ÚOP v hl. městě Praze
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Raně gotická architektura benediktinského kláštera v Břevnově

12.3.2011 | publikace, metodika, doporučení | okres Praha hl.m. | Praha
np110312-pha-brevnov-kovar-obal
Jako pátý (a první v tištěné podobě) svazek edice Archeologické prameny k dějinám Prahy, v níž jsou zhodnocovány výsledky archeologických výzkumů pražského pracoviště Národního památkového ústavu, vyšla kniha, která je příspěvkem k jedné etapě stavebních dějin kláštera benediktinů v Břevnově, dnes na území pražské čtvrti Praha 6.

 

Autor: Miroslav Kovář

Vyd.: NPÚ-ÚOP v hl. m. Praze, Praha 2010
ISBN 978-80-87220-11-5
Vydáno v edici Archeologické prameny k dějinám Prahy
ISSN 1803-232X (edice APDP)

Autor nás podrobně provází cestou postupného poznávání raně gotické podoby kláštera. V důsledku barokní novostavby se z ní zachovala jen nepatrná torza, objevená a dokumentovaná archeologickými metodami, která autor propojuje s písemnými a ikonografickými prameny někdy s tradičními, někdy s novými výsledky. Tak je tomu u raně gotické tzv. jižní kaple, kde jsou v podstatě archeologickým postupem analyzovány klíčové stratigrafické situace stavebně historických entit. K novým výsledkům dospěl autor zejména při pokusu o poznání presbytáře klášterního kostela, který je vlastním těžištěm knihy. Ve snaze o rekonstrukci vzhledu a časového zařazení presbytáře vychází ze zpracování bohatého souboru architektonických článků, ze suti vyzdvižených řadou archeologických průzkumů Archeologického ústavu AV a NPÚ Praha. Zevrubná charakteristika souboru a následné srovnávací analýzy se dotýkají neřešené problematiky vývojových řad klíčových tvaroslovných prvků raně gotické architektury na českém území.

Kniha vyšla v nákladu 500 výtisků, ke koupi je v knihovně NPÚ-ÚOP v hl. m. Praze, Na Perštýně 12, Praha 1, nebo přes emailovou adresu hessova@praha.npu.cz nebo staletapraha@praha.npu.cz.


Související:

Publikace NPÚ.Metadata ke zprávě

Vloženo
12.3.2011 21:03
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
archeologie a archeologické výzkumy, dokumentace památek, měřická dokumentace, nové publikace, odborné publikace, publikace NPÚ, stavebně historické průzkumy
číslo
7172
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit