Přejít na: Obsah | Konec stránky

Národní památkový ústav v Kroměříži po reorganizaci

1.1 - 31.1.2013 | tisková zpráva | sdělení, informace | Kroměříž
120323_zamek_kromeriz 160x120
Dne 1.1.2013 nabyla účinnosti reorganizace Národního památkového ústavu, kterou jsme v minulém roce připravili ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Péče o kulturní dědictví se rozdělila do dvou linií: na péči o hrady a zámky a na odbornou památkovou péči. Územní památková správa v Kroměříži bude zajišťovat péči o státní hrady a zámky Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Ostravského kraje. Odbornou památkovou péči bude pro Zlínský kraj vykonávat dosavadní Územní odborné pracoviště v Kroměříži.

Územní památková správa v Kroměříži

Ke čtyřem stávajícím objektům (SH Buchlov, SZ Buchlovice, SZ Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, SZ Vizovice) se přidá pět objektů Olomoucka (SH Bouzov, SZ Jánský vrch, Soubor lidové architektury Příkazy, SH Šternberk, SZ Velké Losiny), dále dvanáct památek Brněnska (SH Bítov, SZ Bučovice, SZ Kunštát, SZ Lednice, SZ Lysice, SZ Milotice, SH Pernštejn, SZ Rájec nad Svitavou, SZ Uherčice, SZ Valtice, SH Veveří, SZ Vranov nad Dyjí) a ještě tři památky Ostravska (SZ Hradec nad Moravicí, Důl Michal, SZ Raduň).

V současné době zaměstnanci Územní památkové správy v Kroměříži pracují na úkolech vyplývajících z přechodu památkových objektů ve správě NPÚ Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje na novou organizaci. Tyto úkoly se týkají řady věcí, ať personálních, účetnických, movitého i nemovitého majetku, nedokončených investic, smluvní agendy, mobiliářů památkových objektů, sbírkových předmětů, rozpracovaných restaurátorských akcí apod.  Přechod všech ekonomických záležitostí na novou organizaci ÚPS bude dokončen k 28.2. 2013.

Sídlo Územní památkové správy je na adrese původního kroměřížského pracoviště, tj. v budově Arcibiskupského zámku, Sněmovní nám. 1, 767 01 Kroměříž.

Základní informace o Územní památkové správě najdete na webu NPU http://www.npu.cz/pro-odborniky/pracoviste-npu/ups-v-kromerizi/

 

Územní odborné pracoviště v Kroměříži

Bude navazovat na činnost NPÚ především v rozsahu zajištění úkolů a agendy, které vyplývají ze zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb., v platném znění. Jedná se především o poskytování odborného pomoci pro výkon státní památkové péče. Týká se to především zpracování písemných vyjádření pro výkonné orgány památkové péče v rámci správního řízení při obnově a péči o památkově chráněné objekty, popřípadě objekty situované v památkově chráněném území (MPZ a MPR), poskytování konzultačních vyjádření a odborné pomoci vlastníkům objektů. Dále bude zajišťovat, dokumentaci, evidenci kulturních památek a plošně chráněných území, zprávu archivních a odborných dokumentů, evidenčních a dokumentačních databází památkové péče a jejich zpřístupnění k badatelským účelům. Struktura Územního odborného pracoviště v Kroměříži zůstává nezměněna,

Oficiální sídlo Územního odborného pracoviště Kroměříž je nově ustanoveno na adrese Na Sladovnách 1491, 767 01 Kroměříž, kde se v současné době připravuje pro potřeby Územního odborného pracoviště rekonstrukce budovy Mincovny v Kroměříži, kam se po nezbytných stavebních a dalších úpravách pracovníci ÚOP přestěhují. V současné době zatím toto pracoviště není zprovozněno, z tohoto důvodu bude jako doručovací a kontaktní adresa platná nadále dosavadní adresa, tj. v budově Arcibiskupského zámku, Sněmovní nám. 1, 767 01 Kroměříž.

Základní informace o Územním odborném pracovišti najdete na webu NPU http://www.npu.cz/pro-odborniky/pracoviste-npu/uop-v-kromerizi/


Kontakty a informace:Metadata ke zprávě

Vloženo
21.1.2013 13:20
Vložil
NPÚ, ÚOP v Kroměříži
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
11258
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit