Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou bude přesunut do Brna!

16.1 - 19.1.2014 | výstava | okres Brno-město | Brno
model_Becov_v_parku 160x90
Unikátní akce se chystá na letošní veletrhy Go a Region tour v Brně – z parku miniatur Boheminium na Karlovarsku bude převezen model Bečova a stane se tak jedinečnou trojrozměrnou pozvánkou pro všechny návštěvníky nejen na autentický architektonický skvost, ukrývající ve svých zdech obrovský poklad – relikviář sv. Maura, ale samozřejmě též vyzve k navštívení raritní expozice modelů v Mariánských lázních, kde můžete obdivovat dalších 61 dokonalých maket našich nejdražších památek, a to na ploše několika hektarů.

Ve dnech 16.–19. 1. 2014 bude v pavilonu P na stánku číslo 1 Brněnského výstaviště modeláři instalována a premiérově představena "obří zmenšenina" areálu hradu a zámku Bečov nad Teplou. Doprovodný program přiblíží proces vniku modelu a představí i samotnou národní kulturní památku. V minulých letech miniaturpark z Mariánských Lázní v Brně představil např. monumentální Karlštejn, Červenou Lhotu nebo gotický Bezděz. V areálu Boheminia si mohou milovníci hradů a zámků prohlédnout i další klenoty české a moravské architektury, na naučně poznávacích okruzích jsou zde modely všech významných stavebních a technických památek České republiky (v měřítku 1:25), umístěné v překrásném prostředí krajinného parku.

Bečov nad Teplou – hrad a zámek
Jedinečný komplex autentických historických architektur reprezentuje jednotlivé stavební slohy. Nejstarší stavbou je mimořádně rozsáhle dochovaná budova gotického středověkého hradu, sestávající z donjonu, spojovacího křídla a kaplové věže – kapli Navštívení Panny Marie zdobí rozsáhlý soubor gotických nástěnných maleb. Celý areál byl až do roku 1945 v majetku frankofonní vévodské rodiny Beaufort-Spontinů, kteří na Bečov přesunuli z Belgie svou rozsáhlou uměleckou sbírku – přední místo v ní zaujímal románský relikviář sv. Maura, naše druhá nejcennější zlatnická památka, srovnatelná pouze s korunovačními klenoty. V budově barokního zámku je expozice Relikviáře sv. Maura jeho dotykový model. Expozice v zámeckých interiérech prezentuje zejména mobiliář z období, kdy areál patřil do majetku rodu Beaufort-Spontinů. Bečov je regionálním edukačním centrem, na návštěvnických trasách jsou zajímavé aktivity pro nejmenší, k dispozici je vybavené zázemí včetně možnosti zapůjčit si zdarma dobový kostým (heslo: Bečov – strážce podkladu). „Projekt konzervace a prezentace hradu Bečov“ byl oceněn v roce 2010 mezinárodním oceněním Europa Nostra. Do roku 2016 je plánováno zpřístupnění také prostor výjimečně autentického, středověkého horního hradu, včetně jeho okolí. Více informací k obnově na www.castlebecov.eu.

Kontakty



Metadata ke zprávě

Vloženo
14.1.2014 13:38
Vložil
NPÚ, ÚPS v Praze
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost, památkový turismus, výstavní činnost, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
13345
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit