Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Výstava nazvaná Voda v Červeném Dvoře přibližuje unikátní vodohospodářský systém zdejšího zámeckého parku

31.7 - 31.10.2015 | bylo aktualizováno | výstava | okres Český Krumlov | Červený Dvůr
akce150618-cb-uop-vystava-voda-cerveny-dvur 159x103
Výstava, která bude od srpna až do konce října k vidění přímo na zámku v Červeném Dvoře u Chvalšin, dokumentuje výjimečné technické dílo – vodohospodářský systém zdejšího krajinářského parku.

Areál zámku a parku v Červeném Dvoře u Chvalšin patří k nejvýznamnějším kulturním památkám svého druhu v Čechách. Velkorysou kompozici parku o rozloze 117 hektarů dotváří monumentální kulisa jižního svahu Blanského lesa s vrcholem Kleti. Zdejší krajina učarovala již Rožmberkům, kteří tu na sklonku 16. století zřídili oboru, určenou k chovu bobrů, bažantů, koroptví a křepelek. Zámek spolu s myslivnou a altánem vznikl roku 1672 z iniciativy kněžny Marie Ernestiny z Eggenbergu.

Téměř celý vývoj zahradních a parkových úprav je spjat s knížecím rodem Schwarzenbergů, pro které byl Červený Dvůr v letech 1719–1947 oblíbeným letním sídlem, snadno dosažitelným z blízkého sídelního zámku v Českém Krumlově i pozdějšího rodového sídla na zámku Hluboká. Spolu s přestavbou zámku v 80. letech 18. století Schwarzenbergové vybudovali rozsáhlou klasicistní zahradu. Na podkladě pravidelné cestní sítě ve tvaru hvězdice vzniklo množství okrasných staveb, vodních nádrží i atrakcí s vodou v pohybu – umělý vodopád, kaskáda, soustava vodotrysků a fontán. V té době vznikl i složitý vodohospodářský systém parku, který je právem považován za výjimečné technické dílo. Kromě hustoty vodohospodářské sítě je ojedinělý a technicky vyspělý především způsob zajištění dostatečného přítoku vody do areálu, na kterém se zřejmě podílel geniální stavitel plavebních kanálů Josef Rosenauer.

Vývoj zámecké zahrady i později založeného krajinářského parku dokládají historické plány a archivní záznamy, uložené v krumlovské pobočce Státního oblastního archivu v Třeboni.

Vlastníkem a uživatelem zámku s parkem je od roku 1966 Psychiatrická léčebna Červený Dvůr. Její založení zachránilo areál před plánovanou demolicí a devastací. Jde o zařízení specializované na léčbu závislostí, terapeutický program je orientován psychoterapeuticko-výchovně a je úzce spojen s využitím celého areálu. Park je přístupný veřejnosti a od roku 2005 je v něm otevřena naučná stezka zámeckým parkem.

Kontakty:

  • Ing. Marek Ehrlich, vedoucí oddělení specialistů, NPÚ, ÚOP České Budějovice, tel. 725 586 074, ehrlich.marek@npu.cz
  • Bc. Eva Neprašová, koordinační, projektový a programový pracovník, NPÚ, ÚOP České Budějovice, tel. 777 454 383, neprasova.eva@npu.cz


Metadata ke zprávě

Vloženo
18.6.2015 09:35
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Status novinky
bylo aktualizováno
Témata
akce pro veřejnost, kulturní krajina, odborné akce, technické památky, věda, výzkum, vývoj, zahradní umění
číslo
16727
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit