Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Představení publikace Stříbrné okouzlení a přednáška „Silberkammer“ v zámku Lešná u Zlína

14.4.2015 | přednáška, publikace, metodika, doporučení | okres Zlín | Zlín
foto misy_WEB 160x107
V úterý 14. dubna v 17 hodin proběhne v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně slavnostní představení knihy Stříbrné okouzlení s úvodním slovem ředitelky NPÚ, územního odborného pracoviště v Kroměříži PhDr. Jany Spathové. Na představení knihy plynule naváže přednáška autorky knihy Anny Grossové s názvem „Silberkammer“ v zámku Lešná u Zlína. Všichni jsou srdečně zváni.

Anna Grossová: Stříbrné okouzlení

Cílem práce je představení jedinečného souboru předmětů ze stříbra a postříbřených kovů v mobiliárním fondu zámku Lešná u Zlína a poskytnout čtenáři historiografický výklad technicko-hospodářských, stylových a výrobně-technologických proměn užitkového stříbra v obdobích od baroka po modernu, umožňující tak poučenější vnímání dochovaných, nejen zámeckých sbírek.

Publikace se zabývá především vlivy průmyslové revoluce 18. a 19. století, transformujícími stříbrnické řemeslo v obor „uměleckého průmyslu“ a sleduje změny jeho pozic ve společnosti. Postihuje též historie konkrétních podmínek, rekonstrukce dějů, vazby a myšlenkové postupy posléze zásadně ovlivňující jeho podobu.

 

Silberkammer“ v zámku Lešná u Zlína

Stříbrné komory – zvláště chráněná místa k ukládání stříbrného a postříbřeného nádobí i jiných rodinných cenností, vybavená k tomuto účelu navrženým nábytkem a později i trezory – nebyly jen výsadou panovnických rodů, ale běžnou součástí bohatých šlechtických domácností. Tuto speciální místnost si koncem 19. století zřídili i Seilernové-Aspangové na zámku Lešná u Zlína.

Přednáška se bude zabývat historií vzniku této stříbrné komory.

Pozvánka v kvalitě JPG.

 

Před zahájením akce bude možno zakoupit publikaci Stříbrné okouzlení a publikace vydané NPÚ, ÚOP v Kroměříži - sborníky Ingredere Hospes.

Kontakt:

  • Mgr. Petra Zelinková, pracovnice PR, NPÚ, ÚOP v Kroměříži, tel.: 573 301 435, mob.: 775 442 269, e-mail: zelinkova.petra@npu.cz


Metadata ke zprávě

Vloženo
8.4.2015 14:32
Vložil
NPÚ, ÚOP v Kroměříži
pořadatelé
Témata
movité památky, publikace NPÚ, publikační činnost
číslo
16213
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit