představit stavební památky jinak, než je obvyklé - z pohledu historických staveních materiálů a jejich schopností vypovídat o historii staveb, stavění i údržbě staveb či o metodách zkoumání a záchrany stavebních památek. Získané poznatky jsou navíc využitelné pro praktickou záchranu historických staveb. Prohlídkami provázejí specialisté památkáři – odborníci na záchranu historických stavebních materiálů. Pro omezenou  kapacitu skupin je doporučena předchozí rezervace.

Více o prohlídkách a rezervace vstupenek ZDE

Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou
Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou Komentované prohlídky Horního hradu Bečov nad Teplou Komentované prohlídky hrad Švihov
Komentované prohlídky hrad Švihov Komentované prohlídky hrad Švihov Komentované prohlídky hrad Švihov Komentované prohlídky hrad Švihov

Červnová letní škola se opět povedla

(23. června 2014, archivováno 22. července 2014)

Zájemci o tradiční technologie se letos již podruhé sešli na speciálním soustředění nazvaném Letní škola památkové technologie. Červnový běh školy, stejně jako ten předchozí květnový, se konal v prostředí unikátního souboru barokních kostelů na Broumovsku. Zatímco květnové dílny se konaly v areálu historického mlýna v Martínkovicích, červnová praktická část školy probíhala v areálu kostela sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích. Frekventanti kursu měli jedinečnou příležitost pracovat podílet se přímo na záchraně této církevní památky. Stejně jako květnový běh se i tento nesl v duchu profesionální, přesto zcela neformální atmosféry, která, jak věříme, otevřela prostor pro setkávání odborných památkářů, vlastníků historických staveb, řemeslníků, restaurátorů, památkových architektů a dalších zájemců o tento obor. Za projekt (Ne)tušené souvislosti doufáme, že jsme založili novou tradici a pracujeme na přípravě dalších ročníků. Fotografie z červnové školy je možné zhlédnout na Facebooku.

II. běh Letní školy památkové technologie – poslední volná místav

(archivováno 23. června 2014)

Zájemci o tradiční technologie mají poslední příležitost přihlásit se na speciální soustředění – Letní školu památkové technologie. Letošní druhý běh školy se koná v příštím týdnu, od čtvrtka 12. do soboty 14. června 2014, na Broumovsku a zbývají poslední dvě volná místa. Třídenní soustředění, které proběhne v unikátním prostředí barokních kostelů na Broumovsku,  je zaměřeno na prohloubení znalostí, souvislostí a na získání dovedností využitelných při záchraně historických omítek. Škola probíhá formou přednášek, celodenní praktické výuky a exkurze. Lektory jsou odborníci, dlouhodobě působící v oblasti technologie ochrany památkových objektů, památkoví architekti, řemeslníci a restaurátoři. Účastníky se mohou stát odborní i výkonní památkáři, vlastníci historických staveb, řemeslníci a další zájemci o obor. Škola navazuje na úspěch prvního ročníku, který se konal v Českém Krumlově, kde jsme si ověřili, že přímé zážitky s materiály, praktická zkušenost s omítáním i s přípravou malty tradičním způsobem jsou pro každého zcela nenahraditelné. Také možnost věnovat se tématu soustředěně a z více úhlů pohledu je to, co vede k pochopení souvislostí. Jestliže se akce koná v krásném prostředí a v partě stejně naladěných lidí, o silné zážitky není nouze. Fotografie z letošního prvního běhu školy je možné zhlédnout na Facebooku. Rezervace míst na e-mailu setunska.gabriela@npu.cz. Více o škole a program zde.

Květnová Letní škola památkové technologie na Broumovsku slavila úspěch

(archivováno 23. června 2014)

V polovině května se konal I. běh druhého ročníku Letní školy památkové technologie. Třídenní soustředění, zaměřené na prohloubení znalostí a dovedností využitelných při záchraně historických omítek, navazovalo na úspěšný loňský ročník a vzbudilo velký zájem mezi památkáři i širokou veřejností. Účastníky přivítal starosta města Broumov Milan Kotrnec, který ocenil aktivity Národního památkového ústavu, které podle něj výrazně pomáhají památkám Broumovska a farář Martin Lanži. Program školy zahrnoval celodenní odbornou výuku formou přednášek, na které navázal náročný program praktické ukázky a cvičení v objektu bývalého mlýna v obci Martínkovice. Pod vedením renomovaných odborníků si frekventanti kurzu vyzkoušeli postupy záchrany historických omítek - přípravu zdiva před omítáním a vlastní techniku omítání, naučili se principy záchranného zajištění omítek, jako je injektáž, tmelení uvolněných ploch či zpevňování, a rovněž se dozvěděli o důležitosti a způsobech vedení průzkumů historických omítek pro proces jejich záchrany. Lektory prvního běhu letní školy byli prof. Ing. arch. akad. arch. Václav Girsa, vedoucí ÚPP FA ČVUT, Miloslav Hanzl, projektant atelieru Girsa AT,  Bc.A Kateřina Krhánková, restaurátorka, Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., technolog, a Mgr. Vladislava Krajčová, technolog. Účastnici nebyli ochuzeni ani o prohlídku souboru barokních památek na Broumovsku, které měli možnost si prohlédnout s odborným výkladem historie jejich vzniku. Večerní program třídenního soustředění byl zpestřen nočním koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově v rámci Noci kostelů. Fotografie z prvního ročníku a reakce účastníků kurzu je možné zhlédnout na Facebooku.

 

Ing. Jakub Děd z Omnium, o. s. přibližuje účastníkům školy historii a krásu Broumovska u kaple Panny Marie Sněžné, zvané Hvězda, na vrcholu Broumovských stěn.

Momentka ze sestupu z Hvězdy.

Po nahození vyměřeného úseku zdi byl povrch omítky upraven strháváním.

Takto vypadal hotový vymezený úsek, jež měl každý frekventant k dispozici.

Práce jim šla pěkně od ruky.

Účastníci až z Chebu hrdě pózují u svého omítkářského díla.

Uměleckou část omítání reprezentovala tvorba sgrafita, a to jak jednovrstvého, tak i dvouvrstvého. Zde je Ing. arch. Miloslav Hanzl při přípravě zdiva.

Ukázka vyškrabávání vzoru.

První psaníčko z rukou Ing. arch. Hanzla.

Zaplnil se celý prostor.

Poslední částí praktické výuky bylo odebírání vzorků omítek pro laboratorní analýzy a ukázka vybraných analýz. Tuto část lektorovala Mgr. Vladislava Krajčová.

Praktická část výuky probíhala ve mlýně v Martínkovicích

Poté se frekventanti letní školy vydali na exkurzi po jedinečných barokních kostelech otce a syna Dientzenhoferů.


Předávání certifikátů o absolvování 2. Letní školy památkové technologie.

Předávání certifikátů o absolvování 2. Letní školy památkové technologie.

Ing. Děd, dr. Michoinová, Ing. Setunská a Mgr. Krajčová