ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Architektura Karlových Varů - výstava o architektonickém dědictví lázeňského města od nejstarších dob až do současnosti

4.5 - 30.9.2013 | výstava | okres Karlovy Vary | Karlovy Vary
architektura 87x120
Výstava, která se bude konat od 4. května do 30. září 2013, bude umístěna v Císařských lázních, tedy v jedné z nejvýznamnějších památek Karlových Varů.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti ve spolupráci s Karlovarským krajem, Statutárním městem Karlovy Vary a Zájmovým sdružením Císařské lázně Karlovy Vary připravil výstavu o architektuře města Karlovy Vary, o jejím vývoji, podobě a hodnotách. Výstava má za cíl představit široké veřejnosti nejvýznamnější reprezentanty jednotlivých slohových etap městské zástavby. Lázeňské město sahá svou historií až do dob císaře a krále Karla IV., s jehož jménem je také spjato. Ačkoliv vizuálně působí lázeňské město Karlovy Vary poměrně kompaktním dojmem, s převahou architektury druhé poloviny 19. století a přelomu 20. století ve formách historizujících slohů, najdeme zde i významné doklady starších staveb. Karlovy Vary jsou největšími lázněmi České republiky s početnými prameny minerálních vod. Kromě soustředěné kompaktní lázeňské zástavby v údolí jsou charakteristické i honosné vilové čtvrti. Celek dotvářejí parky a okolní lesoparky s řadou pozoruhodných solitérních staveb (rozhledny, altány) a se sítí výletních cest. Karlovy Vary jsou typickými lázněmi kosmopolitního charakteru co do stylu i co do atmosféry. Město si stále zachovává mimořádnou památkovou hodnotu. Podobu, jakou Karlovy Vary na počátku 20. století získaly a která se zachovala dosud, lze považovat za jedinečné umělecké dílo v urbanistickém, architektonickém, ale i krajinotvorném smyslu, právem aspirující na zápis do světového kulturního dědictví UNESCO.

Výstava bude umístěna v Císařských lázních, tedy v jedné z nejvýznamnějších památek Karlových Varů od 4.5. do 30.9. 2013. Koncipována je jako průřez architektonickou tvorbou v celém časovém horizontu, doplněný ukázkami staré archivní plánové dokumentace, dokládající zručnost tehdejších architektů a stavitelů. Obohacením prezentace jsou i drobné skvosty stavebního uměleckého řemesla ze sbírky Vladimíra Dleska, často zachráněné z karlovarských domů na poslední chvíli před jejich likvidací.

Součástí vernisáže výstavy bude i představení nové publikace Lubomíra Zemana "Průvodce architekturou Karlových Varů", kterou vydává Národní památkový ústav ve spolupráci se Statutárním městem Karlovy Vary.

 Metadata ke zprávě

Vloženo
24.4.2013 14:01
Vložil
NPÚ, ÚOP v Lokti
pořadatelé
Témata
architektura, odborné akce
číslo
12053
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit