Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Státní hornické kolonie v severních Čechách – přednáška na zámku Krásné Březno v Ústí nad Labem

18.1.2016 | přednáška | okres Ústí nad Labem | Krásné Březno
no-photo [1]
Přednášky ústeckého ÚOP se opět konají jednou měsíčně v sídle NPÚ v Ústí nad Labem – Krásném Březně. Všichni jsou srdečně zváni, vstup volný.

Přednáška, která se koná v pondělí 18. ledna v přednáškovém sále budovy nového zámku Krásné Březno, začíná v 16 hodin. Tématem je výstavba hornických kolonií v Mostecké uhelné pánvi v meziválečném období prostřednictvím ministerstva veřejných prací. Z fondu sociální péče pro horníky (lidově zvaného uhelný nebo haléřový) zde vznikla řada kvalitních a dodnes vyhledávaných objektů k bydlení. Široké uplatnění zde nalezli nejen čeští architekti (F. A. Libra, J. Freiwald, E. Králíček, O. Fierlinger), ale v menší míře i jejich němečtí kolegové (A. Payr). Přednáška doplněná bohatým obrazovým materiálem prezentuje nejen architektonické a urbanistické hodnoty sledované výstavby, ale také zachycuje soudobé projevy bytové krize, problematiku osídlování kolonií i jejich každodenní život. Přednáška představí knihu, kterou vydalo územní odborné pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem:

Zaměstnanecká sídliště v severních Čechách mezi lety 1918–1938, 1. díl: Státní hornické kolonie

Autoři: PAVLÍKOVÁ, Marta, BUREŠ, Jiří, SELLNEROVÁ, Alena
První díl publikace Zaměstnanecká sídliště v severních Čechách mezi lety 1918–1938 se věnuje hornickým koloniím postaveným československým státem v prostoru severočeské hnědouhelné pánve. Autoři se zaměřili na dosud stále opomíjenou… více ZDE.
Zaměstnanecká sídliště v severních Čechách mezi lety 1918–1938, 1. díl: Státní hornické kolonie

Další termíny přednášek v roce 2015 na zámku Krásné Březno

Před zahájením přednášky je možno prohlédnout si v přilehlých prostorách výstavu Cesta kolem světa, fotografie z cest hraběte Lažanského z roku 1929 nebo zakoupit publikace NPÚ, ÚOP v Ústí nad Labem. Kontakt pro objednání publikací: Ing. arch. Daniel Vágner, tel. +420 472 704 843, +420 778 403 915, e-mail: vagner.daniel@npu.cz

CestaKolemSveta 85x120
Prokop, jediný potomek hraběte Vladimíra Lažanského (1857–1925) a Mechtildy, rozené Waldburg-Zeil-Trauchburg (1867–1912), přišel na svět v roce 1904 jako dlouho očekávaný dědic. Matka zemřela, když byl ještě chlapcem, a stárnoucí otec synka poněkud rozmazloval. V roce 1925 se po smrti starého Lažanského stal Prokop dědicem rozsáhlého majetku, před studiem dával přednost sportu a vedl v Praze bujarý život v kruhu tamní smetánky. Kromě sportu a lovu se mladý hrabě věnoval také cestování a rád amatérsky fotografoval. Snímky dochované v albech i jednotlivě ve svozech ze zámku Chyše (dnes uložené na státním zámku Krásný Dvůr) zachycují jevy odpovídající Prokopovu naturelu. Na fotografiích, které mají charakter momentek, hrabě Lažanský zachycoval své přátele, lovecké trofeje a zajímavá místa, která navštívil. Z cesty kolem světa, kterou připomíná tato výstava, si hrabě kromě velkého množství vlastních záběrů přivezl i snímky z produkce palubního profesionálního fotografa, zaměstnance společnosti HAPAG, který fotografoval převážně památky a následně fotografie distribuoval cestujícím přímo na lodi.

 

Mohlo by vás také zajímat:Metadata ke zprávě

Vloženo
15.1.2016 13:24
Vložil
NPÚ, ÚOP v Ústí n.L.
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost, architektura, nové publikace, publikační činnost, výstavní činnost
číslo
17538
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit