Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Památková obnova kachlových sporáků

11.9.2014 | přednáška | okres Ústí nad Labem | Ústí nad Labem
SporakyKachlove_titulek
Další přednáška k tématu Podstávkových domů v sídle NPÚ v Ústí nad Labem. Tentokrát téma ryze praktické a se začátkem topné sezóny pro vlastníky památek velmi aktuální. O historii topidel a jejich obnově bude hovořit Pavel Rynda, prezident Cechu kamnářů ČR.

Úvodní část přednášky se zabývá historií topidla. Dozvíme se způsob, jak kachlové sporáky fungují, z čeho a jak jsou postaveny.  Představíme všechna řemesla, která se na stavbě podílejí (např. kdo a jak vyrábí kachle). Nejen vlastníci památek  ocení, že podstatná část přednášky je věnovaná použití tradičních materiálů a postupů. Vše je dokumentovano a vysvětleno na příkladech obnovy historických kachlových sporáků.

Historie Cechu kamnářů

Kamnařina patří mezi nejstarší řemesla, která vznikla specializací a časem osamostatněním od hrnčířské profese. Výroba hliněného nádobí provází člověka již mnoho staletí, avšak výroba a stavba kachlových kamen, kdy nestačí jen oheň obezdít, se začala na našem území rozšiřovat až v 15.století. Vývoj kamnařiny vždy reagoval na celkový vývoj společnosti a úroveň průmyslové výroby. Někdy se vyráběly kachle bohatě zdobené do honosných sídel a panských domů, jindy hladké s levnou glazurou pro chudý lid. Byly doby, kdy kamnáři požívali obecnou vážnost a jindy bylo řemeslo v úpadku a zapomnění... (Pavel Rynda, Prezident Cechu kamnářů)

(Pozvánka ve formátu PDF)

Přednáška se koná v rámci cyklu pořádaného NPÚ, ÚOP v Ústí nad Labem. Další přednáška k tématu Podstávkové domy se koná dne 9. 10. 2014 od 16 hod.Ing. Martin Čerňanský, PhD. – Urbanismus venkovského osídlení na příkladu SZ Čech

 

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice je k vidění 6. července–21. října 2014 v areálu čp. 141 Hospodářství pod Strážným vrchem v Merbolticích u Děčína. Podrobnosti naleznete zde.

 

Související odkazy:

Podstávkové domy v údolí Ploučnice – výstava, přednášky

Přednáška 11. 9. 2014 se koná v termínu akce Dny evropského dědictví 2014 v areálu zámku Krásné Březno

 

Nejbližší přednášky NPÚ, ÚOP v Ústí nad Labem na volné téma:

Fantaskní architektura v Teplicích-Trnovanech a její mladý tvůrce Fritz Hühnl 6.11.2014

Nevěstince v malých městech na přelomu 19. a 20. století - přednáška 4.12.2014

 

Před začátkem každé přednášky je možno zakoupit publikace NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem.

 

Záznam přednášky z 11. 9. 2014

v sídle NPÚ, ÚOP v Ústí n. L.Metadata ke zprávě

Vloženo
3.9.2014 08:14
Vložil
NPÚ, ÚOP v Ústí n.L.
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost, rekonstrukce
číslo
15102
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit