ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Architektura Karlových Varů (II.) - výstava o architektonickém dědictví lázeňského města od nejstarších dob až do současnosti

27.6 - 31.7.2013 | tisková zpráva | výstava | okres Karlovy Vary | Karlovy Vary
architektura-kv 67x120
Druhá vernisáž výstavy se bude konat dne 27. června v 16,00 hodin na galerii ve Vřídelní kolonádě v Karlových Varech. Součástí vernisáže výstavy bude i křest nové publikace Lubomíra Zemana "Průvodce architekturou Karlových Varů", kterou vydává Národní památkový ústav ve spolupráci se Statutárním městem Karlovy Vary. Tato publikace byla financována z institucionální podpory Ministerstva kultury na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (Národního památkového ústavu) a dále díky finanční podpoře Statutárního města Karlovy Vary.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti ve spolupráci s Karlovarským krajem a Statutárním městem Karlovy Vary připravil výstavu o architektuře města Karlovy Vary, o jejím vývoji, podobě a hodnotách. Výstava má za cíl představit široké veřejnosti nejvýznamnější reprezentanty jednotlivých slohových etap městské zástavby. Lázeňské město sahá svou historií až do dob císaře a krále Karla IV., s jehož jménem je také spjato. Ačkoliv vizuálně působí lázeňské město Karlovy Vary poměrně kompaktním dojmem, s převahou architektury druhé poloviny 19. století a přelomu 20. století ve formách historizujících slohů, najdeme zde i významné doklady starších staveb. Karlovy Vary jsou největšími lázněmi České republiky s početnými prameny minerálních vod. Kromě soustředěné kompaktní lázeňské zástavby v údolí jsou charakteristické i honosné vilové čtvrti. Celek dotvářejí parky a okolní lesoparky s řadou pozoruhodných solitérních staveb (rozhledny, altány) a se sítí výletních cest. Karlovy Vary jsou typickými lázněmi kosmopolitního charakteru co do stylu i co do atmosféry. Město si stále zachovává mimořádnou památkovou hodnotu. Podobu, jakou Karlovy Vary na počátku 20. století získaly a která se zachovala dosud, lze považovat za jedinečné umělecké dílo v urbanistickém, architektonickém, ale i krajinotvorném smyslu, právem aspirující na zápis do světového kulturního dědictví UNESCO.

Koncipována je jako průřez architektonickou tvorbou v celém časovém horizontu, doplněný ukázkami staré archivní plánové dokumentace, dokládající zručnost tehdejších architektů a stavitelů. Obohacením prezentace jsou i drobné skvosty stavebního uměleckého řemesla ze sbírky Vladimíra Dleska, často zachráněné z karlovarských domů na poslední chvíli před jejich likvidací.

Výstava, která byla od 4. května 2013 umístěna v Císařských lázních, bude od 27. června do 31. července instalována na galerii ve Vřídelní kolonádě. Poté bude opět přemístěna do Císařských Lázní, kde potrvá až do 30. září 2013.

 Metadata ke zprávě

Vloženo
25.6.2013 11:44
Vložil
NPÚ, ÚOP v Lokti
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
architektura
číslo
12460
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit