Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Přednášky představí loutky, Květnou zahradu i náměšťský zámek

20.10.2014 , 3.11.2014 , 18.11.2014 , 1.12.2014 , 15.12.2014 | bylo aktualizováno | přednáška | okres České Budějovice | České Budějovice
Prednaskovy_cyklus_17_mensi 85x120
V říjnu pokračuje podzimní část oblíbeného přednáškového cyklu, který pravidelně pořádá Národní památkový ústav v Českých Budějovicích. Témata jsou pestrá – loutky, jihočeské památky, ale také skvosty na Vysočině a na Moravě.

17. přednáškový cyklus NPÚ České BudějoviceV pondělí 20. října jsou na programu Hrdé loutky – přednáška prof. Milana Knížáka, přeložená z  jarního cyklu. Známý výtvarník, hudebník, performer a někdejší ředitel Národní galerie v Praze promluví nejen o sbírání historických loutek a o jejich restaurování, ale zajímavý bude i jeho celkový pohled na život s loutkami.

Na pomyslný výlet na lovecký zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou se posluchači mohou vydat v doprovodu historika Jihočeské univerzity PhDr. Jana Ivanegy v pondělí 3. listopadu. Pokusí se shrnout současný stav poznání pozoruhodného objektu, vystavěného podle plánů Pavla Ignáce Bayera v letech 1708–1713. Zaměří se na výstavbu objektu a jeho místo mezi soudobými loveckými zámky v Čechách. Posluchačům přiblíží také výzdobu stavby a vliv, který na ni měl stavebník, kníže Adam František ze Schwarzenbergu. Kromě stavebních dějin a analýzy výzdoby se bude věnovat i způsobu, jímž byla Ohrada uzpůsobena pro svou funkci loveckého zámku.

Přednáška Mgr. Ondřeje Zatloukala Květná zahrada v Kroměříži, plánovaná na 18. listopadu, musela být zrušena. Uskuteční se v náhradním jarním termínu, který bude předem oznámen.

Pondělí 1. prosince bude patřit Hudební tradici zámku v Náměšti nad Oslavou, kterou přiblíží kastelán Mgr. Marek Buš. Ve své promluvě se zaměří na hudební život náměšťského zámku v první polovině 18. století, kdy byla Náměšť pozoruhodným hudebním centrem výrazně přesahujícím tehdejší běžnou praxi muzicírování na šlechtických sídlech. Představí osobnost Jindřicha Viléma Haugwitze, velkého milovníka hudby Georga Friedricha Händela, poukáže na jeho vztahy s Antoniem Salierim a Christophem Willibaldem Gluckem a zároveň připomene i jeho překladatelskou činnost. Pozornost věnuje také náměšťské zámecké kapele, jejímu složení, kapelníkům, interpretačním realizacím a kompozičním aktivitám. A samozřejmě přiblíží i současnou hudební tradici zámku, která je neustále velmi živá.

Závěrečná přednáška podzimního cyklu zazní v pondělí 15. prosince. Slova se tentokrát ujme archeolog Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Mgr. Jiří Havlice, aby posluchačům ozřejmil téma Hrad Vítkův kámen ve světle nových průzkumů. Vítkův kámen patří k nejvýše položeným českým hradům. Od počátku tohoto století prochází postupnou obnovou, která je doprovázena podrobným stavebně-historickým a archeologickým průzkumem. Jiří Havlice představí poznatky získané v posledních letech, které vrhají nové světlo na historii a stavební vývoj hradu. Skrze archeologické nálezy se pokusí přiblížit hmotnou kulturu obyvatel hradu od 13. do 17. století.

Přednášky budou opět probíhat v pondělí ve čtrnáctidenním rozmezí se začátkem vždy v 17 hodin v přednáškovém sále Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích v budově na Senovážném náměstí 6. Vstup na všechny přednášky je volný.

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích se stará o 31 památkových areálů na území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má na starosti hrady a zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk,Třeboň s hrobkou Domanín, Zvíkov, Červené Poříčí, Gutštejn, Horšovský Týn, Kozel, Manětín, Nebílovy, Přimda, Rabí, Švihov, Velhartice, Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice, Náměšť nad Oslavou a Telč, klášterní areály Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna i památky lidové architektury (usedlost U Matoušů Plzeň-Bolevec). Další informace najdete na www.npu.cz.

Kontakty:

  • Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., ředitel, NPÚ, ÚPS České Budějovice, 386 356 921, 607 661 967, pavelec.petr@npu.cz
  • Mgr. Jitka Skořepová, PR, vztahy k veřejnosti, NPÚ, ÚPS České Budějovice, 386 356 921, 602 626 736, skorepova.jitka@npu.cz


Metadata ke zprávě

Vloženo
16.10.2014 14:48
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Status novinky
bylo aktualizováno
Témata
akce pro veřejnost
číslo
15293
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit