Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Generální ředitelka NPÚ a její vědecká rada se ve věci otevřeného dopisu arch. Ivana Kroupy staví za arch. Ladislava Lábuse

9.10.2015 | sdělení, informace | okres Praha hl.m. | Praha
NPÚ v80
Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková projednala na 17. zasedání vědecké rady dne 30. září 2015 dopis prof. Ing. arch. Ladislava Lábuse, děkana Fakulty architektury ČVUT. Generální ředitelka se stejně jako vědecká rada v této kauze postavila za prof. Lábuse.

 

(Praha 9. října 2015)

Prof. Lábus písemně reagoval na otevřený dopis architekta Ivana Kroupy děkanovi a akademické obci Fakulty architektury ČVUT v Praze, zveřejněný v internetovém deníku eARCH a týkající se neveřejné části zasedání vědecké rady v únoru letošního roku, na níž se projednávala přestavba školy v Mikulandské ulici v Praze 1 na dílny UMPRUM. Formu dopisu zvolil, protože 17. zasedání vědecké rady se nemohl zúčastnit osobně.

Generální ředitelka NPÚ jednoznačně vyjádřila solidaritu se stanoviskem prof. Lábuse a pochopením pro argumenty, které v dopise uvedl, a odsoudila únik interních informací z jednání rady i jejich zneužití v kampani proti prof. Lábusovi. Zdůraznila, že smyslem existence vědecké rady je svobodná diskuse, v níž se formuluje kvalifikovaný názor odpovídající současnému stavu poznání. K svobodné diskusi patří i nesouhlasné nebo menšinové názory, a proto by se vědecká rada musela ohradit, pokud by byl kterýkoli člen za své minoritní stanovisko napadán. O to více je nepřijatelné napadání prof. Lábuse za názor, na němž se členové rady shodli v poměru 18 ku 4.

Generální ředitelka NPÚ zaslala toto své stanovisko a stanovisko vědecké rady prof. Lábusovi formou dopisu a vzhledem k tomu, že k tomuto tématu pokračuje na webu eARCH otevřená diskuse, rozhodla se s postojem účastníků 17. zasedání rady rovněž seznámit veřejnost.Metadata ke zprávě

Vloženo
9.10.2015 14:44
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
organizace, řízení a instituce památkové péče
číslo
17293
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit