ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Tisková konference k zahájení nové návštěvnické sezóny 2013

14.3.2013 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Praha hl.m. | Praha
logo-gnr-85
Národní památkový ústav oficiálně zahájil návštěvnickou sezonu na svých památkových objektech 2013 tiskovou konferencí, která se konala 14.3.2013 na Státním zámku Konopiště.

Praha, 14.3.2013

Návštěvnická sezona 2013 bude zahájena 30.3.2013 a již od tohoto data je na celé řadě objektů ve správě NPÚ připravena celá řada nejrůznějších akcí, kterými si mohou zpestřit víkendový výlet nejen milovníci historie, ale také rodiny s dětmi, na něž NPÚ rozhodně nezapomíná. Speciální prohlídky a populárně naučné programy pro děti nabízí např. Mníšek pod Brdy, Velké Březno, Bečov, Milotice, Buchlovice aj.

I na letošní rok připravil NPÚ projekt Oživlé památky, jehož cílem je nahlédnout do historie hradů a zámků trochu z jiného úhlu, a zároveň ukázat hrady a zámky jako místa, kde se stále něco děje a kam má smysl se znovu vracet. Každý měsíc hlavní návštěvnické sezóny je věnován jinému tématu a na většině památkových objektů budou pro návštěvníky připraveny akce na dané téma měsíce. V roce 2013 se mohou návštěvníci těšit na tato témata:

Jarní větrání, Půdy, krovy, aneb jak se stavělo, Památky všemi smysly, Zločiny na hradech a zámcích, Káva, čaj, čokoláda a aristokratické nápoje, Sportovní výkony šlechty, Zimní radovánky – karnevaly, masopust a koulován.

Stejně jako v minulých letech se mohou návštěvníci hradů a zámků těšit na Hradozámeckou noc, která proběhne 31.8.2013. Od sobotního večera do ranních hodin v neděli otevře své brány množství státních i soukromých památkových objektů, které pro návštěvníky připravují noční prohlídky, divadelní představení, koncerty a mnoho dalších akcí. Vstupenky bude možné zakoupit přímo na místě v pokladnách účastnících se objektů, jejichž kompletní seznam včetně programu naleznou zájemci postupně na www.hradozameckanoc.cz. Po Hořovicích, Jaroměřicích nad Rokytnou a Kunětické hoře byl pro letošní zahájení vybrán hrad Rožmberk.

Na celé řadě hradů a zámků ve správě NPÚ jsou pro sezonu 2013 připraveny nové a rozšířené prohlídkové trasy – Grabštejn, Mnichovo Hradiště, Bučovice, Nové Hrady, Lemberk, Sychrov,Velké Losiny, Dačice aj., většina objektů nabízí opět návštěvníkům oblíbené oživené noční prohlídky – Plasy, Jindřichův Hradec, Švihov, Plasy aj.

Již tradičně se památkové objekty ve správě NPÚ připojí k celorepublikovým akcím: Mezinárodní den památek a historických sídel (18.4.-20./21.4.), Noc kostelů (24.5.), Dny evropského dědictví (7.–15.9.) nebo Víkend otevřených zahrad (8.–9.6.)

Výše vstupného na hrady a zámky ve správě NPÚ se až na výjimky nemění. Dále také pokračuje věrnostní program NPÚ – návštěvníci mohou i letos nasbírat pětici razítek z navštívených památkových objektů do papírových pasů, a získat tak návštěvu šestého zdarma. Hlavní výhrou následného slosování je jízda historickým autem (Praga Piccolo) z Mníšku na Konopiště včetně prohlídky obou zámků.

I pro rok 2013 připravil NPÚ několik mediálních témat, v nichž se prolínají obě linie činnosti NPÚ – správa hradů a zámků a činnost odborná. Hlavní téma roku 2013 s názvem Rok francouzské kultury, je volným pokračováním mezirezortního projektu "Po stopách šlechtických rodů". V rámci tohoto cyklu byly v minulých letech představeny rody Pernštejnů a Rožmberků, na příští rok se připravuje téma Pánů z Kunštátu.

Rok francouzské kultury má ve srovnání s předchozími lety poněkud širší záběr - pozornost je věnována více rodům a jejich prostřednictvím celé francouzské kultuře na našem území. Prvořadé místo bude patřit rodu Rohanů, spřízněnému téměř se všemi západoevropskými panovnickými domy. Těžištěm zájmu bude tak autentické prostředí zámku Sychrov, který se stane místem konání řady atraktivních doprovodných akcí a odborné konference.

Rok francouzské kultury se dále zaměří na šlechtické rody Des Fours, Buquoy, Choiseul d´Aillecourt , Harbuval Chamaré a Mensdorff Pouilly a jeho součástí bude opět výpravná výstava na Pražském hradě – tentokrát na samém závěru roku.


Druhé mediální téma, kterému chce v letošním roce věnovat NPÚ velkou pozornost, představuje především odbornou linii jeho činnosti. V rámci dlouhodobého projektu Tradiční materiály a postupy v péči o památky je pro rok 2013 připraveno téma Dřevo pohledem památkové péče – podoby, hodnoty a jejich ochrana. V rámci tohoto tématu bude Národní památkový ústav v letošním roce představovat vše, co v památkové péči souvisí s ochranou historických výtvorů ze dřeva, a to v široké škále populárních i odborných prezentačních aktivit. Napříč všemi pracovišti NPÚ bude probíhat celá řada edukačních a osvětových akcí, jako jsou nejrůznější přednáškové cykly, odborné semináře, komentované tematické prohlídky památkových objektů zaměřené na údržbu, ochranu a obnovu historických dřevěných prvků apod.

K tomuto projektu NPÚ rovněž vyhlásil fotografickou soutěž s názvem „Dřevo jako součást historické stavby“. Soutěž je určena pro širokou veřejnost a jejím cílem je zachytit mizející krásu původních dřevěných prvků historických staveb, dokladů řemeslného umu našich předků. Soutěž potrvá do konce září, kdy budou zaslané soutěžní práce vyhodnoceny odbornou komisí složenou ze zástupců z oblasti památkové péče. Oceněny budou nejlepší 3 fotografie na uvedené téma a výherci získají volné vstupenky na PO ve správě NPÚ a další zajímavé ceny. Veškeré další podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách NPÚ www.npu.cz .

V rámci odborné činnosti NPÚ je dále pro letošní rok připravováno téma Industriální dědictví, kterým by NPÚ chtěl upozornit na výjimečnost a hodnoty technických památek, které představují významnou, velmi specifickou a stále ne zcela doceněnou složku památkového potenciálu České republiky, přestože některé z nich patří dokonce k evropským unikátům. Prostřednictvím mediálního tématu bychom tedy chtěli připomenout význam průmyslových památek ČR a nutnost jejich záchrany.

V rámci své odborné činnosti pořádá NPÚ na většině územních pracovišť celou řadu přednášek pro veřejnost. Územní odborné pracoviště středních Čech zahajuje např. veřejný přednáškový cyklus spojený s Rokem lidové architektury, kde odborníci z NPÚ představí laické i odborné veřejnosti několik témat z této oblasti kulturního dědictví, generální ředitelství pak i v letošním navazuje na oblíbený seriál přednášek z oblasti památkové péče O památkách trochu jinak. Na všech přednáškách je vstup volný a určeny jsou pro laickou i odbornou veřejnost. Podrobné informace o přednáškových jsou k dispozici na webu NPÚ.

Po skončení tiskové konference byl přítomným novinářům dán prostor pro individuální dotazy a rozhovory. Ptát se mohli nejen oficiálních účastníků tiskové konference, ale také pozvaných kastelánů památkových objektů středních Čech a přítomných ředitelů nově vzniklých Územních památkových správ. Po ukončení oficiální části mohli zástupci tisku využít pozvání ke speciální prohlídce SZ Konopiště v doprovodu kastelánky Ing. Marie Krejčové.

Tisková zpráva ke stažení: PDF.

Kontakty:Metadata ke zprávě

Vloženo
15.3.2013 09:47
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
Dny evropského dědictví (EHD), Mezinárodní den památek a sídel, památky a veřejnost, popularizace, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
11788
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit