Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Výstava "Dřevo v architektuře"

19.4 - 20.5.2013 | výstava | okres České Budějovice | České Budějovice
PT -Lažiště-čp.15-šumavská roubená stavba 160x120
V rámci Mezinárodního den památek a historických sídel připravilo českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu výstavu s názvem "Dřevo v architektuře". Vernisáž výstavy proběhla v pátek 19. dubna 2013 v 17h v sídle NPÚ na Senovážném nám. 6 (dům U Ferusů) za účasti ředitele NPÚ ÚOP v Českých Budějovicích Ing. Vlastislava Ourody, Ph.D., autorů výstavy, hostů a zástupců médií.

Výstava „Dřevo v architektuře“ přiblíží na 12 výstavních panelech podoby a formy využití dřeva v historických stavbách. Představeny budou zejména ukázky jihočeské roubené architektury, využití dřeva v konstrukcích technických staveb a drobné architektury. Pozornost je věnována i jednotlivých konstrukčním prvkům – jako jsou krovy, stropy, podlahy, dveře, okna apod.

Dřevo v našich přírodních podmínkách patřilo vždy k nejdostupnějším a nejpoužívanějším stavebním materiálům. Jeho těžbu a opracování bylo možno provádět až do finální podoby relativně jednoduchým ručním nářadím. Ze dřeva je možné zbudovat jak velmi rozměrné a namáhané stavební konstrukce (krovy, stropy, věže), technické stavby (mosty, náhony, mlýnská kola, jezy), tak i podlahy, stropy, obklady, dveře, okna a řadu dalších částí stavebního díla (schody, pavlače, zdobné řezby atd.)

Pro stavební konstrukce byly v minulosti i dnes používány převážně jehličnany (smrk, borovice, jedle, modřín), ale také tvrdé dřeviny jako dub nebo buk a podle potřeby a vlastností i další druhy.

Výstava představuje pouze malý výsek z širokého uplatnění dřeva a dřevěných konstrukcí v historické architektuře. Chce upozornit na mnohdy skryté hodnoty, na krásu tohoto materiálu, na bohatost tvarů, na zručnost a cit bezejmenných řemeslníků a umělců, kteří zde zanechali to nejlepší ze svých schopností a umu.

Výstava „Dřevo v architektuře“ souvisí s celorepublikovým mediálním tématem NPÚ Dřevo pohledem památkové péče – podoby, hodnoty a jejich ochrana. V rámci tohoto tématu bude Národní památkový ústav v letošním roce představovat vše, co v památkové péči souvisí s ochranou historických výtvorů ze dřeva, a to v široké škále populárních i odborných prezentačních aktivit. Napříč všemi pracovišti NPÚ bude probíhat celá řada edukačních a osvětových akcí, jako jsou nejrůznější přednáškové cykly, odborné semináře, komentované tematické prohlídky památkových objektů zaměřené na údržbu, ochranu a obnovu historických dřevěných prvků apod.

Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma od soboty 20.4.2013.

Mezinárodní den památek a historických sídel v Českých Budějovicích, více informací zde.

Kontakty:

  • PhDr. Pavel Hájek, vedoucí odboru evidence, dokumentace a informačních systémů, NPÚ ÚOP České Budějovice, 607 556 510, hajek@budejovice.npu.cz
  • Bc. Eva Neprašová, koordinační, projektový a programový pracovník, NPÚ ÚOP České Budějovice, 777 454 383, neprasova@budejovice.npu.cz


Metadata ke zprávě

Vloženo
12.4.2013 15:27
Vložil
NPÚ, ÚOP v Č. Budějovicích
pořadatelé
Témata
památky a veřejnost
číslo
11994
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit