Přejít na: Obsah | Konec stránky

Zimní sezona na hradech a zámcích začíná. V nabídce nechybějí adventní a vánoční prohlídky či trhy

24.11.2015 | tisková zpráva | sdělení, informace | -
sychrovske vanocni trhy, archiv npu, ups na sychrove 160x106
Zimní sezona na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově začíná tento týden, a tak se všude zdobí stromečky, dopéká se cukroví a leští se nábytek. Kromě pečených dobrot, které provoní pokoje, se chystá klasická výzdoba s využitím jablíček, koření, ořechů atp. Adventní a vánoční prohlídky představí návštěvníkům nejenom výzdobu, která k tomuto období patří, ale seznámí je také s tradicemi daného sídla či s lidovými obyčeji. Průvodci se ve výkladu určitě zmíní o stolování – třeba o tom, že na šlechtickém štědrovečerním stole bylo několik druhů ryb i zvěřina a nesměl chybět štrůdl.

(Sychrov 23. 11. 2015)

Dárky se nebalily, protože tento zvyk k nám přišel z USA až po první světové válce, a na nikoho rozhodně nečekala tak bohatá nadílka jako dnes. Dámy dostávaly šperky, modlitební knížky či originální křeslo, šifonér nebo jiný kousek nábytku, pánové loveckou výzbroj, deníky nebo psací či kuřácké potřeby. Mezi dárky byly často portréty. Na děti čekaly hračky, ale také knihy, oblečení a obuv, ve velmi zámožných rodinách to mohl být i poník či kočárek ke koním. Další zajímavosti k tomuto krásnému období se můžete dozvědět na těchto objektech:

 

Královéhradecko – listopad:

27.–29. listopadu: státní zámek Náchod – Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Otevřeno od 10 do 16 hodin, poslední prohlídka v 15 hodin. Tradiční koncert ve velkém sále na I. nádvoří se koná 27. 11., začátek v 18 hodin. Vstupné na koncert 60 Kč.

28.–30. listopadu: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoce na zámku. Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s průvodcem. Vše o Vánocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Výchovný program – akce je vhodná pro školy. Kuchařky vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí. Vánoční koncert 28. 11. v 18.30 a ve 20 hodin.

Liberecko – listopad:

Vánoce na Grabštejně28. a 29. listopadu: státní hrad Grabštejn – Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s vánoční dekorací a tematickým vyprávěním. Prohlídky se konají v sobotu a neděli vždy od 10 do 14 hodin a začínají každou celou hodinu.

28. a 29. listopadu: státní zámek Zákupy – Adventní prohlídky. Zpřístupněna bude i dětská trasa, tedy čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaven bude historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

28. a 29. listopadu: státní zámek Sychrov – Vánoční trhy. Trhy na čestném nádvoří zámku od 9 do 16 hodin, spojené s ukázkami řemesel a prodejem vánočního zboží. V bohatém programu se představí např. skupina Péro za kloboukem a žonglér Vojta Vrtek. Vstupné 50 Kč, děti 30 Kč.

Královéhradecko prosinec:

Hrádek u Nechanic, vHrádek u Nechanic, vánoční atmosféra v zámecké kuchyni.–13. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoce na zámku. Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s průvodcem. Výchovný program – akce je vhodná pro školy. Kuchařky vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí.

5. a 12. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoční koncert. Začátek v 18.30 a ve 20 hodin.

3.–6. prosince: státní zámek Ratibořice – Advent v Ratibořicích. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v první polovině 19. století. Ve vstupní hale bude pro vás připraveno tradiční posezení se svařeným vínem, kávou, čajem a s bohatým sortimentem občerstvení. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude jako každý rok konat malý adventní trh a připraveno je i posezení v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do štědrovečerně vyzdobené „babiččiny světničky“ na Starém bělidle. Otevřeno od 9 do 16 hodin, ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky. Rezervaci na sobotu a neděli doporučujeme i pro jednotlivce. Rezervace a informace na telefonním čísle 491 452 123.

12. prosince: státní zámek Ratibořice – Adventní předvánoční koncert. Účinkují Smíšený sbor Univerzity Hradec Králové a sbormistr Jiří Skopal. V programu zazní populární a známé, ale i méně tradiční skladby od baroka až do současnosti. Začátek v 17 hodin, vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici od 16. listopadu.

12. prosince: Hospital Kuks – Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční Hej mistře. Vánoční koncert v kostele Nejsvětější Trojice.

Liberecko – prosinec:

Také na zámku Slatiňany vrcholí přípravy na Vánoce4. prosince: státní hrad Grabštejn – Svátek sv. Barbory. Po předchozím objednání si můžete projít „opuštěný“ hrad se sv. Barborou i v zimě. Platí i pro menší skupiny – v 10, 11 a 12 hodin. Pod vedením sv. Barbory budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.

5. prosince: státní hrad Grabštejn – Vánoce na Grabštejně. Počátkem prosince si tradičně připomeneme nejen adventní čas, nýbrž i svátek patronky naší hradní kaple, sv. Barbory. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky hradu, ale i něco teplého na zahřátí (včetně medoviny) a sladkého i slaného k zakousnutí, čeká vás i další program - hudba, zpěvy a jiné – a samozřejmě naši kostýmovaní průvodci s adventním vyprávěním a výstava betlémů. Letošní novinkou bude od 15 hodin Česká mše vánoční v podání sólisty Opery ND pana Luďka Veleho za doprovodu pěveckého sboru.

6., 12., 13., 19. a 20. prosince: státní hrad Grabštejn – Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Prohlídky se konají o všech adventních víkendech od 10 do 14 hodin a začínají každou celou hodinu.

5., 6., 12., 13., 19. a 20. prosince: státní zámek Zákupy – Adventní prohlídky. Zpřístupněna bude i dětská trasa, tedy čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaven bude historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální (asi 15 minut).

19. prosince: státní zámek Zákupy – Adventní koncert. Vystoupení akordeonisty a profesora pražské konzervatoře Josefa Hřebíka. Začátek v 17 hodin, jednotné vstupné 70 Kč.

5., 6., 12. a 13. prosince: státní zámek Frýdlant – Adventní prohlídky zámku. Zpřístupněna bude část vánočně nazdobeného zámku, výklad bude zaměřen na vánoční zvyky a tradice. Od 10 do 15 hodin.

12. prosince: státní zámek Sychrov Vánoční jazzový koncert. Netradiční vánoční koncert v zámecké galerii se ponese v jazzových tónech v podání kapely Jiří Mašík Quartet. Událost začne v 18 hodin večerní prohlídkou zámku, na kterou naváže o hodinu později koncert v zámecké galerii. Jednotné vstupné 250 Kč.

26. prosince: státní zámek Sychrov – vánoční koncert Veselé vánoční hody. Klasická díla od J. J. Ryby, A. Vivaldiho a G. F. Händela zpříjemní zimní čas na zámku Sychrov. Účinkují: Zdena Kloubová – soprán, David Švec – cembalo, Jan Sládeček – violoncello, Petr Přibyl – viola. Předprodej vstupenek na www.evstupenka.cz. Koncert začíná v 16 hodin v zámecké galerii. Jednotné vstupné 190 Kč.

27. prosince – 3. ledna: státní zámek Sychrov – Vánoční prohlídky na Sychrově. Ve svátečně vyzdobených zámeckých místnostech se kromě historie zámku dozvíte i zajímavosti z vánočních tradic rodu Rohanů, uvidíte šlechtické dárky nebo dobově vyzdobené vánoční stromečky. Prohlídky od 10 do 14 hodin.

Pardubicko – prosinec:

5.–13. prosince: Soubor lidových staveb Vysočina, Veselý Kopec – Vánoce na Veselém Kopci. Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo, kulturní program. Otevřeno denně od 9 do 16 hodin.

13. prosince: Soubor lidových staveb Vysočina, Veselý Kopec – Předvánoční jarmark. Prodej výrobků lidových výrobců. Od 9 do 15 hodin.

15.–31. prosince: Soubor lidových staveb Vysočina, Betlém Hlinsko – Betlém vánoční. Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R. Frinty.

6. prosince: státní zámek Slatiňany – Vánoční koncert Jany Sychrovské. Tradiční předvánoční hudební vystoupení přední mezzosopranistky Jany Sychrovské a jejích hostů v zámecké knihovně. Předprodej vstupenek zajišťuje Infocentrum Slatiňany na tel. čísle 469 660 239. Začátek v 17 hodin.

12. prosince: státní zámek Slatiňany Vánoční jarmark. Město Slatiňany a státní zámek Slatiňany pro vás i letos připravily vánoční jarmark na nádvoří a v kuchyni slatiňanského zámku. Těšit se můžete na velký vánoční strom na nádvoří, možnost nákupu vánočních dárků, sladkých i slaných dobrot, několik hudebních vystoupení i prohlídku vánočně vyzdobených zámeckých pokojů.

19., 20. a 23.27. prosince: státní zámek Slatiňany mimořádné zimní prohlídky Kouzlo vánočního zámku. Zapomeňte na předvánoční stres a shon a přijďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku. Přepychově zařízené zámecké interiéry se vám během šesti prosincových dnů představí v nevídané kráse; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a reprezentační salony zazáří v působivém světle lustrů a lamp. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

Celoročně zpřístupněn zůstává zámek Sychrov, který je otevřen denně včetně pondělí od 10 do 14 hodin (prohlídky začínají v 10.30, 11.30, 13 a 14 hodin). Zavřeno zde bude pouze 24. prosince a ve dnech 25. a 26. prosince bude zámek možné navštívit na objednání. Na Pardubicku je trvale zpřístupněn Betlém Hlinsko, kde je otevřeno denně kromě pondělí od 8.30 do 16 hodin).

Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V  zpřístupněných objektech pečuje o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů – historické zahrady a parky. Z konvolutu památek ve správě NPÚ je sedm zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚPS na Sychrově se stará o osmnáct památek na území Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Kontakty:

  • PhDr. Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, tel. +420 482 360 003, +420 603 105 335, e-mail: kadlec.milos@npu.cz
  • Mgr. Bc. Lucie Bidlasová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ, ÚPS na Sychrově, tel. +420 773 775 944, e-mail: bidlasova.lucie@npu.cz

 Metadata ke zprávě

Vloženo
24.11.2015 12:58
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost
číslo
17430
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit