ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Příkladná obnova hradu Bečov pokračuje - slavnostní skácení stromu – obnovení tradice zimní těžby

14.12.2012 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Karlovy Vary | Bečov nad Teplou – hrad a zámek
becov-osekavani 89x120
V souvislosti se získáním prestižního mezinárodního ocenění Evropské unie / Europa Nostra Award došlo v loňském roce k symbolickému „druhému zrození“ hradu Bečov, a to díky registraci dotace z rozpočtu MK CR v rámci programu „Podpora reprodukce majetku státních kulturních zařízení“, registrační číslo 134V112000027. Záchrana a obnova mimořádné památky hradu Bečov bude ukončena v roce 2015 celkovým zpřístupněním celého areálu SHZ Bečov.

Přestože stavební sezona byla v roce 2012 maximálně využita /viz přehled v příloze/ práce se nezastavily ani s příchodem zimy. Po ukončení mokrých zdících procesů byl formou architektonické soutěže o návrh vybrán zhotovitel projektové dokumentace, odstartována tvorba restaurátorského záměru interiéru hradu a zahájeny práce na výrobu dřevěné části mostní konstrukce spojující parkánové hradby pod Donjonem dle projektové dokumentace GIRSA AT.

Správa SHZ Bečov se dlouhodobě zaměřuje nejen na cíl, tedy na příkladnou památkovou obnovu a zpřístupnění hradu, ale také na samotný proces obnovy. V této souvislosti si Vás dovolujeme pozvat dne 14.12.2012 od 10 hodin na slavnostní  kácení stromů, ze kterých bude vyrobena konstrukce obnovovaného mostu na okružní historické komunikaci vedoucí přes relikty středového opevnění. Tato akce, kdy dochází k výjimečnému využití místních zdrojů a zapojení regionálních řemesel, je možná jen díky vzorovému pochopení dodavatelů Bankovní stavby a.s. – odštěpný závod PAMÁTKY a Lesní společnosti Bečov a.s.

Těžba dřeva

V minulosti se dřevo těžilo v zimních měsících, v době vegetačního klidu rostlin. Stromy v tomto období mají minimum mízy, proto ty ze zimní těžby obsahují méně vody než stromy z těžby letní. Díky tomuto faktu při vysychání pokáceného zimního dřeva nevznikají tak výrazné výsušné trhliny. Další výhodu je, že dřevo s minimem mízy nenapadá dřevokazný hmyz. O době kácení píše již římský architekt a teoretik Vitruvius ve svém díle Deset knih o architektuře. Další autoři například uvádějí, že dub pokácený na jaře podléhá červotoči, kazí se a puká. Staří autoři se dále shodují, že dřevo se má kácet za ubývajícího měsíce, tedy v době kdy měsíc netáhne vodu vzhůru.

Pokácení dubu pro stavbu parkánového mostu

Dne 14. 12. 2012 bude pokácen dub, z jehož kmene se zhotoví trám pro tesařskou konstrukci mostu na hradě Bečov. Touto akcí se chceme přihlásit k tradici zimní těžby dřeva, kterou naši předci praktikovali po staletí. Na stavbu mostu bude použito dubové a modřínové dřevo, které má dobré mechanické vlastnosti a výborně odolává povětrnostním vlivům.

Ukázky tradičního řemesla

V rámci stavby parkánové lávky bude pro návštěvníky hradu v sezóně 2013 připraven program zaměřený na tradiční technologické postupy tesařského a truhlářského řemesla. Během stavby bude možné zhlédnout výrobu plátových spojů, používaných k spojení dvou trámů, dále pak výrobu profilovaného ozdobného zakončení trámu tzv. zhlaví trámu. O víkendech proběhnou 3 workshopy s ukázkami tesařské a truhlářské práce a používaného nářadí. Návštěvníci si mimo jiné budou moci sami vyzkoušet, co taková práce obnáší.

Zhotovitelé: Tesař Marek Žalud & Truhlář Josef Weis

Kontakty a více informací:

  • Mgr. Tomáš Wizovský, kastelan@zamek-becov.cz, mob.  606 666 423
  • kastelán SHZ Bečov a koordinátor projektu příkladné obnovy
  • Jiří Dunovský , jiri.dunovsky@bankovnistavby.cz ,  mob. 602 276 571
  • vedoucí odštěpného závodu - BS PAMÁTKY, BANKOVNÍ STAVBY, a.s.
  • Josef Weis, mob. 732 825 674
  • tesař, truhlář
  • Ing. Petr Kužvart,, kuzvart@volny.cz, mob. 606 791 807
  • jednatel Lesní společnosti Bečov

Občerstvení na místě zajištěno. Prosíme o potvrzení účasti na kastelan@zamek-becov.cz.

Přílohy:

Státní hrad a zámek Bečov, 364 64 Bečov nad Teplou

Tel./Fax: +420 353 999 394, GSM +420 606 659 637, www.castlebecov.eu, E-mail: kastelan@zamek-becov.cz, IČ: 75032333

Tisková zpráva ke stažení: PDFMetadata ke zprávě

Vloženo
12.12.2012 12:28
Vložil
NPÚ, ÚOP v Lokti
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
odborná sdělení
číslo
11217
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit