Přejít na: Obsah | Konec stránky

Hlavním tématem nového čísla Zpráv památkové péče je výročí upálení Jana Husa

19.8.2015 | publikace, metodika, doporučení | Praha
Zprávy památkové péče, 75, 2015, č. 2
Druhé číslo letošních Zpráv památkové péče, které právě vyšlo, je věnováno výročí 600 let od upálení mistra Jana Husa; tato událost je připomenuta čtveřicí tematických příspěvků.

Článek Martina Gažiho podrobně mapuje dějiny Husova rodiště, tzv. světničky v Husinci. Soustředí se zejména na dějiny zdejšího památníku ve druhé polovině 20. století a proměny ve vnímání tohoto místa ve světle střídajících se dějinných etap a režimů. Marie Foltýnová ve svém příspěvku shrnuje dějiny Husova pomníku na Staroměstském náměstí a doplňuje je o nová zjištění, která přinesly poslední restaurátorské průzkumy. Dva příspěvky věnují pozornost sborům Církve československé husitské, které vznikaly v Čechách mezi válkami. Petra Šternová se zabývá dílem méně známého architekta Vladimíra Krýše na Turnovsku, zatímco Ladislav Zikmund-Lender zpracovává významný soubor těchto staveb v Královéhradeckém kraji.

Hlavní téma doplňují další odborné studie z památkové péče. Doporučit lze například studii o obnově zahrady brněnské vily Stiassny od Romana Zámečníka a Pavla Šimka, článek Pavly Cenkové věnovaný dílu méně známého malíře Lorenze Kohla von Kohlenegg nebo rozsáhlou studii o pohřební výbavě Gryspeků z Griesbachu od Veroniky Pilné.

Zprávy památkové péče 2/2015 lze zakoupit v e-shopu Národního památkového ústavu. Více informací naleznete na webové stránce redakce.Metadata ke zprávě

Vloženo
19.8.2015 11:12
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
odborné publikace, publikace NPÚ, Zprávy památkové péče
číslo
17047
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit