Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Exponát týdne: Antikizující váza vejčitého, urnovitého tvaru

18.9 - 28.9.2012 | sdělení, informace | okres Znojmo | Vranov nad Dyjí - zámek
exp120918-br-vranov-vaza-V-00038-01 88x120
Uměleckořemeslné dílo nám představuje antickou inspiraci v produkci proslulé vranovské továrny na výrobu kameninového zboží. Dílo též odkazuje na zářijové téma Oživlých památek, kterým je Dědictví antiky. Téma připomíná starověkou kulturu, která již dvě tisíciletí ovlivňuje umění i řemeslnou výrobu. Bohaté odkazy na antické ideály a krásu nalezneme také ve sbírkách českých a moravských památek.

Více o projektu Oživlých památkek 2012.

Přehled Exponátů týdne na webu NPÚ.

AKTUÁLNĚ:
Pro hlubší zájemce o historické umělecké řemeslo připravila správa zámku Vranov nad Dyjí diferencovanou prohlídku na téma “Antika ve vranovské kamenině“, která přiblíží antickou inspiraci v produkci proslulé vranovské továrny na výrobu kameninového zboží. Uskuteční se v pátek 28.9.2012 od 15 hod. a budou ji mimo jiné doprovázet ukázky výrobků uchovávaných v zámeckých depozitářích. Zájemci, jejichž počet je omezen, se musí předem objednat, a to osobně, telefonicky (Telefon +420 515 296 215) nebo e-mailem (vranov@brno.npu.cz). Sraz v pokladně zámku. Vstupné 120,- Kč.

Antikizující váza vejčitého, urnovitého tvaru
Černý wedgwood barvený do hmoty a tlačený do formy. Výška 28 cm, průměr 15 cm, Vranov, mezi lety 1815 – 1825. Inventární číslo V-00038.

Noha kruhová, dole odstupňovaná, směrem ke kupě se štíhle zužující, zakončená plochým prstencem. Výduť nahoře ostře zalomená, konkávně probraná a směrem k hrdlu se znovu rozšiřující. Hrdlo rovné, hladké, uvnitř dosedací plocha pro víčko. Ucha vázy tvořena dvěma plastickými kozlími hlavami v černohnědé barvě. Na výduti zepředu i zezadu shodné antikizující reliéfy v barvě skořicově hnědé. Tématem jsou tři postavy oděné splývavými zřasenými drapériemi. Zleva starší žena sedící na stoličce, levou nohou se opírá o podnožku. Je zobrazena z profilu, s pokrytou hlavou. Její ruce spočívají na paži stojícího mladíka, k němuž vážně vzhlíží. Mladík drží za ruku dívku, stojící těsně vedle něj, výraz obou je vážný, tváře jemně pokreslené. Nad reliéfy, v pruhu vymezeném vystupujícími linkami černé kameniny, je skořicově hnědě zbarvený plastický dekor vinné révy s větvemi, listy, hrozny a úponky. Kupa a kozlí hlavy jsou z černohnědé probarvené neglazované kameniny v anglickém stylu (černý bazalt), dekor z načervenale skořicově hnědé hmoty. Noha vyrobena z béžové hrubší kameniny, zakuřované do matně černé barevnosti.

(Za redakci: Jan Sommer, 18.9.2012, 11:15 CEST)Metadata ke zprávě

Vloženo
18.9.2012 11:13
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
movité památky, popularizace, umělecké řemeslo, výstavní činnost, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
10697
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit