Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

NPÚ-ÚOP v Plzni: Romantický sen. Šlechtická sídla z období romantismu a historismu ve fotografii

15.6 - 31.10.2011 | výstava | okres Plzeň-město | Plzeň
zlslunce01 160x117
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni, zve širokou veřejnost na výstavu nazvanou Romantický sen. Šlechtická sídla z období romantismu a historismu ve fotografii.

Výstava Romantický sen, šlechtická sídla z období romantismu a historismů ve fotografii, představí průřez aristokratickými sídly západních Čech, která byla upravena v průběhu 19. století ve stylu romantismu a historizující architektury, především v novogotickém tvarosloví.

Inspiračními zdroji pro tyto stavby byla jak západoevropská středověká architektura, tak později italská renesance a domácí stavební tradice. Na výstavě se objeví snímky zachycující jednu z nejstarších romanticky upravených staveb v českých zemích (zřícenina hradu Březina na Rokycansku) až po eklektickou architekturu konce 19. století (zámek Žinkovy na jižním Plzeňsku).

Výběr fotografií byl zaměřen na exteriéry staveb, protože náplň budov byla po druhé světové válce změněna a dobové interiéry se zachovaly v původním stavu jen zřídka. Snahou autorů výstavy bylo upozornit i na méně známá šlechtická sídla regionu. V tomto směru může být výstava inspirací k výletům za romantickými a historizujícími sídly.

Vystavené fotografie ze sbírky našeho pracoviště byly pořízeny v rozmezí od počátku 60. let 20. století do současnosti jako dokumentační snímky památek. Kvalitou provedení a způsobem zachycení fotografovaného objektu snímky přesahují rámec pouhé fotodokumentace. Takto, jako soubor uměleckých fotografií, budou veřejnosti prezentovány poprvé.

Svým zaměřením se výstava váže k tématu Národního památkového ústavu pro červenec až září 2011, kterým je „Romantický sen. Dědictví 19. století v památkovém fondu“.

Výstava je otevřena od 15.6.2011 do 31.10.2011 v mázhauzu domu U Zlatého slunce, Prešovská 7, Plzeň, ve všedních dnech od 6 do 18 hod.

Více o mediálním tématu Romantický sen

Pozvánka ke stažení: PDF.Metadata ke zprávě

Vloženo
8.6.2011 11:16
Vložil
NPÚ, ÚOP v Plzni
pořadatelé
Témata
architektura, dějiny umění, dokumentace památek, odborné akce, památky a veřejnost, prezentace NPÚ
číslo
7561
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit