Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Tovární komíny. Přednáška Martina Vonky v Krajské vědecké knihovně v Liberci

26.3.2015 | přednáška | okres Liberec | Liberec
tovarni_kominy 80x120
Průmyslové symboly, plíce továrny, totemy dělníků, pyšné vertikály, čadící sloupy, stožáry práce. To všechno byly a jsou tovární komíny. V začátcích průmyslové revoluce se v Anglii vžilo přirovnání „být ošklivý jako komín“, nebo se také říkalo, že komíny jsou „vrcholně hnusné a vypadají jako prodloužené a zúžené krky podzemních příšer prostrčené půdou, aby mohly vydechnout svůj smrdutý a nepřirozený dech“. Realita byla ale brzy jiná. Komíny byly krásné, staly se výkladními skříněmi a chloubami továrníků.

Přednáška konaná v rámci cyklu Památky kolem nás, připravovaného Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Liberci ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, představí počátky vzniku komínů a ukáže, jak funkční a technické požadavky daly vzniknout konstrukci tak ladné a půvabné, jako je tovární komín. Představeny budou zajímavé komíny na Liberecku a v neposlední řadě také několik příběhů.

Návštěvníci dostanou zdarma malý, ale plošně velký komínářský dárek.

Tovární komíny, Ing. Martin Vonka, Ph.D. (Fakulta stavební, ČVUT v Praze), Krajská vědecká knihovna v Liberci, čtvrtek 26. 3. 2015 od 18 hodin, velký sál, 2. patro.Metadata ke zprávě

Vloženo
13.3.2015 11:59
Vložil
NPÚ, ÚOP v Liberci
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost, technické památky
číslo
16001
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit