Přejít na: Obsah | Konec stránky

Zámecký Rondel v Jindřichově Hradci září novotou

10.12.2012 | tisková zpráva | sdělení, informace | Jindřichův Hradec - hrad a zámek
JH-foto David Veis 160x100
Zámecký Rondel v Jindřichově Hradci prošel v průběhu roku 2012 významnou opravou exteriéru. Výměna poškozené krytiny, oprava krovu a fasády stála bezmála 5,5 milionů korun. Během opravy byly ve vrcholové makovici nalezeny historické dokumenty. Výjimečná renesanční stavba architekta Baltazara Maggi bude opět v návštěvnické sezóně 2013 zdobit dvě prohlídkové trasy zámku

(Jindřichův Hradec, 5.12.2012)

Rondel patří k nejvýznamnějším kulturně společenským bodům jindřichohradeckého regionu a zároveň představuje jednu z pěti staveb kruhového půdorysu, které se dochovaly na území České republiky. „Oprava renesančního zahradního altánu byla jednou z priorit aktivit Národního památkového ústavu na letošní rok, a proto na ní bylo z rozpočtu vyčleněno 5.476.443,- Kč,“ upřesňuje ředitel českobudějovického pracoviště NPÚ Mgr. Petr Pavelec.

Oprava Rondelu probíhala od března do listopadu 2012. Stávající poškozená krytina byla odstraněna a opět pokryta pražským prejzem. Zachováno zůstalo původní konstrukční řešení krovu, vyměněny byly pouze dílčí narušené části. Výraznou změnou prošla barevnost fasády, která se navrátila k renesanční podobě. Dosavadní vzhled nahradila terakotová barva v kombinaci s pískovou. Kvůli opravě bylo nutné postavit speciální lešení v celé výšce budovy, které dosáhlo neobvyklé délky 40 km. Z důvodu ochrany cenného zlacení interiéru kopule bylo nezbytné vytvořit její provizorní zastřešení.

K neočekávanému nálezu došlo během oprav vrcholové makovice. Byly v ní objeveny kovové pouzdro a plechová krabička obsahující různorodé archivní prameny od konce 19. století do poloviny 20. století. Kromě písemných zpráv o předchozích opravách obsahoval nález také fotografie Černínů, jejich zaměstnanců a řemeslníků, kteří se na opravě podíleli, tehdejší noviny nebo programy jindřichohradecké opery z 50. let 20. století. „Tradice zanechávání vzkazů následujícím generacím nebyla přerušena ani tentokrát,“ uvádí kastelán jindřichohradeckého zámku PhDr. Václav Bis. „Do nově vyrobeného pouzdra jsme přiložili vydání místního deníku ze dne nálezu, brožuru o zámku a městu, ale také flashdisk s projektovou dokumentací a fotografiemi z průběhu opravy,“ upřesňuje kastelán.

Nový vzhled zámeckého Rondelu bude moci veřejnost poprvé obdivovat již o nadcházejícím víkendu 8. – 9. prosince 2012, kdy se na zámeckém nádvoří budou konat tradiční Adventní dny.

***

Více informací naleznete na webových stránkách www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Tisková zpráva ke stažení: PDF

Zámecký Rondel byl postaven jako hudební pavilón v roce 1592 až 1597. Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Od počátku své existence byl zahradní pavilon určen ke vznešené zábavě, jehož bohatě zdobený interiér ve stylu manýrismu byl v letních měsících místem pro pořádání plesů, koncertů a přijímání urozených hostů. Vnitřní prostor Rondelu je zajímavý svými akustickými vlastnostmi a z nich vycházejícím řešením umístění hudebníků. Pod podlahou Rondelu byl pro ně vytvořen sklep, ústící úzkým otvorem uprostřed sálu. Otvor zakrývala tenkostěnná bezedná váza, přenášející zvuk ze sklepa k posluchačům, tančícím nebo hodujícím. Rondel sloužil ke svým účelům až do velkého požáru v roce 1773. V 19. století byly prostory rondelu používány zejména jako spižírna, dřevník a později dokonce i jako maštal. K navrácení někdejší podoby došlo až po rekonstrukci v roce 1990. I dnes slouží jako prostor pro pořádání kulturních akcí, svatebních obřadů i reprezentačních akcí.

Kontakty:

  • Mgr. Jitka Skořepová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚOP České Budějovice, 386 356 921, 602 626 736, skorepova@budejovice.npu.cz
  • PhDr. Václav Bis, kastelán hradu a zámku Jindřichův Hradec, NPÚ ÚOP České Budějovice, 384 321 279, 607 526 881, bis@budejovice.npu.cz
Rondel před opravou a po ní:
Rondel před opravou Rondel po opravě, foto: David Veis


Metadata ke zprávě

Vloženo
10.12.2012 10:28
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
restaurování, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
11211
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit