Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů

5.12.2014 | sdělení, informace | okres Karlovy Vary | Bečov nad Teplou – hrad a zámek
SZ Bečov 160x106
Při slavném nálezu relikviáře sv. Maura v roce 1985 byl pod podlahou kaple hradu Bečov objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského. Další tři lahve našli archeologové NPÚ v roce 2011. Až dnes se však podařilo význam nálezu ohodnotit – společnost Premier Wines & Spirits je ocenila na minimálně 20 milionů korun.

(Praha, 4. prosince 2014)

Tekutý poklad v rukou kastelána Tomáše Wizovského
Tekutý poklad, který je uložen ve speciálním depozitáři na hradě, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommelierů. Cenu nápojů z 19. století odhadl minimálně na 20 milionů korun. „Z unikátní sbírky 136 lahví vína, koňaku i šampaňského, které pocházejí převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Mohu tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pocházejí,a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával. Každá lahev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun,“ vysvětluje Přibyl, head sommelier společnosti Premier Wines & Spirits (PWS). Jde tedy zřejmě o nejcennější nález vín na území ČR. Ve vinné sbírce můžeme nalézt hlavně francouzská vína jako bordeaux či burgundské, ale i portské či několik lahví šampaňského. Součástí sbírky je rovněž několik lahví z ikonického vinařství Château d`Yquem se stále čitelnou vinětou. „Jde o starobylé vinařství v Sauternes v oblasti Bordeaux, které vyrábí velmi jemná, sladká bílá vína. Jejich kvalitu a exkluzivitu dokládá i fakt, že jako jedinému vinařství mu byla v roce 1855 při bordeauxské klasifikaci vín přiznána kategorie premier cru supérieur classé,“ doplňuje Přibyl.

Bečov se může chlubit další raritouCelá sbírka pochází ze soukromého majetku rodiny Beaufort-Spontin, která během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání tzv. Benešových dekretů musela opustit republiku. Před svým odchodem ukryli vzácný relikviář sv. Maura a lahve pod podlahu hradní kaple. Poklad byl objeven až po dlouhých čtyřiceti letech, kdy o odkoupení blíže neurčené historické památky začal vyjednávat americký obchodník Danny Douglas. K vyjednávání byli přizváni i kriminalisté, kteří měli za úkol zjistit, o jaký předmět má obchodník zájem. Díky několika indiciím se kriminalistům podařilo 4. listopadu 1985 objevitv zásypu bečovské hradní kaple relikviář, který byl později oceněn jako „památka nevyčíslitelné hodnoty“, a sbírku vzácných lahví.

Národní památkový ústav nechal sbírku lahví zapsat do systému správy mobiliárních fondů CASTIS jako vícenález, nikdo se však jejímu významu dlouho nevěnoval. „Několikrát jsem žádal několik institucí, aby se tímto vinným pokladem zabývaly. Bohužel nikdo nereagoval,“ popisuje kastelán hradu Tomáš Wizovský. Pomohlo až propojení se soukromým subjektem, tedy PWS, a sommelierem Jakubem Přibylem.

„Skvělé je, že většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu i jako víno samo, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici. Co se chutě týče, obávám se, že jejich hodnota půjde během několika let dolů,“ upřesňuje Přibyl. „V tuto chvíli musíme vypracovat expertní zprávu a potom necháme sbírku položkově ocenit. Tři vína, která pan Přibyl analyzoval jako archivační, tedy již nepitelná, bude možné expozičně využít v připravované nové tematické expozici relikviáře sv. Maura,“ dodává kastelán.

 

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice rovněž spravuje více než sto nemovitých památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je šest zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. Národní památkový ústav v rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. NPÚ však nespravuje pouze hrady a zámky, v jeho péči jsou i významné klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Sázava, Zlatá Koruna nebo Doksany), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny Zubrnice, Vysočina a Příkazy) a technické památky 19. a 20. století (Důl Michal v Ostravě), které vtiskly městům a krajině nezaměnitelný ráz. Další informace jsou na www.npu.cz.

Kontakt:

 Metadata ke zprávě

Vloženo
5.12.2014 09:01
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
movité památky
číslo
15454
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit