Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Jaroměřice nad Rokytnou – zámek

Morava | Kraj Vysočina | okres Třebíč | zámek | národní kulturní památka, ve správě NPÚ
jaromerice_titulni 160x107

Barokní komplex v Jaroměřicích je řazen k nejmohutnějším zámeckým stavbám 1. poloviny 18. století u nás i v Evropě a patří mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny. Současnou podobu mu vtiskl přestavbou renesančního zámku a připojením parteru ve francouzském stylu architekt Jan Prandtauer. Na parter v 19. století navázal anglický park.

Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru 19. století. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům, ke kterým dříve sloužily. Jsou v ní také zastoupeny dobové hudební nástroje a další mobiliář, který souvisí s hudebním životem na zámku a připomíná jeho slavnou hudební minulost. V blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou lze navštívit farní kostel sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka.

Prohlídkové okruhy

  • trasa A: stylové barokní zámecké interiéry v hlavním obytném křídle zámku (přibližně 45 minut)
  • trasa B: salony zámeckého křídla v přízemí, hostinské pokoje, zámeckou portétní obrazárnu a další (přibližně 25 minut)
  • trasa C: barokní interiér chrámu sv. Markéty (přibližně 30 minut)

Kontakt

Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou
náměstí Míru 1
675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
tel. +420 568 440 237
e-mail: jaromerice@npu.cz
www.zamek-jaromerice.cz

 

Informace o památce

Více informací


Historie

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Původní středověká tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za Questenberků, kteří vlastnili jaroměřické panství v letech 1700–1737 a nejvýznamněji zasáhli do stavebních dějin zámku. Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt J. Prandtauer. Současně s budovami vznikla i francouzská zahrada. Na druhém břehu říčky Rokytné pokračuje přírodní areál rozsáhlým anglickým parkem.

Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice centrem kulturního života, měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní orchestr. Kapelníkem byl český hudební skladatel František Václav Míča, autor první české opery O založení města Jaroměřic, složené na objednávku osvíceného a vzdělaného Jana Adama z Questenberku.

Zámecké interiéry jsou stylovou rekonstrukcí barokního životního stylu a bydlení 19. století. Ve sbírkách jsou zastoupeny dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým kulturním životem na zámku. V těsné blízkosti stojí farní kostel sv. Markéty, tvořící se zámkem jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici.


Metadata ke zprávě

Adresa
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, náměstí Míru 1, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
Telefon
+420 568 440 237
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích
číslo
54
Galerie fotografií

Jaroměřice nad Rokytnou - zámek

dne
8. 8. 2011
Možnosti řazení

Noční pohled

dne: 8. 8. 2011

Pohled z parku

dne: 8. 8. 2011

Letecký snímek

dne: 8. 8. 2011

Celkový pohled

dne: 8. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit