Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zelená hora – památkový areál

Morava | Kraj Vysočina | okres Žďár nad Sázavou | kostel, kaple.. | národní kulturní památka, světové kulturní dědictví, ve správě NPÚ
zelhora_tit 160x108

Architekt zde vytvořil zralé nadčasové dílo bez jakýchkoliv dobových konvenčních prvků. Kostel je postaven na půdorysu pěticípé hvězdy, symbolu, jemuž je připisováno mnoho významů vztahujících se k osobě Jana Nepomuckého, ale i k dalším souvislostem. Umělecké ztvárnění interiéru je v souladu s architekturou a i zde je patrný Santiniho duch. Provedení sochařské výzdoby se ujal Jan Pavel Čechpauer z Chrudimi, dokončil ji Ignác Rohrbach, který převzal po Čechpauerově smrti jeho dílnu. Výjimečné hodnoty poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byly oceněny v roce 1994, kdy byla tato památka zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Dne 27. srpna 2014 podepsali zástupci Národního památkového ústavu, Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou a Biskupství brněnského dohodu o vydání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Od 28. srpna 2014 je tak areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve správě církve.

Kontakt

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
591 02 Žďár nad Sázavou 2
tel. +420 724 758 993
e-mail: info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.eu

Informace o památce

Více informací


Historie

Komplex staveb, které vznikly kolem kláštera založeného cisterciáky ve druhé polovině 13. století, je díky přestavbám na počátku 18. století právem řazen mezi nejcennější architektonické památky v České republice. Zásluhu na tom má Giovanni Santini Aichl, jehož povolal do Žďáru tehdejší opat kláštera, aby navrhl obnovu budov po zhoubném požáru koncem 17. století. Hlavní Santiniho úkol spočíval v opravě konventního kostela Nanabevzetí Panny Marie. Architekt zde plně rozvinul principy tzv. barokní gotiky, jejímž vrcholným představitelem byl. Věnoval se však i obnově dalších budov a návrhům nových staveb (konírny, hřbitov, studniční kaple atd.). Bylo jich tolik, že některé mohly být realizovány až po autorově smrti.

Vrcholem Santiniho tvorby ve Žďáru je nepochybně poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Architekt zde vytvořil zralé nadčasové dílo bez jakýchkoliv dobových konvenčních prvků. Kostel je postaven na půdorysu pěticípé hvězdy, symbolu, jemuž je připisováno mnoho významů vztahujících se k osobě Jana Nepomuckého, ale i k dalším souvislostem. Umělecké ztvárnění interiéru je v souladu s architekturou a i zde je patrný Santiniho duch. Provedení sochařské výzdoby se ujal Jan Pavel Čechpauer z Chrudimi, dokončil ji Ignác Rohrbach, který převzal po Čechpauerově smrti jeho dílnu. Výjimečné hodnoty poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byly oceněny v roce 1994, kdy byla tato památka zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

 


Metadata ke zprávě

Adresa
591 02 Žďár nad Sázavou
Telefon
+420 724 758 993
Majitel, správce
Majitel: Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou
Web památky
Typ majitele
církevní majetek
Pracoviště NPÚ
.
číslo
195
Galerie fotografií

Zelená hora - památkový areál

dne
15. 8. 2011
Možnosti řazení

Celkový pohled

dne: 15. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit