ÚOP v Ostravě
Přejít na: Obsah | Konec stránky

V úterý 17. listopadu představilo ostravské pracoviště NPÚ nově upravené pamětní místo

17.11.2015 | prohlídka, prezentace ... | okres Ostrava-město | Ostrava
Pietní místo ve vestibulu NPÚ, ÚOP v Ostravě, foto R. Rosová 2015. [1] 160x107
Ve vestibulu ostravského pracoviště Národního památkového ústavu v ulici Odboje 1 bylo představeno veřejnosti pamětní místo k uctění obětí nacistické perzekuce. Jeho součástí je skleněná tabule se jmény těch, kteří byli v budově vyšetřováni gestapem a nepřežili druhou světovou válku. Na instalovaném dotykovém monitoru mohou návštěvníci dohledávat informace o vyšetřovaných osobách, ale i členech gestapa či konfidentech.

Pozvání na slavnostní otevření přijala generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděžda Goryczková, primátor města Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA, Dalibor Mouka, místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, členové Českého svazu bojovníků za svobodu a mnoho dalších čestných hostů, mezi nimi také Jarmila Foralová, aktivní členka odboje, která patří k posledním žijícím pamětníkům událostí.

Ředitel ostravského pracoviště Mgr. Michal Zezula představil koncepci pietního místa a po slavnostních proslovech hostů vyzval k uctění památky obětí nejen druhé světové války minutou ticha a položením květin pod pamětní desku.

Program dále pokračoval krátkou přednáškou Mgr. Radomíra Sedi, který zároveň připravoval seznam jmen obětí na skleněnou tabuli i medailony osob do instalovaného počítače. V bádání nadále pokračuje a data budou postupně doplňována. Působivá přednáška nesla název Služebna gestapa v Moravské Ostravě (14. 3. 1939 – 30. 4. 1945).

Následně mohli návštěvníci zhlédnout výstavu Památková obnova nového sídla Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě a moderní architektura Ostravska. Výstavu komentoval historik umění a architektury Mgr. Martin Strakoš.

Primátor města Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA, foto R. Rosová Komentovaná prohlídka výstavy k otevření obnovené budovy, vpravo M. Strakoš, foto R. Rosová
Přednáška Radomíra Sedi (vlevo), vpravo hovořící ředitel NPÚ, ÚOP v Ostravě M. Zezula. Foto R. Rosová Pietní místo ve vestibulu NPÚ, ÚOP v Ostravě_2, foto R. Rosová

Kontakt:

  • Mgr. Petra Batková, pracovnice vztahů k veřejnosti, koordinační, projektová a programová pracovnice NPÚ, ÚOP v Ostravě, tel. +420 724 474 537, batkova.petra@npu.cz


Metadata ke zprávě

Vloženo
18.11.2015 12:21
Vložil
NPÚ, ÚOP v Ostravě
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost
číslo
17393
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit