Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Landštejn – hrad (zřícenina)

Čechy | Jihočeský kraj | okres Jindřichův Hradec | hrad | ve správě NPÚ
Hrad Landštejn 160x108

Jedna z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Nejstarší románská část hradu s palácem vestavěným mezi dvě obranné věže je v Čechách ojedinělá. Pozdější dostavba gotického opevnění s obytnou věží, donjonem, rozšířila hrad o další nádvoří. Vznosný čtyřpatrový palác Krajířů z Krajku s renesančním opevněním a barokní dělostřelecké bašty pak uzavírají průřez stavebními styly čtyř vývojových etap.

Opěrný bod moravských Přemyslovců na neklidné zemské stezce do Vitorazska vznikl na počátku 13. století. Záhy jej získali Vítkovci, píšící se podle hradu jako páni z Landštejna. Nejstarší románskou část hradu s palácem vloženým mezi dvě obranné věže rozšířili dostavbou gotického opevnění s obytnou věží. Od roku 1381 drželi Landštejn Krajířové, kteří za téměř dvě stě let panování podstatně zesílili opevnění a vybudovali kolem pětiúhelného nádvoří výstavné renesanční paláce. Roku 1771 zapálil blesk jednu z věží a hrad vyhořel. Zřícenina Landštejna je dnes jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému od románských obranných věží až po barokní dělostřelecké bašty.

Prohlídka hradu je volná, bez průvodce, ve vstupní bráně je instalována výstava nejzajímavějších archeologických nálezů. Možné je také vystoupat na vyhlídkovou věž, z  jejíhož vrcholu je krásný pohled na lesnatou krajinu České Kanady. Kilometr od hradu je románský kostel v Pomezí s částečně odkrytými románskými malbami.

Kontakt

Hrad Landštejn
378 81 Slavonice
tel. +420 384 498 580
e-mail: landstejn@npu.cz
www.hrad-landstejn.eu

Informace o památce

Více informací


Historie

Landštejn vznikl jako opěrný bod moravských Přemyslovců na neklidné zemské stezce do Vitorazska, přímo proti staršímu rakouskému hradu v Marklu (dnes Pomezí). Okolo poloviny 13. století jej získali Vítkovci, píšící se podle hradu jako páni z Landštejna, kteří si osobní statečností vydobyli stále větší politický vliv. Za Viléma z Landštejna obnášelo landštejnské panství mimo hradu a Nové Bystřice ještě Třeboň, Lomnici a Nové Hrady. Po počátečních neshodách přijal Vilém z Landštejna roku 1317 lenní závazek a stal se rádcem krále Jana Lucemburského. Přátelství si udržel i s jeho synem Karlem IV., který se stal Vilémovým zastáncem v krvavém sporu s bojovným příbuzným Jindřichem z Hradce.

Roku 1381 získal landštejnské panství Konrád Krajíř z Krajku. Krajířové udrželi panství téměř dvě století. Za tu dobu podstatně zesílili opevnění a vybudovali kolem pětiúhlého nádvoří výstavné renesanční paláce.Po vymření Krajířů hrad rychle měnil majitele a chátral. Roku 1771 zapálil blesk jednu z hradních věží a hrad zcela vyhořel. Zřícenina po dlouhou dobu poskytovala stavební materiál širokému okolí.

Dnešní Landštejn je jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Nejstarší románská část hradu s palácem vestavěným mezi dvě obranné věže je v Čechách ojedinělá. Dispozici s nepravidelným pětibokým půdorysem původně obklopoval široký příkop. Pozdější dostavba gotického opevnění s obytnou věží donjonem rozšířila hrad o další nádvoří. Vznosný čtyřpatrový palác Krajířů z Krajku s renesančním opevněním a barokní dělostřelecké bašty pak uzavírají průřez stavebními styly čtyř vývojových etap.

Od roku 1972 probíhaly na Landštejně rozsáhlé stavební práce, zaměřené k zajištění zvětralého zdiva a zpevnění základů injektáží. V roce 1990 byl Landštejn znovu zpřístupněn veřejnosti. Vyšší věž byla při rekonstrukci upravena jako vyhlídková a návštěvníci z ní mohou sledovat rozmístění jednotlivých budov a k nim přilehlé fortifikace. Prohlídka hradu je volná, bez průvodce, ve vstupní bráně je instalována výstava nejzajímavějších archeologických nálezů.


Metadata ke zprávě

Adresa
Státní hrad Landštejn, 378 81 Slavonice
Telefon
+420 384 498 580
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
číslo
81
Galerie fotografií

Landštejn - hrad /zřícenina/

dne
9. 8. 2011
Možnosti řazení

Nádvoří u donjonu

dne: 9. 8. 2011

Celkový pohled

dne: 9. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit