Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Šternberk na Moravě – hrad

Morava | Olomoucký kraj | okres Olomouc | hrad | národní kulturní památka, ve správě NPÚ
ST 141x120

Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí.

Na hradě Šternberk jsou pro veřejnost zpřístupněny dva návštěvnické okruhy:

I. okruh: Liechtensteinské sbírky. Zahrnuje kapli, chodbu a pokoje 1. patra vybavené mobiliářem posledních majitelů. Prohlídka trvá asi 50 až 60 minut.

II. okruh: Velký okruh hradem. Zahrnuje první okruh a místnosti 2. patra, v nichž jsou vystaveny exponáty svezené na Šternberk v 50. letech 20. století z nepřístupných moravských zámků (Hnojník, Lipník nad Bečvou, Potštát aj. Prohlídka trvá 80 až 100 minut.

Kontakt

Státní hrad Šternberk
Horní náměstí 6
785 01 Šternberk
tel. +420 585 012 935, +420 602 543 562
e-mail: hrad.sternberk@npu.cz
www.hrad-sternberk.cz

Informace o památce

Více informací


Historie

Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Dokument zároveň vymezoval hranice šternberského panství a kláštera Hradisko. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu a jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi.

V 16. století proběhla díky rodu Berků z Dubé a Lipé renesanční rekonstrukce hradu. Po rozsáhlém požáru byl hrad přestavbou rozšířen o renesanční křídlo s tzv. vizitkovým sálem a s unikátními hráňovými klenbami. Berkové také zasáhli do života v podhradí, v němž nechali vybudovat systém hospodářských a správních budov.

Historie hradu Šternberk je bezprostředně spjata s rodem Šternberků i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s potomky českého krále Jiřího z Poděbrad, s knížaty z Minstrberka i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly. Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945. Hrad nebyl dlouhou dobu užíván a chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami a gobelíny.


Metadata ke zprávě

Adresa
Horní náměstí 6, 785 01 Šternberk
Telefon
+420 585 012 935, +420 602 543 562
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Kroměříži
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Kroměříži
číslo
147
Galerie fotografií

Šternberk na Moravě - hrad

dne
13. 8. 2011
Možnosti řazení

Celkový pohled

dne: 13. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit