ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Výstava Hvězdné nebe nad Kyselkou v GJF

18.12.2012 - 27.1.2013 | tisková zpráva | výstava | okres Praha hl.m. | Praha
Hvězdné nebe nad Kyselkou 160x99
Galerie Jaroslava Fragnera/ A-Lab
18.12.2012 – 27.1.2013.

Od naprosté destrukce k nadějné renesanci. Budoucnost bývalých Lázní Kyselka opisuje v posledních měsících nefalšovaný dramatický oblouk. Ne náhodou je osud tohoto historicky cenného areálu nad řekou Ohře diskutovaným, médii i širokou veřejností bedlivě sledovaným tématem. V záplavě invektiv a emocí, které si mezi sebou vyměňují znesvářené strany majitelů a sdružení usilujících o záchranu tohoto výjimečného komplexu, však poněkud zapadla skutečná (kunst) historická hodnota Lázní Kyselka. To se snaží napravit aktuální výstava v Galerii Jaroslava Fragnera (v prostoru A-Lab), kterou inicioval Národní památkový ústav ve spolupráci se skupinou intergalaktik.me a která představí především fakta o Kyselce a aktuální řešení situace.

Kromě regionálních institucí (Národní památkový ústav a Muzeum Karlovy Vary) vstoupila do probíhající diskuze také asociace Zachraňte lázně Kyselka! a iniciativa Opravte Kyselku! V současnosti veřejnost sleduje kroky obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, v jejíž správní radě zasedají rovněž Alessandro Pasquale (výkonný ředitel Karlovarských minerálních vod, a.s.), Rudi Mattoni (pravnuk zakladatele lázní Heinricha Mattoniho) a Vladimír Lažanský (majitel novogotického zámku Chyše, který zrekonstruoval). Na zahájení výstavy bude pokřtěna publikace, kterou připravili Lubomír Zeman a Stanislav Burachovič.

Smyslem výstavy věnované bývalým lázním Kyselka je představení jejich architektonické a urbanistické hodnoty širší i odborné veřejnosti a ozřejmění současné situace, jež v mnoha ohledech dává Kyselce naději na novou budoucnost. Jaká by tato budoucnost měla být, je však stále otázkou.

Instalace v Galerii Jaroslava Fragnera navazuje na výstavu Hvězdné nebe nad Kyselkou, kterou uspořádal Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v Lokti v Muzeu Karlových Varů (květen-červen 2012). Poté byla představena ve Vřídelní kolonádě v Karlových Varech (červen-srpen 2012). Prezentace se věnuje stavbám a historii lázní, panely doplní i projekce. Výstavu obohacují také artefakty posbírané přímo v areálu lázní. V rámci doprovodné videoprojekce bude představen i současný stav objektů a další možný vývoj, který by měl vést k obnově souboru jako soudobého celku respektujícího kulturně-historický i regionální kontext.

Název výstavy odkazuje k hvězdnosti architektů stojících za stavbami lázní. Mezi autory lázeňských budov vznikajících v průběhu 19. století a především v období největšího rozkvětu v letech 1880-1900 byli například Leopold Bauer (autor vil v Brně či Krnově, sanatoria v Jeseníkách, kostela sv. Hedviky v Opavě atd.), ateliér Fellner & Helmer (tito architekti stáli za řadou divadelních budov v rakousko-uherské monarchii včetně Karlových Varů, kde byla také dle jejich návrhu postavena původní Vřídelní kolonáda, Koncertní pavilon, Císařské lázně atd.) nebo Bernhard Grueber (architekt zámků Orlík či Blatná). Lázně Kyselka se díky své kvalitní architektuře staly inspirací pro menší lázně v nedalekém okolí (lázně u Klášterecké kyselky v Klášterci nad Ohří nebo v Korunní Kyselce).

Vysoké hodnocení architektonické kvality lázní vyplývá ze srovnávací analýzy NPÚ (v rámci výzkumného projektu Lázně a lázeňství v ČR v kontextu světového vývoje lázeňství v letech 2006-2009, vypracovaného kolektivem autorů vedeným Lubomírem Zemanem). Města západočeského lázeňského trojúhelníku obstála ve srovnávání světoznámých lázeňských měst střední a západní Evropy více než dobře. Romantickou architekturu Kyselky lze srovnat například se zástavbou slavných lázní v Gasteinu, Baden-Badenu nebo Bad Ischlu.

K jedinečnosti lázní přispěla i skutečnost, že Heinrich Mattoni pořádal pravidelné studijní cesty po světově proslulých lázních napříč Evropou a s sebou bral i své spolupracovníky a architekty. Vyšší hodnotu než hodnoty jednotlivých staveb pak má celé urbanistické řešení areálu. Lázně Kyselka jsou fenoménem, který má cenu právě ve své celistvosti.

Cílem výstavy je potřeba zdůraznit nutnost nalezení nového přístupu k obnově bývalých lázní i dalších podobně hodnotných památkových souborů. Tento přístup by měl být založen na mezioborové diskuzi, která dokáže propojit přání jednotlivých účastníků se skutečnými potřebami místa.

 

Hvězdné nebe nad Kyselkou
Slavní architekti a stavitelé v lázních Kyselka

Texty/ Lubomír Zeman, Stanislav Burachovič 2012
Foto/ Lubomír Zeman, Jakub Chaloupka (str. 4, 21, 23, 53, 66)
Historická obrazová dokumentace/ Muzeum Karlovy Vary, Národní památkový ústav, Vladimír Dlesk
Originální plánová dokumentace/ Ferdinand Holly
Graficky upravil/ Michal Konáš
Tisk/ Gava s.r.o
Karlovy Vary 2012
ISBN - 9788090496019

Publikace navazuje na stejnojmennou výstavu, kterou připravil Národní památkový ústav, ÚOP v Lokti a Muzeum Karlovy Vary. Využity jsou materiály vzniklé v rámci výzkumné činnosti NPÚ, jako součást projektu „Lázně a lázeňství České republiky v kontextu evropského lázeňství“ a výzkumných úkolů Národního památkového ústavu VZ MK 0753233303 č. 301 „Operativní průzkumy a dokumentace historických staveb“, úkolu VZ MK 075323304 č. 402 „Dokumentace moderní architektury v České republice“ a úkolu VZ MK 0750323304 č. 402 „Odborné poznání, vědecké zhodnocení, soupis a dokumentace architektonického kulturního dědictví 19. a 20. století". Tisk publikace zajistil Karlovarský kraj.

Hvězdné nebe nad Kyselkou: 18. 12. - 27. 1. 2013
Otevřeno denně mimo pondělí 11 - 19 hodin

Pozvánka ke stažení: PDF

GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA

Betlémské náměstí 5a, Praha 1
t. 222 222 157, t./f. 222 221 746
e-mail: gjf@gjf.cz
http://www.gjf.cz
Facebook: Galerie Jaroslava Fragnera / www.facebook.com/fragnerka
Twitter: @fragnerka

Pořadatelé:

 • Galerie Jaroslava Fragnera
 • Národní památkový ústav - územní odborné pracoviště v Lokti
 • Muzeum Karlovy Vary

Za podpory:

 • Nadace české architektury

Autoři:

 • Lubomír Zeman a kol./ NPÚ
 • Stanislav Burachovič a kol./ MKV

Spolupráce:

 • hladovi.cz
 • artbureau.cz
 • intergalaktik.me

Produkce:

 • Agné Antanaityté
 • Vilém Černý
 • Petra Kunarová
 • Jiří Lukeš
 • Robert Pivoda
 • Jakub Wdowka
 • Klára Pučerová/ GJF

Partneři galerie:

AED, Archicad, HALLA, Schüco

Mediální partneři galerie:

A2 kulturní čtrnáctideník, Architekt, Archiweb.cz, Artmap, Design Cabinet CZ, Designmag, Earch.cz, Era 21, Euro, Maxi design, Radio 1, Stavební fórum

Více informací, tiskové materiály, rozhovory:

Klára Pučerová, Galerie Jaroslava Fragnera

klara@gjf.cz, M 602 404 920, T  222 221 746

Tisková zpráva ke stažení: PDFMetadata ke zprávě

Vloženo
13.12.2012 09:57
Vložil
NPÚ, ÚOP v Lokti
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost
číslo
11218
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit