Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Jezeří – zámek

Čechy | Ústecký kraj | okres Most | zámek | ve správě NPÚ
Jezeří-zámek 160x108

Středověký hrad Eisenberg proměnil v renesanční zámek Mikuláš Hochhauser z Hochhausu. V roce 1623 získali konfiskované sídlo Lobkovicové. Od roku 1802 bylo v provozu zámecké divadlo, proslulosti dosáhla zámecká kapela, velký význam měla i hudební škola. Po únoru 1948 byl zámek konfiskován a v 50. letech sloužil armádě. Nakonec měl být likvidován kvůli těžební činností, ale v roce 1987 byl zachráněn díky dobře zorganizované kampani. V současné době prochází postupnou obnovou.

V současné době prochází objekt celkovou rekonstrukcí, přesto jsou k dispozici dva prohlídkové okruhy a výstavní prostor v zámecké stříbrnici.

  • I. prohlídkový okruh: zámecké interiéry (náznaková expozice). Seznámí vás nejen s historií zámku a jeho nejbližšího okolí, ale i s průběhem rekonstrukce a výhledem do budoucnosti.
  • II. prohlídkový okruh: sklepení (pohádkové bytosti a strašidla). Sklepy původně určené pro skladování ovoce a zeleniny dnes obývají pohádkové bytosti a strašidla. Tato prohlídka je určená především malým návštěvníkům a může se stát i příjemným zakončením prvního prohlídkového okruhu.

Zámecká stříbrnice byla využívána jako prostor pro ukládání ceného stříbrného nádobí a dalších ceností. V současné době je zde výstava zvířecích lebek ze soukromé sbírky MVDr. Přemysla Rabase.

Kontakt

Státní zámek Jezeří
435 43 Horní Jiřetín
tel. +420 476 734 338
e-mail: jezeri@npu.cz
www.zamek-jezeri.cz

Informace o památce

Více informací


Historie

Původně středověký hrad, založený pány ze Rvenic roku 1365, byl Mikulášem Hochhauserem z Hochhausu v polovině 16. století upraven na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře byl konfiskován a roku 1623 jej koupil rod Lobkowiczů. Po rozsáhlém požáru roku 1649 prošel první barokní přestavbou. Nynější podobu však získal až po druhém požáru v roce 1713. Nová zámecká budova byla postavena ve stylu vrcholného baroka na půdorysu písmene „H“. Ze zámeckých interiérů vynikají prostory „piana nobile“, jídelny, malého a velkého salonu a především velkého oválného sálu, který byl roku 1802 upraven na zámecké divadlo. V této době byl zámek významným kulturním a společenským centrem, navštěvovaným známými osobnostmi tehdejšího kulturního života (Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven). Součástí areálu bylo unikátní arboretum (dolní zámecký park) s mnoha druhy exotických dřevin, které však bylo zčásti zničeno povrchovou těžbou hnědého uhlí.

 


Metadata ke zprávě

Adresa
435 43 Horní Jiřetín
Telefon
+420 476 734 338
E-mail
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ ÚPS v Praze
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Praze
číslo
57
Galerie fotografií

Jezeří - zámek

dne
9. 8. 2011
Možnosti řazení

Expozice

dne: 9. 8. 2011

Výhled z oken

dne: 9. 8. 2011

Exteriér

dne: 9. 8. 2011

Celkový pohled

dne: 9. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 1

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
  • Tomáš Hák | 13.12.2014 22:26
Přidat nový příspěvek
obnovit