ÚOP v Lokti
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Záchrana a obnova památky areálu lázní v Kyselce se za Karlovarský kraj uchází o cenu Patrimonium pro futuro

28.8.2014 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Karlovy Vary | Lázně Kyselka
Ottův pramen2 114x120
Jako nejlepší příklad záchrany a obnovy památky za rok 2013 byla za Karlovarský kraj vyhodnocena záchrana areálu lázní v Kyselce. Do prvního ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, která vyzdvihne zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví, ji nominovalo územní odborné pracoviště NPÚ v Lokti. Vítězové převezmou ocenění 23. září.

 

(Loket, 28. srpna 2014)

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která na začátku roku 2013 areál lázní převzala, památkově chráněné objekty v havarijním stavu především staticky zajistila. Ze všech objektů byla vyklizena stavební suť a byly odstraněny náletové dřeviny. Po odvodnění povrchových vod a vyčištění kanalizačních tras a šachet byly zajištěny nosné konstrukce objektů proti zřícení pomocí výdřevy apod.. Na objektech Ottův pramen, Vilemínka, Vila Aligria byly opraveny dochované střešní konstrukce a odkryté části objektů byly překryty lešením a plachtami (u objektu Ottův pramen, Mattoniho vila). Rovněž započaly práce na obnově parku.

Mattoniho vila v lázních KyselkaAreál lázní v Kyselce je na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro nominován v kategorii záchrana a obnova památky. O vítězství v celorepublikovém kole se v této kategorii ucházejí také oltář sv. Jiljí v obci Bezděz, stabilizace torza jihovýchodní části hradu v Brandýse nad Orlicí, oprava zříceniny hradu Starý Světlov, vodní mlýn v obci Rybníky, soubor drobných sakrálních památek na Opavsku, zámek Červená Řečice, budova chlévů v areálu zámku Třebešice, usedlost čp. 24 v obci Žitovlice a část dvojvily bratří Čapků na Vinohradech.

O vítězích jednotlivých kategorií bude v průběhu léta rozhodovat komise hodnotitelů sestavená z členů vědecké rady NPÚ, ICOMOS (International council on Monuments and Sites) a dalších spolupracujících institucí, kteří vypracují posudky na jednotlivé vítěze krajských kol a na společném zasedání za předsednictví generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové informace vyhodnotí a navrhnou vítěze.

„Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro je pro nás příležitostí podpořit vlastníky a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti,“ vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Cenu v podobě diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, předá generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví 23. září na zámku v Nebílovech. Výherci jednotlivých kategorií navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

Kontakt:

  • Jindřiška Ratajová, 352 684 796, 724 331 353, ratajova.jindriska@npu.cz

(Text zprávy ve formátu PDF)

 Metadata ke zprávě

Vloženo
28.8.2014 11:02
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
obnova památek
číslo
15075
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit