Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Letohrad se stal vítězem krajského kola ceny programu regenerace městských památkových rezervací a zón

7.1.2015 | sdělení, informace, soutěž, anketa | okres Pardubice | Pardubice
Letohrad 160x112
Minulý týden proběhlo v sídle Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích krajské kolo soutěže o cenu Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2015. Komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Krajského úřadu Pardubického kraje a NPÚ, ÚOP v Pardubicích neměla lehký úkol, neboť do soutěže se přihlásila hned dvě města pyšnící se krásnými památkami i bohatým kulturním a společenským životem. Vítězem se nakonec stal Letohrad, jenž získal 288 bodů a postupuje do celostátního klání o titul Historické město roku 2015. Druhé místo obsadila s 220 body Česká Třebová.

Město Letohrad se zúčastnilo soutěže již v předešlém roce, kdy se umístilo na druhém místě. Není divu, že se nominace opakovala i v roce letošním, Letohrad vytváří cíleně a dlouhodobě podmínky pro zachovávání a obnovu historického jádra. V uplynulých letech byla realizována obnova mnoha významných památek, které jsou perlami zdejší památkové zóny, velký důraz byl kladen rovněž na infrastrukturu a kulturní vyžití obyvatel. Současný stav města přitom sami obyvatelé vnímají jako výsledek práce celé řady odborníků, nadšených laiků a dlouhodobě dobré spolupráce s Národním památkovým ústavem.

Druhá nominovaná zóna v České Třebová se bezesporu vyznačuje velice cennými památkami i soubory památkových objektů, jež určují unikátní charakteristiku městského centra. Jeho stav doznal díky Programu regenerace MPR a MPZ v uplynulých letech podstatných změn,ve městě byly realizovány obnovy některých významných památek  a v roce 2015 byla zpracována nová koncepce programu pro léta 2016-2025. Více informací o obou kandidátech naleznete v podkladech, které města Letohrad a Česká Třebová zaslala krajské komisi.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) či městských památkových zón (MPZ) lze chápat jako nástroj napomáhající obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. Finanční příspěvky mohou být poskytovány pouze tehdy, pokud má příslušné město zpracovaný vlastní program regenerace a pokud se zároveň společně s vlastníkem finančně podílí na obnově kulturní památky. Každoročně je udílena Cena za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón České republiky, jejíž statut byl stanoven dne 2. listopadu 1994 ministrem kultury, ministrem hospodářství a předsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Cena je udělována každým rokem jedné obci, městu nebo městské části, na jejímž území je prohlášena městská památková rezervace či městská památková zóna. Krajská kola předcházejí celostátnímu klání, jehož výherce se stává nositelem titulu Historické město roku.

Bližší informace k soutěži i k programu regenerace na webu MK ČR

Kontakt

  • Mgr. Zuzana Růžková, NPÚ, ÚOP v Pardubicích (pracovnice vztahů k veřejnosti, redaktorka), e-mail: ruzkova.zuzana@npu.cz, tel. 724 663 648
  • Informace o novinkách a aktualitách týkajících se (nejen) památek a památkové péče v Pardubickém kraji můžete sledovat také na Facebooku naší organizace. Stačí kliknout na symbol To se mi líbí a všechny aktuality se budou propříště zobrazovat i na vaší zdi. Na Facebooku budou rovněž zveřejňovány fotografie z našich akcí.


Metadata ke zprávě

Vloženo
18.1.2016 12:34
Vložil
NPÚ, ÚOP v Pardubicích
pořadatelé
Témata
financování
číslo
15546
Soubory ke stažení

361-pardubice

Možnosti řazení
Galerie obrázků

Cena regenerace 2016

dne
20. 1. 2016
Možnosti řazení

Cena regenerace 2016

dne: 20. 1. 2016
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit