Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Nová třídílná publikace představuje tisky 16. století v zámeckých knihovnách České republiky

11.2.2016 | publikace, metodika, doporučení | okres České Budějovice | České Budějovice
Tisky 16. století v zámeckých knihovnách České republiky
Unikátní třídílná publikace Tisky 16. století v zámeckých knihovnách České republiky bude představena ve čtvrtek 11. února v 10 hodin v zasedacím sále NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích.

 

Dovolujeme si vás pozvat na představení unikátní třídílné publikace Tisky 16. století v zámeckých knihovnách České republiky, které se koná ve čtvrtek 11. února v 10 hodin v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích. Publikace, která se právě v těchto dnech dostává na pulty knihkupectví, je výsledkem intenzivní vědecké spolupráce devatenácti předních odborníků z Národního památkového ústavu, pražského Národního muzea, Památníku národního písemnictví a dalších odborných institucí.

Zámecké knihovny ve správě NPÚ a Národního muzea představují zcela unikátní fenomén čítající více než 1,7 milionu svazků rukopisů, knih, periodik a dalších sbírek neknižní povahy. V tomto rozsáhlém souboru historických knihovních fondů zaujímají tisky 16. století velmi významné postavení. Přinášejí výsledky bádání na poli matematiky, astronomie a astrologie, lékařství, botaniky, těžby a zpracování kovů a dalších okruhů lidského poznání. Povědomí o jejich existenci však bývá výsadou pouze úzkého okruhu odborníků.

Publikace Tisky 16. století v zámeckých knihovnách ČR dává poprvé možnost nahlédnout do těchto knihovních fondů, které ročně statisíce návštěvníků vnímají pouze jako součást prohlídkových tras hradů a zámků a z velké části jsou skryty i v zámeckých depozitářích. Kniha je určena nejen odborné veřejnosti a institucím doslova po celém světě (popsané knihy jsou psány v 9 jazycích a byly vytištěny v 15 zemích), ale všem vlastníkům historických knihovních fondů a zájemcům o knižní kulturu období renesance. Význam nově vydané knihy je bezesporu nadnárodní, Národní památkový ústav a Národní muzeum se tímto dílem zařazují po bok nejvýznamnějších světových institucí, spravujících historické knihovní fondy.

Těšíme se na vaši účast a předem děkujeme za její případné potvrzení. Tisková zpráva bude k dispozici ve čtvrtek 11. února 2016.

Kontakt:

  • Mgr. Martin Gaži, ediční a konferenční činnost, NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, gazi.martin@npu.cz
  • Bc. Eva Neprašová, asistentka ředitele, NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, neprasova.eva@npu.cz, tel. +420 777 454 383 (potvrzení účasti).

 Metadata ke zprávě

Vloženo
9.2.2016 13:48
Vložil
NPÚ, ÚOP v Č. Budějovicích
pořadatelé
Témata
knižní fondy
číslo
17621
Soubory ke stažení

publikace

Možnosti řazení

Světecké obrazové cykly na jihu Čech

popis: Deset barokních obrazových cyklů ze 17. a 18. století věnovaných nevšedním příběhům světců představuje nová kniha, kterou vydalo českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu. Ludmila Ourodová-Hronková v ní čtenáře zavede do klášterů v Českém Krumlově, Nových Hradech, Třeboni, Vyšším Brodě a ve Štěkni i na poutní místa v Římově, Kájově a Klokotech.
změněno: 21. 2. 2016
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit