Menu | návrat na začátek stránky ↑
Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství u nás. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a překrásná kašna na nádvoří. Pozoruhodné je také arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje.
Zámek nabízí prohlídkový okruh s reprezentačními sály, například Venušin sál vyzdobený antickou mytologií. Zaječí pokoj je vyzdoben ojedinělými motivy převráceného světa – s výjevy ze světa zajíců, kteří přebrali vládu nad světem po lidech. Honosný císařský pokoj s bustami čtyř římských císařů a další. Je možné se také zúčastnit speciálních prohlídek interiéru: květinové výstavy, noční, kostýmované a divadelní prohlídky.
Zámek Bučovice
685 01 Bučovice
tel. +420 517 383 135, +420 517 383 831
e-mail: buriankova.jana@npu.cz
www.zamek-bucovice.cz
Stavebníkem "perly Moravy" byl poslední příslušník starobylého rodu, pan Jan Šembera z Boskovic. Zámek je vystavěn na uměle upraveném území vymezeném zdí s nárožními bastiony, obklopeném původně vodním příkopem. Toto "opevnění" se z větší části dochovalo spolu s torzem předzámčí, se zámkem a s okrasnou zahradouupravenou podle ideálního projektu v letech 1961 až 1962. Vznik šlechtického obydlí a jeho výzdoby ohraničují zhruba roky 1575 až 1584. Koncepci architektury a její výzdoby vypracoval Jacopo Strada, činný na císařských dvorech ve Vídni a v Praze. Jeho představy uskutečnili umělci převážně italského původu nebo v Itálii vyškolení.
Kromě architektury se bučovický zámek honosí umělecky náročně vyzdobenými interiéry se štukovými a malovanými ornamenty, symboly, postavami a výjevy ze starověkých dějin a z antické mytologie. Nástropní malby v tzv. zaječím sále znázorňují "obrácený svět", v němž zvířata jednají jako lidé. Nástěnné malby v zámecké kapli, dokončené roku 1637, zobrazují výjevy ze života Panny Marie a Ježíše Krista. Na nádvoří upoutává pozornost sousoší s figurou Baccha, jež původně tvořilo střed kašny z roku 1635.
Po smrti Jana Šembery roku 1597 připadl zámek jeho dceři Kateřině, provdané za Maximiliána z Lichtenštejna. Tak se Lichtenštejnové stali pány v Bučovicích, jež přestaly být sídelním místem a do zámku byla umístěna ústřední hospodářská správa.
Návštěvníkům se v Bučovicích nabízí prohlídka reprezentačních sálů. Namísto ztraceného původního mobiliáře jsou vybaveny dobovým nábytkem z jiných moravských sbírek.