Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Výstava NPÚ a NTM "Tři staletí návrhů na přestavbu hradu Bečov aneb proměny pohledu na historickou architekturu"

7.1.2013 | tisková zpráva | výstava | okres Praha hl.m. | Praha
Becov03
Výstava navazuje na projekt "Bečov nad Teplou – příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů". Autoři výstavy představí především nerealizované originální plány z 19. a 20. století od významných architektů Josefa Zítka a Františka Maria Černého, a dále seznámí veřejnost s návrhy obnovy Státního hradu a zámku Bečov, připravenými v rámci architektonické soutěže realizované v roce 2012.

(Praha, 7.1.2013)

Unikátní společná výstava Národního technického muzea a Národního památkového ústavu se uskuteční v prostorách Národního technického muzea v Praze ve dnech 16.1-17.2.2013.

Záštitu nad výstavou osobně převzala generální ředitelka NPÚ Ing. arch. Naděžda Goryczková, zástupce vyhlašovatele a generální ředitel NTM Bc. Karel Ksandr, člen soutěžní poroty.

Pozvánka na výstavu: PDF.

Architektonická soutěž o návrh na obnovu SHZ Bečov
Architektonická soutěž o návrh proběhla v rámci projektu „Bečov nad Teplou – příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů“, jehož cílem je nejen příkladná památková obnova a zpřístupnění hradu, ale také vlastní proces realizace. Státní hrady a zámky ve správě NPU jsou totiž ideálními modelovými pracovišti, na kterých je možné aplikovat a experimentálně ověřovat postupy a procesy nejvyšší možné odborné úrovně. Z tohoto důvodu byla jako způsob výběru nejvhodnějšího zhotovitele projektové dokumentace zvolena architektonická soutěž o návrh, jejímž vítězem se stal MCA atelier Praha.
Zámecký a hradní areál v Bečově nad Teplou tvoří svým dochovaným středověkým hradem pánů z Oseka z počátku 14. století, upraveným renesančním palácem Pluhovských a barokním zámkem Questenberků z 18. století unikátní architektonický celek. V roce 1985 byl pod podlahou hradní kaple za dramatických okolností objeven relikviář sv. Maura – mimořádná románská zlatnická památka z počátku 13. století, kterou odborníci řadí svým významem hned za české korunovační klenoty. Právě relikviáři sv. Maura a jeho náročné restaurátorské záchraně je věnována expozice v prostorách zámku. Do roku 2015 je plánováno zpřístupnění také prostor výjimečně autentického, středověkého horního hradu, včetně jeho okolí.

Národní památkový ústav a památky v jeho správě
Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice plní NPÚ také povinnosti vyplývající ze správy více než stovky státních památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je 7 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO: zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Národní památkový ústav v rámci zpřístupněných hradů a zámků pečuje také o cca tři čtvrtě miliónu sbírkových předmětů a pro zámecké i hradní areály jsou typické rovněž historické zahrady a parky.
Mimořádně významnou složku kulturního dědictví tvoří kostely, kláštery a další řeholní domy. V úplné nebo částečné správě Národního památkového ústavu jsou významné klášterní areály např. Plasy, Kladruby u Stříbra nebo Doksany. Nedílnou součástí kulturního dědictví je i vesnická lidová stavební tvorba (NPÚ spravuje památky lidové architektury Zbečno, Hamouzův statek, skanzeny Zubrnice,Vysočina a Příkazy), ale do nedávna i odmítané technické památky 19. a 20. století, které vtiskly našim městům a krajině nezaměnitelný ráz. NPÚ spravuje unikátní technickou NKP v Ostravě - Důl Michal. Další podrobnosti o instituci na www.npu.cz.

Tisková zpráva ke stažení: PDF.

Kontakty:

(Za redakci: Jan Sommer, 7.1.2013, 14:30 CET)

v prostorách Národního technického muzea


Metadata ke zprávě

Vloženo
7.1.2013 14:39
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost, architektura, odborné akce
číslo
11234
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit