Přejít na: Obsah | Konec stránky

Křest publikace Vitruvius Moravicus. Neoklasicistní aristokratická architektura na Moravě a ve Slezsku po roce 1800

20.8.2015 | tisková zpráva | publikace, metodika, doporučení, sdělení, informace | Raduň - zámek
Vitruvius Moravicus. Neoklasicistní aristokratická architektura na Moravě a ve Slezsku po roce 1800
Ve čtvrtek 22. srpna ve 14 hodin bude na státním zámku Raduň slavnostně představena publikace nazvaná Vitruvius Moravicus, kterou vydal Národní památkový ústav a jež se věnuje neoklasicistním šlechtickým sídlům na Moravě.

(Kroměříž 12. 8. 2015)

Letos si střední Evropa připomíná dvousté výročí tzv. Vídeňského kongresu. Národní památkový ústav se pod názvem Metternich, Napoleon a život v empíru připojuje k oslavám nejen připomenutím několika rodů a významných osobností, které v této době hrály na politické scéně Evropy klíčovou úlohu, ale i odborným katalogem neoklasicistní aristokratické architektury na Moravě a ve Slezsku. Zahrnuje mimo jiné tak významná sídla a jejich zahrady, jako jsou zámky Dačice, Lysice, Telč, Pernštejn, Vranov u Brna, Hradec nad Moravicí, Raduň, Schönwald v Jinošově, Náměšť nad Oslavou, Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži, Uherčice nebo voluptuární stavby v Lednicko-valtickém areálu a další.

Na publikaci Vitruvius Moravicus, která vyšla s finanční podporou Jihomoravského kraje, Moravskoslezského kraje, kraje Vysočina, městyse Nedvědice, města Boskovice a města Kroměříž, se podílela desítka autorů v čele s editorem Michalem Konečným. Kniha má více než 450 stran a je doplněna četnými fotografiemi, ilustracemi i plány. Knihu bude možné po jejím slavnostním představení koupit na zámku Raduň a dále na vybraných památkách a v e-shopu NPÚ.

Vídeňský kongres, od jehož ukončení uplynulo právě letos dvě stě let, patří k nejvýznamnějším politickým událostem v dějinách Evropy. Na komplikovaná jednání, která měla ukončit napoleonské války a přinést starému kontinentu trvalý mír a mocenskou stabilitu, se do hlavního města monarchie sjely nejvýznamnější osobnosti – panovníci a jejich dvory, nejvyšší evropská aristokracie, diplomaté i vítězní vojevůdci. Politický systém, který vzešel pod taktovkou rakouského kancléře Klemense Václava Metternicha z tehdejšího koncertu velmocí, pak s malými změnami přetrval až do konce první světové války. Z diplomatického kongresu se stala mimořádná společenská událost provázená slavnostmi, plesy, divadelními představeními a ceremoniály, které lze považovat za vyvrcholení evropské empírové kultury. Doklady empírové kultury a odkazu Vídeňského kongresu jsou v podobě architektury a sbírek stále přítomny na mnoha památkách.

Pozvánka na křest publikace (PDF)

Státní zámek Raduň: zdejší středověkou tvrz přestavěli v 16. století na renesanční zámek Tvorkovští z Kravař. Další proměnou, tentokrát pozdně klasicistní, prošel areál během 1. poloviny 19. století za Larisch-Mönnichů a posléze Blücherů z Wahlstattu, kteří zámek využívali převážně jako letní rezidenci. Přelom 19. a 20. století patřil závěrečným historizujícím úpravám. Prohlídková trasa vede knížecím apartmá, společenskými salony, dětskými a hostinskými pokoji včetně hygienického zázemí. Veřejnosti je rovněž přístupná obnovená oranžerie s okrasnou zahradou a rekonstruovaná zámecká sýpka s novým návštěvnickým centrem.

Kontakty a informace:Metadata ke zprávě

Vloženo
12.8.2015 15:09
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost, odborné akce, odborné publikace, publikace NPÚ
číslo
17018
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit