Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Krásný Dvůr – zámek

Čechy | Ústecký kraj | okres Louny | zámek | národní kulturní památka, ve správě NPÚ
Krasný Dvůr-zámek 160x108

 

Původně renesanční tvrz z poloviny 16. století nechal v letech 1720–1724 tehdejší majitel František Josef Černín přestavět ve stylu vrcholného baroka. Autorem projektu byl pražský architekt František Maxmilián Kaňka. V letech 1788–1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku rozsáhlý anglický park podle projektu zahradního architekta Rudolfa Födische, který byl prvním svého druhu v Čechách. V expozici jsou interiéry s dobovým zařízením a sbírkami skla, kamenin a hodin a významná knihovna. Zajímavostí je barokní obrazový soubor 42 psích portrétů od P. V. Bergera.

Stylové zámecké interiéry lákají zejména na černínskou sbírku barokních obrazů plemen psů. K zámku náleží téměř stohektarový anglický park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb.

Kontakt

Státní zámek Krásný Dvůr
439 72 Krásný Dvůr
tel. +420 415 210 004
e-mail: krasnydvur@npu.cz

Informace o památce

Více informací


Historie

Dějiny zámku a panství Krásný Dvůr jsou spojeny s historií rodů Černínů. Plány pro přestavbu jejich někdejšího letního sídla vypracoval přední barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Podle jeho projektu se bývalá renesanční tvrz změnila na ušlechtilou střízlivou stavbu jednoduchých a přehledných tvarů. Hrabě Josef Černín i architekt měli hluboké porozumění pro prostorové nároky zámecké barokní architektury. Roku 1649 získal Krásný Dvůr významný člen rodiny Černínů – Heřman Černín z Chudenic. Jako odvážný mladík podnikl kdysi s Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic svízelnou a dlouhou cestu do Orientu. Za jeho života stávala ještě v místě dnešního barokního zámeckého komplexu jednoduchá renesanční tvrz.

Pozdější člen rodu, náruživý botanik Jan Rudolf Černín, významně zušlechtil okolí sídla. V koncepci nádherného přírodního prostředí a rozlehlého zámeckého parku nacházíme hodně společného se zahradami ve Versailles. Řada pavilonů (nejvýznamnější je novogotická vyhlídková věž) odpovídá téměř do detailu obdobným romantickým stavbám nejslavnějšího francouzského rezidenčního sídla.


Metadata ke zprávě

Adresa
439 72 Krásný Dvůr
Telefon
+420 415 210 004
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Praze
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Praze
číslo
73
Galerie fotografií

Krasný Dvůr - zámek

dne
9. 8. 2011
Možnosti řazení

Celkový pohled

dne: 9. 8. 2011

Interiér

dne: 9. 8. 2011

Novogotický templ

dne: 9. 8. 2011

Park

dne: 9. 8. 2011

Park

dne: 9. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit