Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Lipnice – hrad

Čechy | Kraj Vysočina | okres Havlíčkův Brod | hrad | národní kulturní památka, ve správě NPÚ
lipnice_front 160x108

Založení hradu je datováno na počátek 14. století. Charakterizují jej dvojice hradních paláců a monumentálních obytných věží. V interiérech je možné obdivovat množství pozdně gotických prvků. Výjimečná je hradní kaple sv. Vavřince se zachovanými figurálními klenebními konzolami z 1. čtvrtiny 14. století.

Volná prohlídka lipnického hradu nabízí návštěvníkům procházku monumentální středověkou architekturou, archeologickou expozicí, zbrojnicí, kaplí a mohutným sklepením s hlubokou hradní studnou. Významnou součástí prohlídky jsou i jedinečné výhledy do okolní krajiny. Bloudění členitou hradní architekturou je nezapomenutelným zážitkem pro malé i velké. Se vstupenkou dostanou návštěvníci tištěného průvodce s plánkem hradu a k orientaci v prostoru i historii jim pomůže vstupní průvodcovský výklad a informační tabule rozmístěné po celé prohlídkové trase.

Kontakt

Státní hrad Lipnice
Lipnice nad Sázavou 1
582 32 Lipnice nad Sázavou
tel. +420 724 961 945
e-mail: lipnice@npu.cz
www.hrad-lipnice.eu

Informace o památce

Více informací


Historie

Od počátku 14. století stojí hrad Lipnice jako strážný v krajině údolí řeky Sázavy. Byl postaven na vyvýšenině, z níž se otvírá daleký pohled až k vrcholům Železných hor či Žďárských vrchů. Pod hradem se rozkládá dříve středověké městečko, dnešní Lipnice nad Sázavou, místo spojené především se jménem spisovatele Jaroslava Haška. Hrad i město byly založeny mocným rodem Ronoviců a později patřila Lipnice mnoha významným šlechtickým rodům i českým králům.

V roce 1417 byli v lipnické hradní kapli za Čeňka z Vartenberka vysvěceni první husitští kněží a za téměř dvousetleté vlády husitských rytířů Trčků z Lípy byl hrad přestavěn na pozdně gotickou hradní rezidenci. Od 18. století pomalu chátral a v roce 1869 vyhořel. Ve dvacátém století byl částečně opraven a rekonstruován, postupné opravy probíhají dodnes. Hrad Lipnice je zajímavou ukázkou různých přístupů k opravám památek v průběhu 20.století.

Prohlídka nabízí návštěvníkům zejména monumentální hradní architekturu a krásnou vyhlídku do kraje, mimořádnou sbírku gotických kamnových kachlů, gotickou i barokní hradní kapli sv. Vavřince a mohutné hradní sklepení se zbytky středověké hodovní síně, hlubokou hradní studnou a bývalým vězením.


Metadata ke zprávě

Adresa
Správa státního hradu Lipnice, Lipnice nad Sázavou 1, 582 32 Lipnice nad Sázavou
Telefon
+420 724 961 945
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
číslo
89
Galerie fotografií

Lipnice - hrad

dne
10. 8. 2011
Možnosti řazení

Věž Samson

dne: 10. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit