Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Grabštejn – hrad

Čechy | Liberecký kraj | okres Liberec | hrad | ve správě NPÚ
npu_grabstejn_yancelikovsky-159

Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, jenž byl v 16. století přestavěn na výstavný renesanční zámek. Dnes se zde návštěvníci seznámí s životem šlechty i sloužících od 16. až do 20. století. Klenotem je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století, hradní věž nabídne vyhlídku na přírodní krásy krajiny na rozhraní České republiky, Polska a Německa. Kromě stálých prohlídkových okruhů lze na Grabštejně absolvovat mimořádné prohlídky pro rodiny s dětmi, tzv. oživené či noční prohlídky nebo navštívit některou z mnoha kulturních akcí, především koncertů či sezonních výstav. Na Grabštejně je možné uspořádat svatbu nebo jinou oslavu a nově rekonstruované východní křídlo slouží pro pořádání konferencí a dalších kulturních či společenských akcí.

 

Trasy pro návštěvníky:

  • Základní trasa zahrnuje gotické hradní sklepení a prohlídku pokojů ve dvou patrech hradu zařízených převážně původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Prohlídka pojatá jako procházka historií hradu proti proudu času zavede návštěvníky i do vrchnostenské kanceláře, pokoje vrchnostenského úředníka či tzv. zámeckého pokoje nebo do expozice připomínající vztah Josefíny Clary-Aldringen, později provdané Clam-Gallasové, a hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. Mimořádným zážitkem je návštěva kaple sv. Barbory. Pro krásnou vyhlídku na daleké okolí je také přístupná hradní věž. Tuto trasu je možné absolvovat denně kromě pondělí.
  • Prohlídková trasa se sv. Barborou je interaktivní zážitková prohlídka určená hlavně rodinám s dětmi, zapojená do projektu Otevřte 13. komnatu. Návštěvníci v něm mohou sbírat na zapojených objektech klíče, a když jich nasbírají sedm, mohou na vybraném objektu navštívit jeho "třináctou komnatu", tedy prostor, který není běžně přístupný. Více na Otevřte 13. komnatu. Trasu je možné absolvovat o víkendech vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin, v červenci a v srpnu denně kromě pondělí a v průběhu roku ve vybraných termínech.
  • Zkrácenou trasu Za tajemstvím sochy sv. Barbory je možné absolvovat o víkendech v 11, 13 a v 15 hodin po domluvě v pokladně.
  • Samostatně mohou zájemci navštívit hradní věž s vyhlídkou nebo sklepení.

Kontakt

Státní hrad Grabštejn
463 34 Hrádek nad Nisou
tel. +420 482 724 301
e-mail: grabstejn@npu.cz
www.hrad-grabstejn.cz

Informace o památce

Více informací


Historie

Původně gotický hrad se již od 13. století vypínal nedaleko trojmezí Čech, Lužice a Dolního Slezska mezi Jizerskými horami a Ještědem, přimknut k starobylému Hrádku nad řekou Nisou. Grabštejn kontroloval cestu do Čech v uzlovém bodě, kde se i dnes dotýkají hranice tří států – České republiky, Německa a Polska.

Cestu pod hradem můžeme považovat za jakousi páteř frýdlantského vévodství. Lze v ní rozpoznat nejefektivnější spojnici mezi dánským králem Kristiánem IV. na severu (případně i švédským králem Gustavem Adolfem) a císařem Ferdinandem II. ve Vídni. V době frýdlantského knížectví jsou to válčící strany – je taková pozice mezi dvěma evropskými ohnisky handicap? Pro někoho možná. Válka, stejně jako mír, však pro Albrechta z Valdštejna představovala zdroj možností. Vojensky významného Grabštejna se ve třicetileté válce Valdštejn pochopitelně zmocnil a připojil jej k frýdlantskému panství.

Po jeho smrti a v nastalých zmatcích posledního období války byl hrad obsazen švédskou posádkou, která odtud ovládala okolí až do uzavření míru v roce 1648. Z rozkazu císaře byly proto Grabštejnu ve druhé polovině 17. století pobořeny hradby, aby se napříště nemohl stát nepřátelskou pevností. Všechny pozdější úpravy, které souvisejí s dokončením proměny sídla v půvabný zámek, jsou spojeny především s rodem Clam-Gallasů.


Metadata ke zprávě

Adresa
463 34 Hrádek nad Nisou
Telefon
+420 482 724 301
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS na Sychrově
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS na Sychrově
číslo
30
Galerie fotografií

Grabštejn - hrad

dne
8. 8. 2011
Možnosti řazení

Letecký snímek

dne: 8. 8. 2011

Celkový pohled

dne: 8. 8. 2011

Exteriér

dne: 8. 8. 2011

Exteriér

dne: 8. 8. 2011

Kaple

dne: 8. 8. 2011

Interiér

dne: 8. 8. 2011

Interiér

dne: 8. 8. 2011

Interiér

dne: 8. 8. 2011

Kaple

dne: 8. 8. 2011

Interiér

dne: 8. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 4

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
  • Iva Bártová | 10.9.2015 15:01
  • Michaela | 8.9.2015 09:58
  • Mgr. Jan Sedlák | 13.7.2012 08:03
  • Návštěvník hradu | 11.7.2012 13:09
Přidat nový příspěvek
obnovit