ÚOP v Josefově
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Broumovsko bylo mimořádně úspěšné v programu Opomíjené památky Nadace Občanského fóra

15.10.2014 | sdělení, informace | okres Náchod | Broumov
tz141015-omnium-NOF-krizek 160x120
Nadace Občanského fóra zveřejnila výsledky grantového programu Opomíjené památky 2015, jenž je určen na obnovu drobných památek, které nemají šanci uspět ve velkých dotačních programech zaměřených na obnovu památkového fondu. Sdružení Omnium v tomto programu podalo celkem pět žádostí o dotaci na obnovu dvou křížků v Heřmánkovicích, jednoho v Křinicích a Šonově a zejména na obnovu tzv. Saxova kříže v Broumově.

Správní rada Nadace OF rozhodla o přijetí všech pěti žádostí. „Je to velký závazek, Broumovsko získalo téměř 10 procent z celkového objemu dotačních prostředků Nadace OF určených pro rok 2015. Ale jsme rádi, že díky tomu můžeme pokračovat v obnově křížků v krajině Broumovska,“ uvedl v reakci na vyhlášení výsledků zástupce sdružení Omnium Jakub Děd.

Projekty pro rok 2015 tak navážou mimo jiné na realizované obnovy mariánského sloupu ve Velké Vsi, sochy sv. Floriána v Heřmánkovicích či křížku v Rožmitále a zejména na projekt restaurování kalvárie se sochou sv. Františka ve Velké Vsi, který je dokončován ve spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice s využitím dotace Ministerstva kultury ČR.

Minulý týden proběhl na téma obnovy těchto drobných krajinných prvků seminář Otisky kamenné historie s účastí zástupců řady českých institucí, zároveň i organizací z Německa. „Rádi představujeme projekty neziskových organizací v oblasti obnovy drobných krajinných prvků široké i odborné veřejnosti,“ uvedl Jakub Děd.

Na tento seminář naváže připravovaná konference nazvaná Péče o kulturní dědictví v oblasti bývalých Sudet, která proběhne v Broumově ve dnech 4. – 6. prosince 2014.

Kontakt:Metadata ke zprávě

Vloženo
15.10.2014 10:10
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
drobné památky v krajině, financování, obnova památek
číslo
15283
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit