ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Prožijte adventní kouzlo hradů a zámků

20.11 - 23.12.2012 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Praha hl.m. | Praha
Svihov-zima-foto-Petr-Kindlmann 160x107
Většina hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu se mimořádně otevírá v adventním čase a zve k prohlídkám svátečně vyzdobených interiérů s kouzelným nádechem Vánoc.

(Praha, 20. 11. 2012)

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých.

Zámek Žleby představí v rámci adventních prohlídek i zprovozněnou a oživenou zámeckou kuchyni, kde budou připravovány vánoční pokrmy podle starých a tradičních receptur, Mnichovo Hradiště ožije vánoční slavností v klasicistním stylu z období majitele panství Arnošta Filipa z Valdštejna, Ratibořice pak oslaví knížecí Vánoce a advent v Babiččině údolí.

Zámek Mníšek pod Brdy zahájí adventní měsíc mikulášskou nadílkou, na všechny adventní víkendy jsou zde pak kromě dvou klasických prohlídkových tras připraveny i vánoční prohlídky pro rodiny s dětmi, které zde mohou poznat a vyzkoušet si vánoční zvyky. Na prožívání vánočních a adventních tradic jsou zaměřeny i netradiční prohlídky vánočně vyzdobeného zámku Hořovice, a to v doprovodu kostýmovaného průvodce.

Prohlídky s adventní tematikou, starými zapomenutými zvyky a ochutnávkou tradičních pokrmů připravují hrady Bouzov, Buchlov, Grabštejn, na Rabí vykouzlí neopakovatelnou atmosféru podvečerní prohlídky při svíčkách s ohni a středověkou hudbou.

Zámecká kuchyně Hrádku u Nechanic zavoní vánočním cukrovím a pravým anglickým punčem, vůním a barvám Vánoc budou věnovány slavnostní prohlídky na Bítově, kde bude na závěr pro návštěvníky připraveno posezení u svařeného vína.

Starými řemesly a lidovými tradicemi ožije v adventu Hamousův statek ve Zbečně, skanzen Zubrnice, Příkazy nebo soubor lidových staveb Vysočina.

Na zámku Zákupy budou na děti čekat dobové hračky a medvědi připravující se na Vánoce, dětský adventní program nabízí Šternberk na Moravě nebo klášter Sázava, na zámku Raduň bude dětem v rámci kostýmovaných prohlídek rozdávat malé předvánoční dárky samotná princezna. Celou řadu pestrých akcí pro děti připravuje zámek Jaroměřice nad Rokytnou.

Většina hradů a zámků ve správě NPÚ nabízí během adventu tradiční jarmarky s bohatým doprovodným programem, na mnoha objektech bude probíhat i výstava betlémů a zazní dobová hudba. Takové vánoční akce připravují zámky Březnice, Sychrov, Hradec nad Moravicí, Jindřichův Hradec, Krásný Dvůr, hrady Pernštejn či Křivoklát i hospital Kuks. Na Karlštejně se bude konat i Mše svatá za Karla IV., od jehož úmrtí uplyne již 634 let.

Více podrobností a další nabídku adventních akcí naleznete na www.npu.cz a webech jednotlivých objektů. Kvůli velkému zájmu je doporučeno rezervovat vstupenky na prohlídky a koncerty předem.

Národní památkový ústav a památky v jeho správě
Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR.  Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice plní NPÚ také povinnosti vyplývající ze správy více než stovky státních památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je 7 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO: zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Národní památkový ústav v rámci zpřístupněných hradů a zámků pečuje také o cca tři čtvrtě miliónu sbírkových předmětů a pro zámecké i hradní areály jsou typické rovněž historické zahrady a parky.
Mimořádně významnou složku kulturního dědictví tvoří kostely, kláštery a další řeholní domy. V úplné nebo částečné správě Národního památkového ústavu jsou významné klášterní areály např. Plasy, Kladruby u Stříbra nebo Doksany. Nedílnou součástí kulturního dědictví je i vesnická lidová stavební tvorba (NPÚ spravuje památky lidové architektury Zbečno, Hamouzův statek, skanzeny Zubrnice, Vysočina a Příkazy), ale do nedávna i odmítané technické památky 19. a 20. století, které vtiskly našim městům a krajině nezaměnitelný ráz. NPÚ spravuje unikátní technickou NKP v Ostravě - Důl Michal. Další podrobnosti o instituci na www.npu.cz.

Tisková zpráva ke stažení: PDF

Kontakty:

(Za redakci: Petr Kindlmann, 20.11.2012, 12:40 CET; úvodní foto: Petr Kindlmann)


Metadata ke zprávě

Vloženo
20.11.2012 12:42
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost, památkový turismus, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
11137
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit