Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zprávy památkové péče 6/2015

19.2.2016 | publikace, metodika, doporučení | okres Praha hl.m. | Praha
Zprávy památkové péče, 75, 2015, č. 6
Poslední číslo Zpráv památkové péče roku 2015 je věnováno převážně archeologii. Antické vykopávky ani pravěké pohřby však nečekejte – toto číslo se věnuje méně akcentovaným, přesto velmi zajímavým archeologickým tématům.

Číslo otevírá zamyšlení Martina Kuny, ve kterém přiblíží nově vydaný Archeologický atlas. Problematiku zaniklých středověkých vsí a použití leteckého laserového skenování při jejich výzkumu představí Ondřej Malina. Zaniklou obcí se zabývá také Filip Prekop, jde ale o památku mnohem mladší – jeho článek pojednává o nálezech na území obce Čistá/Lauterbach, která zanikla po druhé světové válce. Jiné zaniklé město, tentokrát renesanční, se nachází uprostřed Litomyšle, o nálezech jeho zbytků se můžete dočíst v příspěvku Miroslavy Cejpové a kolektivu. Netypické archeologické památky zkoumají i další autoři – Petra Popelářová se věnuje starověkému hradišti Baba u Hluboké nad Vltavou, Alena Knechtová sleduje opomíjené drobné památky, milíře a milířiště, a Milan Metlička představí obnovu starověké mohyly u Stříbra.

Tematický blok doplňují další studie z památkové péče – Martin Weber s Tomášem Veithem zkoumají krajinnou památkovou zónu Zahrádecko, Jaroslav Novosad s kolegy doplní dřívější tematické číslo o sídlištích studií o sídlištích na Zlínsku a Pavel Jirásek s Martinem Mrázkem představují nové trendy v zabezpečování památkových objektů.

E-shopMetadata ke zprávě

Vloženo
19.2.2016 11:38
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
nové publikace, odborné publikace, Zprávy památkové péče
číslo
17648
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit