Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Lysice – zámek

Morava | Jihomoravský kraj | okres Blansko | zámek | národní kulturní památka, ve správě NPÚ
lysice 160x108

Renesanční šlechtický zámek s rozsáhlou barokní a klasicistní úpravou. Nacházejí se v něm bohatě vybavené interiéry s exotickými předměty nebo unikátní sbírka malovaných střeleckých terčů. Dále je zde malebná zahrada a park s dřevěnou sloupovou kolonádou, oranžerií a fíkovnou. Na zámku je k vidění rovněž stálá expozice věnovaná Marii Ebner von Eschenbach, rozené Dubské, významné rakouské spisovatelce.

Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19. století, obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a dále pak interiér sala terreny. Součásti prohlídky zahrady je také návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z 2. poloviny 19. století.

Prohlídkové okruhy:

  • Reprezentační prostory: 1. patro zámku, knihovna rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, reprezentační místnosti, dámské apartmá, severní křídlo se zbrojnicí a knihovnou
  • Privátní a hostinské apartmány: 2. patro zámku, schodišťová hala severního křídla, pánské apartmá, byt posledního šlechtického majitele, hostinská apartmá, střelnice
  • Zámecká zahrada, přístupná od 1. 6. do 30. 9.
  • Výstavní síně v předzámčí

Kontakt

Státní zámek Lysice
679 71 Lysice
tel. +420 516 472 235
e-mail: lysice@npu.cz
www.zameklysice.cz

Informace o památce

Více informací


Historie

Lysický zámek je sídlem s neobyčejně bohatou stavební historií, na jejímž počátku byla renesanční vodní tvrz. V první polovině 17. století se změnila na renesanční a ve 30. letech 18. století na barokní zámek. Z barokní přestavby, která je patrně dílem brněnského stavitele Mořice Grimma, se do dnešní doby zachovala fasáda vstupního průčelí.

Posledními šlechtickými majiteli byli od počátku 19. století Dubští z Třebomyslic. Za nich získal zámek současnou podobu komorního rodinného sídla. V jeho interiéru, který navozuje atmosféru šlechtického obydlí minulého století, lze obdivovat mimo jiné sbírku českého skla, soubory orientálních uměleckých předmětů. Zámecká zbrojnice obsahuje zbraně evropského původu od gotiky po první světovou válku a také ucelenou kolekci zbraní japonských.

Za zmínku stojí tři historické knihovny, z nichž jedna je věnována známé rakouské spisovatelce Marii Ebner von Eschenbach, rozené hraběnce Dubské. Ve druhém patře je instalován unikátní soubor ručně malovaných střeleckých terčů z 1. poloviny 19. století.

Pro návštěvníky je rovněž zpřístupněna zámecká zahrada, jejíž kolonáda s krytým ochozem je nedílnou součástí stavby lysického zámku. Při prohlídce zámecké zahrady je možné navštívit nově zrekonstruovanou oranžerii a nahlédnout do unikátní fíkovny.


Metadata ke zprávě

Adresa
Zámecká 1, 679 71 Lysice
Telefon
+420 516 472 235
E-mail
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Kroměříži
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Kroměříži
číslo
95
Galerie fotografií

Lysice - zámek

dne
10. 8. 2011
Možnosti řazení

Interiér

dne: 10. 8. 2011

Celkový pohled

dne: 10. 8. 2011

Interiér

dne: 10. 8. 2011

Letecký snímek

dne: 10. 8. 2011

Celkový pohled

dne: 10. 8. 2011

Arkády

dne: 10. 8. 2011

Interiér

dne: 10. 8. 2011

Interiér

dne: 10. 8. 2011

Exteriér

dne: 10. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit