ÚOP v Josefově
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Záchrana podsíňového domu v Radimi byla nominována na cenu Národního památkového ústavu za Královéhradecký kraj

20.4.2015 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Náchod | Josefov
DSC_0098 stav červenec 2014 (1) 160x104
Stejně jako v loňském roce je i letos vyhlášena soutěž o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro. Za Královéhradecký kraj byla do celostátního kola nominována obec Radim se starostkou Zdeňkou Brixovou za záchranu domu, v němž se rozhodla vybudovat knihovnu a malé místní muzeum.

Dům čp. 41 v Radimi je zajímavý dispozičním uspořádáním, které je ve venkovském prostředí unikátní, neboť analogicky napodobuje městské podsíňové domy. Řadu desetiletí chátral bez základní údržby, ačkoli byl stále obývaný. V roce 2008 se část domu dokonce zřítila a hrozil jeho zánik. V té době Národní památkový ústav a Městský úřad Jičín oslovily obec Radim, zda by se tohoto přinejmenším regionálně unikátního domu ujala. Obec Radim k této výzvě přistoupila kladně a rozhodla se z velké části poškozený dům zachránit a využít jako knihovnu, muzeum obce a prostor pro konání příležitostných kulturních akcí. Dům odkoupila od původního soukromého vlastníka a spolu s NPÚ podala návrh na prohlášení za kulturní památku. Dále zajistila jeho provizorní zajištění a projektovou přípravu obnovy, která začala v roce 2013. Zřícená a odstraněná část byla vystavěna v původní podobě a byla do ní umístěna knihovna. Dochovaná roubená část s unikátní vnitřní dispozicí byla citlivě rekonstruována a bude sloužit pro prezentaci tohoto objektu a k expozičním účelům. Odborná komise územního odborného pracoviště NPÚ v Josefově tento záslužný čin obce ocenila a nominovala jej v kategorii záchrana památky na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro.

Radim čp. 41, 2008, foto Jan Tlučhoř. Radim čp. 41, 2012. Foto Jan Tlučhoř.Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje Národní památkový ústav letos druhým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Komise odborníků, která z řady akcí v Královéhradeckém kraji dokončených v roce 2014 vybrala tu nejzajímavější a jako vítěze krajského kola ji nominovala do celostátního kola ceny NPÚ. Do konce dubna vyberou krajské vítěze a nominují je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky) komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ.

Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky, s nimiž se navzájem seznámí. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. S výsledky hodnocení se veřejnost seznámí v září letošního roku při slavnostním vyhlášení a předání cen v kostele sv. Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem.

Své favority letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Na základě výsledků hlasování bude při slavnostním vyhlášení a předávání Cen NPÚ Patrimonium pro futuro udělena i cena veřejnosti. Nominace za Královéhradecký kraj i jejich „soupeře“ z ostatních krajů proto  v následujících měsících blíže představíme.

Záznam rozhovoru s Ing. Jiřím Balským na stanici Český rozhlas Plus

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem v Královéhradeckém kraji je naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Josefově zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, vydává sborník Monumenta vivent a organizuje cyklus přednášek Mezi řádky. Další informace najdete na www.npu.cz/uop-jo, případně na Facebooku Památkám naproti.

Kontakt:

  • Mgr. Eva Macková, NPÚ, ÚOP v Josefově, tel. 491 509 536, 725 766 153, mackova.eva@npu.cz

(Text zprávy ve formátu PDF)Metadata ke zprávě

Vloženo
20.4.2015 10:53
Vložil
NPÚ, ÚOP v Josefově
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
obnova památek, památky a veřejnost
číslo
16360
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit