Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Jindřichův Hradec – hrad a zámek

Čechy | Jihočeský kraj | okres Jindřichův Hradec | hrad, zámek | národní kulturní památka, ve správě NPÚ
Hrad a zámek Jindřichův Hradec 160x108

Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci byl v roce 1996 vyhlášen národní kulturní památkou. Patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice a s městem se spojuje v harmonický celek, jenž je pro svůj historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky od roku 1950 městskou památkovou rezervací.

Hrad královského založení získala počátkem 13. století jedna z větví Vítkovců, nazývaná pak přídomkem „z Hradce“. Gotický hrad, z něhož se zachovala velká válcová věž  a přilehlý palác, byl v průběhu 14. a zejména v 15. století pány z Hradce rozšiřován. Za Jáchyma a jeho syna Adama II. byl areál přestavěn na pohodlné renesační sídlo. Dvoupatrové velké arkády spojily Adamovo stavení s reprezentačním španělským křídlem a odtud se malými arkádami vstupovalo do gotického paláce. Na projektu přestavby pracovali italští stavitelé B. Maggi z Arogna, A. Cometta a další. Stavbou unikátního hudebního pavilonu zvaného Rondel, spojeného arkádovou chodbou s Adamovým stavením, byl stavební vývoj zámku dovršen. Roku 1773 postihl zámek ničivý požár a k záchraně těžce poškozených budov přistoupili tehdejší majitelé Černínové až počátkem 20. století za účasti vídeňského architekta Humberta Walchera z Moltheimu.

Prohlídkové trasy:

  • Reprezentační prostory Adamova stavení (trasa A) představují průřez historie zámku za vlády pánů z Hradce, Slavatů a Černínů. V jednotlivých pokojích jsou kromě dobového nábytku portréty příslušníků v té době vládnoucích rodů včetně legendární Bílé paní, obrazu Zázračné zachránění českých pánů a části slavné černínské sbírky obrazů.
  • Středověký hrad (trasa B) uvádí návštěvníka do nejstaršího období existence Jindřichova Hradce. Přes fiktivní portréty českých králů a nástěnnou malbu z roku 1338 s námětem legendy sv. Jiří až po pozdně gotickou Madonu z Jindřichova Hradce je divák seznamován se slavnou minulostí gotického hradu v Jindřichově Hradci. Okruh je zakončen návštěvou černé kuchyně, kde se vařívala sladká kaše.
  • Apartmány z 18. a 19. století v přízemí Adamova stavení (trasa C) vycházejí z původního vybavení nedalekého loveckého zámku v Jemčině, kam Černínové přesídlili po katastrofálním požáru Jindřichova Hradce v roce 1773. V expozici je také k vidění soubor portrétů slavné psí smečky Františka Josefa Černína, jednoho ze zakladatelů parforsních honů v Čechách.
  • Černá věž umožní zhlédnout areál a přilehlé město z ptačí perspektivy.

Kontakt

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Dobrovského 1/I
377 01  Jindřichův Hradec
tel. +420 384 321 279
e-mail: jindrichuvhradec@npu.cz
www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Informace o památce

Historie

Na skále chráněné vodním tokem Hamerského potoka a říčkou Nežárkou byl kolem roku 1200  budován pravděpodobně zeměpanský hrad. Záhy jej však získal Jindřich, jeden ze synů legendárního Vítka z Prčice. Od roku 1220 je připomínán s přídomkem "de Nova Domo".

Páni z Hradce budovali nejen vnější opevnění hradu, ale i hradby rychle rostoucího města. Za Oldřicha z Hradce byl gotický palác rozšířen a vyzdoben náročnou freskovou malbou, dnes známou jako Svatojiřská legenda. Za Jindřicha z Hradce byl nevyhovující hrad přestavěn. Pozdně gotické arkády spojily hrad s protějším stavením tzv. Zelených pokojů. V hranolové věži zvané  Menhartka byla zřízena černá kuchyně a prostornou síň nad ní vyzdobila alegorická malba ptačího a zemského sněmu. K velkolepé přestavbě hradu na pohodlné renesanční sídlo došlo za Jáchyma a jeho syna Adama II. Italští stavitelé Ericer, Maggi a Faconi postavili v rychlém sledu křídlo s rožmberskými pokoji, Jáchymovo a Adamovo stavení. V letech 1586–1592 spojily velké arkády Adamovo stavení  s přestavěným traktem Zelených pokojů, dnes zvaným španělské křídlo. Současně postavil Antonio Cometa malé arkády. Zřízením zahrady za velkými arkádami a stavbou unikátního hudebního pavilonu Rondel, spojeného přízemní arkádovou chodbou s Adamovým stavením na jedné straně a s pozoruhodnou manýristickou grottou na straně druhé, byl stavební vývoj zámku téměř uzavřen. 

Další majitelé, Slavatové a později Černínové, již jindřichohradecký zámek výrazně stavebně nepoznamenali. Roku 1773 postihl zámek ničivý požár a k záchraně těžce poškozených budov se přistoupilo až na počátku 20. století za účasti vídeňského architekta Humberta Walchera z Moltheimu. Stavební obnova tohoto skvostu renesanční architektury byla ukončena nedávno. Nyní nabízí Jindřichův Hradec návštěvníkům prohlídkové trasy zaměřené na tři slavné rody vlastnící v průběhu staletí zámek i stejnojmenné město.


Metadata ke zprávě

Adresa
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, Dobrovského 1/I, 377 01 Jindřichův Hradec
Telefon
+420 384 321 279
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
číslo
58
Galerie fotografií

Jindřichův Hradec - zámek

dne
9. 8. 2011
Možnosti řazení

Celkový pohled

dne: 9. 8. 2011

Černá kuchyně

dne: 9. 8. 2011

Zelené pokoje, předpokoj

dne: 9. 8. 2011

Černínská jídelna

dne: 9. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 1

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
  • Fery | 1.4.2018 23:11
Přidat nový příspěvek
obnovit