ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Francouzské vlivy v české lázeňské architektuře

6.5 - 30.9.2014 | tisková zpráva | výstava | okres Karlovy Vary | Karlovy Vary
akce140506-lok-lazne-vystava-letak 85x120
Vernisáží, která se uskutečnila 3. května 2014, byla v Zanderově sále Císařských lázní v Karlových Varech slavnostně zahájena výstava Francouzské vlivy v české lázeňské architektuře. Výstava se koná v rámci Roku lázeňské architektury 2014 a rovněž navazuje na projekt Rok francouzské kultury. Záštitu nad ní převzali ministryně pro místní rozvoj ČR Věra Jourová, ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a primátor města Karlovy Vary Petr Kulhánek.

(Výstava je v době konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech – 5.-14.7.2014 – instalována v Galerii Vřídelní kolonády; více ZDE.)

Více o Roku lázeňské architektury 2014 ZDE.

Francie je lázeňskou velmocí, třetí nejvýznamnější zemí s lázeňským provozem v Evropě. Může se chlubit výjimečnými přírodními zdroji a mimořádným lázeňským dědictvím. Ohlas francouzských lázeňských míst se ve střední Evropě projevil už v raném středověku. Francouzská lázeňská města s jejich vznosnou architekturou inspirovala na konci 19. století řadu lázeňských míst Evropy. Důsledky tohoto mimořádného vlivu na podobu lázeňské architektury dodnes můžeme nacházet v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Teplicích, Janských Lázních a na řadě dalších míst.

Výstava o vlivech francouzské lázeňské architektury v českých lázeňských městech přibližuje význam šíření balneologických znalostí, které podnítily i zrod nových architektonických a zvláště pak dispozičních forem lázeňské architektury v českých zemích. Širší veřejnosti představuje souvislosti a vzájemné vztahy mezi francouzským a českým lázeňským dědictvím.

Po téměř 70 letech se do Císařských lázní vracejí cvičící stroje mechanoterapie podle dr. Zandera, které byly zapůjčeny lázeňskou společností Thermes des Dômes Vichy. Nabízí se proto naprosto unikátní příležitost opět vidět původní vybavení Zanderova sálu se stroji cvičebního tělocviku. Zanderův sál je nejstarším fitness centrem.

Dále jsou zde vystaveny předměty pojící se ke karlovarským domům a objektům z depozitáře sbírky Vladimíra Dleska (kliky, okenní kličky, další drobné artefakty) i keramické obklady a dlažby z lázeňských měst Karlovy Vary a Mariánské Lázně s ohledem na francouzsko-německou společnost Villeroy & Boch, která byla dodavatelem keramického obkladu do lázeňského provozu. Jako unikátní umělecký prvek období Belle époque je zde představena i restaurovaná vitráž z pavilonu Ottova pramene v Lázních Kyselka.

Součástí expozice je výstava Gustav Wiedermann – významný tvůrce lázeňské architektury, kterou ve spolupráci s Národním památkovým ústavem - ÚOP v Lokti připravil Foibos Books, s. r. o.

Poznatky o vývoji, podobě a hodnotách lázeňské architektury čerpají z výsledků výzkumných úkolů Národního památkového ústavu č. 301 „Operativní průzkumy a dokumentace historických staveb“, č. 402 „Odborné poznávání, vědecké hodnocení, dokumentování a evidence kulturního dědictví 19. a 20. století“ a mezinárodního projektu „Lázně a lázeňství v České republice v kontextu světového vývoje“ podporovaného Grantovou agenturou České republiky. Výstava rovněž odkazuje na světový význam lázeňských měst Západočeského lázeňského trojúhelníku a je důležitým bodem prezentace nominačního procesu českých a moravských lázeňských měst ve formě sériové transnacionální nominace Slavných lázní Evropy na seznam světového a přírodního dědictví UNESCO.

Výstavu připravil

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti ve spolupráci s Karlovarským krajem, Statutárním městem Karlovy Vary, Zájmovým sdružením právnických osob Císařské lázně Karlovy Vary a lázeňskou společností Thermes des Dômes Vichy.

Autoři výstavy:

  • Mgr. Lubomír Zeman (NPÚ, ÚOP v Lokti)
  • prof. Dominique Jarrassé (Université de Bordeaux et Ecole du Louvre)

Spolupráce:

  • Mgr. Soňa Havelcová (NPÚ, ÚOP v Lokti)
  • Vladimír Dlesk

Grafika:

  • Mgr. Michal Konáš (NPÚ, ÚOP v Lokti)


Metadata ke zprávě

Vloženo
6.5.2014 11:30
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost, architektura, odborné akce
číslo
14326
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit