Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Padly návštěvnické rekordy. Hrady a zámky si vydělaly na opravy a zvou i k podzimním návštěvám

9.10.2015 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Praha hl.m. | Praha
Nejpopulárnější a nejnavštěvovanější památka - zámek Lednice 87x120
Památky ve správě Národního památkového ústavu navštívilo letos od ledna do konce září přes čtyři a půl milionu návštěvníků, což je více než za stejné období v loňské – do té doby rekordní – sezoně. Více návštěvníků přitom pro památky znamená i vyšší výnosy, a tak za zhruba 30 milionů korun, které NPÚ získal ze vstupného, zaplatí například opravu fasády zámku Mnichovo Hradiště, obnovu kostela sv. Víta v Zahrádce nebo restaurování papírových tapet v tzv. kardinálském pokoji na Sychrově.

(Praha 9. října 2015)

Velký zájem o návštěvu hradů a zámků přitom letos kastelány překvapil – jaro přicházelo pozvolna, na začátku sezony namísto návštěvníků dorazil sníh a o prázdninách panovala horka vybízející spíše k pobytu u vody; proto ve srovnání s minulým rokem čekali spíše pokles. Již v polovině prázdnin však bylo jasné, že na hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu chodí letos ještě více lidí než loni. Přesně to bylo 4 586 506 návštěvníků, což je o 173 tisíc více než v roce 2014.

Největší zájem návštěvníků zaznamenal stejně jako v několika minulých letech státní zámek Lednice, jenž o více než dva tisíce překonal magickou hranici tří set padesáti tisíc příchozích. Hrad a zámek Český Krumlov, který v polovině léta tabulku návštěvnosti vedl, nakonec za svým tradičním „soupeřem“ zaostal – o necelých 5 tisíc návštěvníků. Třetím a čtvrtým nejnavštěvovanějším objektem jsou již tradičně zámek Hluboká (přes 248 tisíc) a hrad Karlštejn (přes 191 tisíc); jejich kapacita je díky trvale vysokému zájmu návštěvníků o prohlídky již léta prakticky naplněna.

Hospitál Kuks vítá po obnově návštěvníky od jara letošního rokuPomyslným skokanem roku, tedy památkou, která zaznamenala opravdu výrazný růst zájmu, je národní kulturní památka Hospital Kuks, otevřená po kompletní obnově letos v březnu. Zatímco v letech před opravou přilákal kukský areál za rok mezi 30 a 40 tisíci návštěvníků, letos jich bylo čtyřikrát více a umístil se v desítce nejnavštěvovanějších památek ve správě NPÚ (z celkové více než stovky zpřístupněných) – s téměř 126 tisíci platících návštěvníků je na sedmé příčce.Děkujeme všem, kteří si hned v prvním roce provozu 'v novém kabátě' našli na Kuks cestu a již nyní zveme na novinky roku 2016, jimiž chceme návštěvníkům zpříjemnit pobyt. V plánu je zprovoznění restaurace a otevření bylinkářství, tedy malé prodejny produktů bylinkové zahrady přímo na nádvoří hospitálu,“ slibuje kastelán Libor Švec.

Výrazné zvýšení zájmu návštěvníků však zaznamenaly také památky, které Národní památkový ústav spravuje v Kroměříži. Především díky Květné zahradě, otevřené v září 2014 po celkové obnově financované z evropských dotací, dorazilo letos do kroměřížského areálu o třetinu více návštěvníků než loni – konkrétně přes 180 tisíc oproti loňským 114 tisícům. (Srovnání návštěvnosti deseti nejoblíbenějších památek spravovaných NPÚ v letech 2013–2015 je v příloze.)

Kasteláni připravují řadu zajímavých akci - zámek Kratochvíle„Přízeň návštěvníků a zvyšující se zájem o památky v naší správě znamenají pro Národní památkový ústav víc, než se na první pohled může zdát. Výnosy ze vstupného, z pronájmů či filmování tvoří více než 45 procent rozpočtu instituce a peníze, které lidé na hrady a zámky přinášejí, tak pomáhají pokrýt část nákladů na provoz a údržbu památek. Zhruba 30 milionů korun, které 'nad plán' přinesla letošní návštěvnicky úspěšná sezona, vynaložíme na řadu oprav či restaurátorských zásahů,“ vysvětlila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. "Děkuji nejen návštěvníkům, ale i všem zaměstnancům správ památek zpřístupněných veřejnosti, kteří připravili řadu zajímavých akcí a tím přispěli k větší atraktivitě těchto památek,“ dodala ještě Goryczková.

Z peněz ze vstupného budou například ošetřeny střechy ve skanzenu na Veselém kopci (SLS Vysočina)Národní památkový ústav tak připravuje opravu fasády na tzv. lesárně v areálu zámku Slatiňany, dokončení obnovy fasády saly terreny na zámku Mnichovo Hradiště a kostela sv. Víta v Zahrádce, opravu omítek na tzv. švédském nádvoří hradu Frýdlant, restaurování papírových tapet v tzv. kardinálském pokoji na Sychrově, opravu mostku nad medvědáriem v Náchodě, ale také impregnační nátěry střech ve skanzenu na Veselém Kopci a ošetření dřevin v parcích zámků Opočno a Buchlovice. Na hradě Buchlov se peníze použijí na restaurování barokních lavic v nově otvíraném tanečním sále, v Lednici na nátěry litinových konstrukcí zámeckého skleníku, na zámku Kunštát a hradě Šternberk na restaurování vitrážových oken, na zámku Vizovice na restaurování kazatelny v zámecké kapli. V areálu ostravského Dolu Michal je plánovaná obnova střechy nad mechanickou dílnou a na hradě Bouzov obnova přístupového schodiště u kapličky. Část peněz chce NPÚ vynaložit také na přípravné práce pro obnovu zámků Telč, Hrádek u Nechanic a Vimperk, krajinářského parku u zámku Hradec nad Moravicí, klášterů Kladruby a Plasy a hospodářského dvora zámku Zákupy.

Populární zůstávají stále i běžné prohlídkyPřestože počátkem října jsou děti dávno ve škole a hlavní období dovolených je pro letošek za námi, hrady a zámky, ale také skanzeny, kláštery a technické památky ve správě NPÚ budou mít otevřeno až do neděle 1. listopadu a zvou na běžné prohlídky i speciální akce. Těsně před koncem sezony, v den státního svátku 28. října, který letos připadá na středu, budou mít děti a návštěvníci mladší 18 let vstup na základní prohlídkové trasy všech památek spravovaných Národním památkovým ústavem zdarma.

Na většině památek však sezona ani prvním listopadovým den definitivně nekončí. Někde budou mít otevřeno celou zimu, jiné památky zvou alespoň o víkendech na mimořádné akce, například adventní či silvestrovské programy – a některé výletníkům otevřou, pokud se předem objednají. Otevírací dobu a přesné informace lze najít na webových stránkách jednotlivých památek nebo v přehledu informací pro návštěvníky památek.

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména pak zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů v oblasti státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů v oblasti záchrany a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR a vede jeho soupis. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých věcí, objektů i území kulturními památkami ČR a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. V oblasti výkonu odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jakožto vědecké pracoviště aktuálně pracuje na 29 projektech s příspěvkem z evropských grantů a 36 vědeckých projektech s příspěvkem od institucí České republiky. Věnuje se odborným školením v oblasti památkové péče. Ročně vydá zhruba 50 publikací. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče Národní památkový ústav spravuje více než sto nemovitých památek – hrady a zámky, významné klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Sázava, Zlatá Koruna nebo Doksany), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny Zubrnice, Vysočina a Příkazy) i technické památky 19. a 20. století (Důl Michal v Ostravě), z nichž většina je přístupná veřejnosti. Pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o historické zahrady a parky, typické součásti zámeckých i hradních areálů.

Kontakt:

  • Mgr. et Mgr. Jana Tichá, tisková mluvčí NPÚ, 257 010 206, 724 511 225, ticha.jana@npu.cz


Nejnavštěvovanějších památky ve správě NPÚ v roce 2015

 

 

leden–září 2015

leden–září 2014

leden–září 2013

1.

Lednice

352 810

341 387

298 293

2.

Český Krumlov

347 902

318 914

279 846

3.

Hluboká

248 366

233 965

227 622

4.

Karlštejn

191 365

186 168

185 211

5.

Kroměříž

180 507

114 691

101 704

6.

Konopiště

126 007

144 705

118 580

7.

Kuks Hospital a Betlém

125 968

uzavřeno

34 592

8.

Trosky

101 985

94 629

86 362

9.

Telč

100 475

95 938

90 593

10.

Bouzov

95 308

95 690

80 646

Vybrané říjnové akce na hradech a zámcích ve správě NPÚ

17. října, státní hrad Šternberk: Podzimní mlsání na hradě Šternberk. Již čtvrtý ročník úspěšné gurmánské akce, těšit se můžete na ochutnávky netradičních historických pokrmů. Všechny připravované pokrmy jsou inspirované kuchařskou knihou z 16. století. Nabídku pokrmů doplní i ochutnávka vína. http://www.hrad-sternberk.cz/

17. října, státní zámek Sychrov: Knížecí lov na zámku Sychrov. Slavnosti lovu, luku a nože. V zámeckém parku budou mít děti možnost vyzkoušet si střelbu z kuší na 3D makety a stát se tak na chvíli knížetem na lovu. Dospělí se mohou těšit na ukázku sportovní střelby, bojové střelby, budou si moci střelbu vyzkoušet. www.zamek-sychrov.cz

17.–18. října, muzeum lidových staveb Zubrnice: Podzim na vesnici. Měli byste v zimě na vesnici hlad, nebo byste se o sebe i bez technických vymožeností dokázali postarat? Zjistit pravdu můžete Zubrnicích, kde bude připravena plejáda vesnických prací, bez kterých by se před sto lety lidé neobešli – mletí na ručním mlýnku, výmlat obilí a jeho čištění na fukaru, pečení v kachlovém sporáku, lámání, vochlování lnu a jeho spřádání na kolovrátku, vázání provazů, sušení ovoce apod. Ti méně šikovní si mohou nakoupit již hotové tovary na dobovém trhu. Pro obdivovatele strojů, které mají duši, bude zprovozněna unikátní parní lokomobila a ukázán chod stabilního motoru. Kdo by rád vyzkoušel nervy vesnického kantora, může zasednout do škamen v historické škole. Dozvíte se o významu ovocných dřevin v krajině a jejich mapování, o včelách, ochutnáte křížaly a poznáte i méně známé ovocné dřeviny jako je oskeruše, dřín, mišpule. http://skanzen.zubrnice.cz/kulturni-akce-2/

17.–18. října, státní hrad Landštejn: Mezinárodní den archeologie. Za doprovodu a výkladu archeologa se návštěvníci podívají do míst, kde probíhal archeologický výzkum a dozví se, co znamená například archeologická sonda, jak se v ní pracuje a co je jejím výsledkem. Pro děti budou připraveny archeobedýnky, u kterých se samy mohou stát na chvíli archeology. http://www.hrad-landstejn.eu

24. října, státní hrad Nové Hrady: Podzimní hradní slavnosti Jana Žižky připomenou mistra Jana Husa a vojevůdce Jana Žižku z Trocnova, který v mládí s družinou lapků řádil v okolí a později hrad dobyl a vypálil. Atmosféru počátku 15. století vytvoří šermíři, dobové tanečnice či hudebníci. Chybět nebude ani sokolník či soutěže pro panoše a mladé dámy. Malí návštěvníci pak jistě přivítají příležitost prohlédnout si hrad v doprovodu hraběnky Terezie. http://www.hrad-novehrady.eu

28. října, státní zámek Litomyšl: Uzavření sezony – kastelánské prohlídky s kaplí a historickým mezipatrem. www.zamek-litomysl.cz

28. října, státní zámek Krásný dvůr: Živé obrazy v Krásném Dvoře. Divadelní představení v komnatách zámku na téma z jeho historie, projížďky romantickým parkem v bryčce jako šlechtic a tombola všech vstupenek o zajímavé ceny, to je svátek republiky na zámku v krásném Dvoře. Při každé prohlídce herci určí šťastlivce, který si kromě zážitku odnese domů i věcnou cenu. Mimořádně bude 28. října jezdit mezi Krásným Dvorem a Kadaní vlak Republiky s občerstvením podávaným za jízdy. Na závěr sezony v sobotu 31. října bude návštěvníky provádět největší odborník na zámek Krásný Dvůr –  kastelánka Michaela Hofmanová. www.krasny-dvur.cz

28. října – 1. listopadu, státní hrad Bouzov: Duchové a strašidla. Večerní kostýmované prohlídky hradu. Ničeho se nemusíte bát a navštivte hrad v čase, který patří obvykle jen čarodějnicím, upírům, čertům a jiným nadpřirozeným bytostem. www.hrad-bouzov.cz

28. října, státní hrad Křivoklát: Pocta tradicím první republiky. Na hradě Křivoklátě vstoupíte do počátku 20. století. Dveře dějin vám otevře dobová hudba i čerství Čechoslováci – četníci, vojáci, legionáři, sokoli, skauti a další. Nakupovat můžete u dobových stánků, a to například i tehdejší tiskoviny jako pohlednice, mapy a průvodce po dějinách hradu. Kastelán Křivoklátu Petr Slabý k tomu říká: "Křivoklát zažil velký návštěvnický rozkvět právě ve 20. a 30. letech dvacátého století. Hrad i dnes reprezentuje to nejlepší z naší kultury, koncentruje v sobě naše nejlepší tradice, tytéž, které stály i za vznikem samostatné Československé republiky." Ve 13 hodin po jízdě elegance na hrad přijedou automobily a motocykly do roku výroby 1938. Vrcholem programu bude slavnostní akt k poctě Československé republiky (13.30 hod.) a vernisáž výstavy k dějinám české státnosti Cesta legionáře (14 hod.). Program bude zakončen podvečerním koncertem Blue Star Václava Marka v královském sále hradu Křivoklát v 17 hodin. Návštěvníci v dobových oděvech obzvláště vítáni. Kromě koncertu je vstup na akci volný. Slavnost pořádá NPÚ ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, partnerem je městys Křivoklát a obec Roztoky. www.krivoklat.cz

31. října, státní zámek Raduň: Noc duchů a strašidel aneb Zámecký halloween. Večerní a noční prohlídky zámku pro všechny, kdo se rádi bojí. www.zamek-radun.cz/

31. října, státní hrad Velhartice: Zamykání hradu Velhartice. Již posedmnácté se uskuteční běžecký závod všech věkových kategoriích Běh o hradní klíč. Během tohoto tradičního rozloučení se sezonou čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program, který završí ohňostroj a lampionový průvod. www.hrad-velhartice.cz

31. října, státní hrad Grabštejn: Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den je příležitost letos naposledy vidět nedávno nalezenou a nově restaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z poloviny 15. století. Barbora bude při této příležitosti slavnostně zahalena. www.hrad-grabstejn.cz

30. a 31. října, státní zámek Náchod: Večerní prohlídky Ottavio Piccolomini se loučí s návštěvníky. Jedinečná atmosféra zámeckých komnat po setmění a za doprovodu knížete Ottavia Piccolominiho, který návštěvníky seznámí se svou manželkou Marií Benignou, známou jako „Černá paní“. Na závěr zazní ukázka z renesanční a barokní hudby. Nutná rezervace na e-mailu: prokopova.lucie@npu.cz nebo tel. 491 426 201, 608 181 921. www.zamek-nachod.cz

1. listopadu, hrad a zámek Bečov nad Teplou: Oslava 30 let od vypátrání relikviáře sv. Maura. Filmové projekce v dosud nepřístupném sále Pluhovských domů na hradním nádvoří, prohlídky okruhu Relikviář svatého Maura za snížené vstupné, komentované prohlídky budoucí expozice relikviáře svatého Maura a výstava architektonického řešení; beseda s osobnostmi spojenými s relikviářem. www.zamek-becov.czMetadata ke zprávě

Vloženo
9.10.2015 10:05
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
organizace, řízení a instituce památkové péče, památkový turismus, památky a veřejnost, turistický ruch, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
17291
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit