Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Liturgické textilie z depozitářů zámků Hluboká a Český Krumlov se představí v Borovanech

2.8 - 31.10.2011 | tisková zpráva | výstava | okres Český Krumlov | Český Krumlov – hrad a zámek, Hluboká nad Vltavou – zámek
DSCF1741 160x106
Národní památkový ústav připravil ve spolupráci s Městským úřadem a Informačním centrem v Borovanech výstavu „Liturgické textilie“, která je umístěna v prostorách nově zrekonstruovaného zámku.

Pro expozici, nabízející na čtyři desítky luxusních liturgických textilií, byly využity doposud neprezentované bohaté sbírkové fondy ze dvou bývalých schwarzenberských objektů – státního zámku Hluboká a státního zámku Český Krumlov.

Návštěvníci se na výstavě seznámí s typologií liturgických oděvů, používaných především při bohoslužbách, dozvědí se pravidla střídání liturgických barev v rámci církevního roku, poznají rozličné materiály a technologie, kterými byla přepychová roucha zdobena.

Nejstarší exponát pochází z počátku 17. století, nejmladší souprava je z období mezi dvěma světovými válkami. Některé textilie j sou přímo spojené s významnými osobnostmi rodu Schwarzenbergů.

Výstava připravená Mgr. Kateřinou Cichrovou je první etapou dlouhodobějšího projektu prezentace sbírkových fondů církevních textilií z objektů ve správě NPÚ v Českých Budějovicích. Po nejkrásnějších schwarzenberských ornátech by se v dalších letech měly postupně představit také liturgické textilie z původních sbírek Černínů a z kláštera ve Zlaté Koruně.

Expozice je součástí celoročně přístupného borovanského Klášterního muzea.

 Metadata ke zprávě

Vloženo
2.8.2011 15:21
Vložil
NPÚ, ÚOP v Č. Budějovicích
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
dějiny umění
číslo
8323
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit