Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Úspěšná návštěvnická sezona na jihočeských památkách skončila, ovšem některé se nezavřou ani v zimě

4.11.2014 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres České Budějovice | České Budějovice
02_Cesky_Krumlov_foto_NPU 160x110
Jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích patřily i letos k vyhledávaným turistickým cílům a oblíbeným kulturním a společenským centrům. Hlavní návštěvnická sezona, která skončila 31. října, byla velmi úspěšná. Na zimu lákají k návštěvě nejen zajímavé adventní akce, ale především zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově a na hradech Rožmberk a Nové Hrady, prohlídky v určitých termínech nabídne rovněž zámek v Třeboni.

 

(České Budějovice, 4. 11. 2014)

Během letošní hlavní návštěvnické sezony prošlo branami jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu 1 023 494 platících návštěvníků. „Oproti loňskému roku to představuje růst o devět procent,“ konstatuje Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, a dodává, že „výnosy ze vstupného tak v tuto chvíli přesáhly výši 99,5 milionu korun.“ (Příloha č. 1 ve formátu PDF) Vysokou návštěvnost zajistila památkám kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů. Trojici nejoblíbenějších památek tvořil i letos hrad a zámek Český Krumlov a zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší růst zájmu zámek Kratochvíle, kam zavítalo o 30 procent zájemců více.

Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využily další desetitisíce lidí širokou nabídku kulturních a společenských aktivit, které téměř každodenně v hradozámeckých areálech probíhaly. Jihočeské hrady, zámky i klášter, jež spravuje Národní památkový ústav, lákaly na více než pět set různorodých kulturních akcí, mezi nimiž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadelní představení, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti, přednášky nebo výstavy. Novinku přinesl zámek v Dačicích, kde se otevřela zámecká kavárna Café Dalberg. Také v letošním roce spolupořádal Národní památkový ústav prestižní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jehož hlavní pěveckou hvězdou byl německý tenorista Jonas Kaufmann. O tom, že památky jsou stále velmi oblíbeným místem pro významné životní kroky, svědčí více než pět stovek svatebních obřadů, které na nich proběhly. Některé jihočeské památky (hrad Zvíkov, hrad a zámek Český Krumlov a Jindřichův Hradec) byly letos navíc vyhledávanou lokací českých i zahraničních filmových tvůrců (Mistr Jan Hus, Sedmero krkavců, Emperor).

V průběhu roku probíhají soustavné práce na obnově a prezentaci památek. V rámci oprav, údržby a restaurování památkových objektů na území všech tří spravovaných krajů bude letos proinvestováno zhruba 123,5 milionu korun. Z toho je 41,6 milionu určeno na stavební obnovu a údržbu, včetně restaurování mobiliáře památek v Jihočeském kraji. V Českém Krumlově probíhá rekonstrukce Horské zahrady, pracuje se na záchraně a památkové obnově letohrádku Bellarie a připravuje se vybudování zámecké galerie v objektu bývalé Mincovny. Na zámku Hluboká zdárně pokračují práce na instalaci hostinských pokojů, které budou představovat další prohlídkovou trasu. K realizaci restaurování středověké věže Jakobínka je nachystáno ručně opracované dřevo pro stavbu lešení a dokončen je projekt na výrobu funkční repliky středověkého jeřábu; lešení se začne stavět na jaře příštího roku. Vzhledem k administrativním průtahům se opozdilo zahájení rekonstrukce Špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích a s prací se začalo až začátkem září. (Příloha č. 2 ve formátu PDF)

Začátkem července byl oficiálně potvrzen převod zámku Vimperk ze správy ministerstva životního prostředí na ministerstvo kultury. Od 1. ledna 2015 bude o památku pečovat Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích.

K významným událostem sezony patřilo připomenutí stého výročí úmrtí dvou významných šlechticů – Friedricha Egberta Dalberga v Dačicích a Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu na zámku Třeboň. Jihočeské památky se již tradičně připojily k několika celorepublikovým kulturním aktivitám (Mezinárodní den památek, Dny evropského dědictví, Víkend otevřených zahrad), z nichž se těší stále větší popularitě Hradozámecká noc. V průběhu jejího pátého ročníku navštívilo jihočeské hrady, zámky a klášter na tři a půl tisíce zájemců. Také letos měli návštěvníci památek možnost využít věrnostní program Klíč k památkám, jehož bonusem je šestý vstup na jakýkoli památkový objekt ve správě Národního památkového ústavu zdarma a také příležitost zúčastnit se soutěže o zajímavé ceny.

Památky lákají k návštěvě i v zimě

320Zámek HlubokáJiž sedmým rokem nabízí zámek Hluboká zimní prohlídky. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie přes kuřácký salon do Tereziiny malé jídelny, dále pokračuje loveckou jídelnou a přípravnou do malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - pracovně, obývacím pokoji a ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapiserií. Raritou je rovněž splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy s manželkou Hildou emigroval před nacisty do zámoří.

Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy je začátek poslední prohlídky. Během vánočních svátků bude zavřeno.

Pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoyů přináší během zimních měsíců hrad Rožmberk. V rámci zimní prohlídkové trasy nahlédnou návštěvníci do soukromí tohoto šlechtického rodu. Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci je zpřístupněna jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky výstup na Anglickou věž.

Zimní RožmberkOtevřeno je od listopadu 2014 do března 2015 v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin, o víkendech v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Pro skupiny lze zajistit i jiný čas prohlídky e-mailem na adresu rozmberk@npu.cz nebo telefonicky na čísle 380 749 838. Během vánočních svátků (od 15. prosince do 2. ledna 2015) bude zavřeno.

Čtvrtou zimní sezonu zahajuje Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v takzvaném Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Expozice Hradního muzea má na rozdíl od standardních muzeí charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, restaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.

Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Během vánočních svátků (od 22. prosince do 1. ledna 2015) je zavřeno. Více na www.zamek-ceskykrumlov.eu.

K celoročně zpřístupněným památkám patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa zavede návštěvníky do bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybaveny autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století. Prohlídky probíhají vždy ve středu a v pátek od 14 hodin.

Zimní prohlídky nabízí také zámek Třeboň. Během listopadu a první poloviny prosince 2014 se zámek zpřístupní návštěvníkům každé úterý od 14 hodin. V lichých týdnech bude otevřena první prohlídková trasa představující rožmberské renesanční interiéry, v sudých týdnech bude možné projít prohlídkový okruh představující soukromá schwarzenberská apartmá. Schwarzenberská hrobka bude veřejnosti přístupná každý čtvrtek také od 14 hodin. Mimořádné prohlídky třeboňského zámku i Schwarzenberské hrobky budou probíhat během výlovu rybníka Svět od 18. do 21. listopadu.

Přehled adventních akcí je v příloze č. 3 ve formátu PDF

Více informací naleznete na webových stránkách www.npu-cb.eu a webech jednotlivých objektů.

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích se stará o 31 památkových areálů na území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má na starosti hrady a zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk,Třeboň s hrobkou Domanín, Zvíkov, Červené Poříčí, Gutštejn, Horšovský Týn, Kozel, Manětín, Nebílovy, Přimda, Rabí, Švihov, Velhartice, Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice, Náměšť nad Oslavou a Telč, klášterní areály Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna i památky lidové architektury (usedlost U Matoušů Plzeň-Bolevec). Další informace najdete na www.npu.cz.

Kontakty:

  • Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., ředitel NPÚ, ÚPS České Budějovice, tel. 607 661 967, pavelec.petr@npu.cz
  • Mgr. Jitka Skořepová, PR, vztahy k veřejnosti, NPÚ, ÚPS České Budějovice, tel. 386 356 921, 602 626 736, skorepova.jitka@npu.cz

 

 Metadata ke zprávě

Vloženo
4.11.2014 18:16
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost, památky a veřejnost
číslo
15340
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit