Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

V druhém ročníku Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro je ve hře i cena veřejnosti Památky děkují

13.7.2015 - 31.8.2016 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres | -
Petrášův palác 5 80x120
Využijte této novinky a hlasujte na webových stránkách Národního památkového ústavu pro favority Olomouckého kraje – zachráněnou sušárnu chmele v Odrlicích nebo publikaci Jana Martínka a kolektivu Poznáváme historické cesty. Svými hlasy přispějete k udělení ocenění Památky děkují.

Za Olomoucký kraj byla v kategorii záchrana a obnova památky navržena postupná obnova sušárny chmele v Odrlicích na Olomoucku občanským sdružením Aktiv+, s důrazem na Ing. Eliškou Dostálovou, a utká se s dalšími navrženými. Například s akcemi záchrany, obnovy a znovuzprovoznění parostrojního pivovaru v Lobči na Kokořínsku skupinou mladých architektů, se záchranou atypického venkovského domu čp. 41 v Radimi iniciovanou obcí či s vydražením a zajištěním ohroženého zámku v Kanicích několika spřátelenými rodinami.

O ocenění v kategorii prezentace hodnot usilují mimo jiné monumentální dvoudílná publikace Sokolovsko – umění, památky a umělci do roku 1945, nová expozice muzea v Litomyšli a soubor akcí a aktivit sousedského spolku k prezentaci a obnově podstávkových domů i drobných sakrálních památek ve vesnické památkové zóně Merboltice. Za náš kraj vstupuje do soutěže kniha autorského kolektivu pod vedením Jana Martínka Poznáváme historické cesty, která se věnuje popisu a identifikaci výzkumu historických cest na severozápadní Moravě a ve východních Čechách. Prezentuje hodnoty zaniklých komunikací nejen v v krajině, ale také obecně, v oblasti kulturního dědictví.

Nositel ocenění Památky děkují vzejde z on-line hlasování na webových stránkách NPÚ http://www.npu.cz/patrimonium-pro-futuro/2015/vypis/ kde jsou rovněž jednotlivé nominace detailně představeny. Jde o dvacet sedm pozitivních příkladů obnovy, objevů, prezentace kulturního dědictví a záchrany památek ze čtrnácti krajů. Hlasování bude probíhat do 31. srpna, jeho výsledky se však veřejnost i výherce dozvědí až v polovině září při slavnostním vyhlašování v kostele sv. Floriána v Krásném Březně v Ústí nad Labem.

„Loňský první ročník Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro prokázal, jak velký význam má tato cena pro vlastníky památek a všechny, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Cílem NPÚ bylo ocenit ty, jež vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. V důsledku však cena NPÚ znamenala více – pomohla vítězům i nominovaným získat zaslouženou pozornost médií i docenění ze strany veřejnosti nejen ve svém regionu, ale pomohla také posílit přesvědčení, že investice do památek mají smysl. Věřím, že se příběhy nominovaných staly inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti a snad i podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče. Jsem proto ráda, že letos můžeme vlastníky a angažované milovníky památek tímto způsobem opět podpořit. A jsem také ráda, že už letos můžeme lidem dát možnost vyjádřit vůli a sympatie prostřednictvím hlasování o ocenění Památky děkují,“ vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

V prvním ročníku Ceny NPÚ dědictví pro budoucnost byla za Olomoucký kraj navržena v kategorii objev, nález roku lokalita Na Marku v Přerově, kde archeologové odkryli místa, kterými kráčel J. A. Komenský. Nález neporušené dlažby uličky mezi domy bratrského sboru z 16. století byl v kraji vybrán jako nejlepší příklad záchranného archeologického výzkumu za rok 2013. V soutěži neuspěla, nicméně byla 24. března prohlášena za kulturní památku.

Kontakty:

 Metadata ke zprávě

Vloženo
13.7.2015 14:10
Vložil
NPÚ, ÚOP v Olomouci
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost
číslo
16880
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit